ויש כאלו שלא מבינים מפוטרי היי-טק

חיים ביאור מהטוש כתב כתבה שמראה שגם כתבים בטוש ואנשים במקומות אחרים לא מבינים אנשי היי-טק מפוטרים, אז בתור איש היי-טק מפוטר, אני אענה לו.

אני בן 41 בחודש הבא ורווק, אך לשם המאמר נאמר שאני נשוי + 2, עם כלב וחתול, גר בדירת 4 חדרים (שנרכשה עם משכנתא והלוואות) במרכז הארץ ופוטרתי לאחרונה יחד עם עוד כמה עשרות אנשים. לא פוטרתי כי אני עובד גרוע, אלא פוטרתי כחלק מקיצוצים מאסיביים שנערכו עקב המיתון.

חיים תוהה מדוע אינני מוכן לעבוד בחברות התקשורת בתור תומך או נציג שרות לקוחות, להלן תשובתי:

עבודה כנציג שרות לקוחות או נציג תמיכה בספק אינטרנט כלשהו, אומר שאני צריך לעבור למצב בראש שלי למצב של Dumb Down ממצב של ידע להרים ולתכנת את המערכות שנותנות את השרות ללקוחות האלו (לדוגמא: שרתי WEB, שרתי MAIL, LDAP וכו’) למצב של לעזור ללקוח להגדיר חייגן לאינטרנט, למה האקספלורר לא עובד לו, למה האינטרנט שלו “איטי” ושאר ירקות הקשורים ל-end user.

אם נתחיל בעניין הכספי, הרי שהמשכורת שם מגוחכת להפליא. 20.7 ש”ח לשעה היא משכורת שמתאימה לסטודנט או חייל משוחרר. כנשוי שיש לו משכנתא, הלוואות, כסף ללימודי הילדים, אוכל, דלק, מיסים ועוד אני לא יכול לשלם אותם מהשכר הזה. זהו אינו פינוק. כאשר אתה מרוויח נניח 20,000 ש”ח ברוטו בחודש, אתה חי ברמה מסויימת שדורשת סכומים גבוהים, ואין סתם אפשרות לעבור למצב של 5,000 ש”ח. את הבנק שאני חייב לו הלוואות ומשכנתא לא תעניין העובדה שפוטרתי, הם רוצים את הכסף שהתחייבתי פעם בחודש לשלם ואם לא הם יפתחו נגדי בצעדים משפטיים.

גם אם הייתי מחר מחליט ללכת ולעבוד בחברות כאלו כתומך, במקרים רבים לא היו רוצים לקבל אותי כי אני OQ (כלומר: Over Qualified) ואם כן היו רוצים לקבל אותי, הם היו מחתימים אותי על חוזה עבודה, שבחוזה עצמו היה כתוב סעיף שאני מתחייב לא לעזוב את החברה במשך שנה, כלומר אם חבר טוב ירים אליי טלפון ויאמר לי “חץ, חברת XYZ החליטו לשכור אנשים והם מחפשים איש Linux, לך תתראיין ותסגור עניין שם”, אני לא אוכל ללכת לעבוד אצלם, גם אם הם יציעו לי את השכר הקודם פחות או יותר כי אני מחוייב לאותה חברת תקשורת במשך שנה, כלומר אני בעצם “כולא” את עצמי לאי-התפתחות במשך שנה, והכל בגלל שהסכמתי לעבוד באותה חברת תקשורת.

נקודה חשובה אחרת שמשום מה רבים מתעלמים ממנה: אני מכיר הרבה אנשי סיסטם, הרבה מפתחים, אנשי QA שלא הייתי נותן להם לתת תמיכה למשתמשי קצה בגלל שהם אינם בנויים לכך. אחרי 2-3 בקשות עזרה של איזו ערסית מטומטמת שלא מצליחה להתחבר למסנג’ר שלה ומחייגת לעזרה או אחת שלא מצליחה להתחבר לאינטרנט בגלל שיש לה עשרות וירוסים שחונקים ישירות את קו האינטרנט שלה, אותם אנשים פשוט יתחרפנו ויאבדו את הסבלנות! מה לעשות, אותם אנשים תציב אותם מול עבודה שהם רגילים לעשות טרום מיתון, והם כדג במים. תציב אותם בשרות תמיכה או שרות לקוחות, והם ירצו לשבור כל מה שליידם אחרי מס’ שיחות.

גם אני נשאלתי ע”י כל מיני “נשמות טובות” במשפחתי בחג הראשון מדע אינני הולך לעבוד ב-5000 ש”ח ברוטו. לך תסביר להם ששכר הדירה שלי לוקח לי ממשכורת כזו יותר ממחצית, ועוד לא דיברנו על הוצאות אחרונות שאני צריך לשלם עליהם מדי חודש.

אני, כמו אנשי היי-טק רבים וטובים, לא מנסה להתפנק. אני מנסה למצוא עבודה שתתן לי פחות או יותר את שכרי שהוא די סטנדרטי בשוק ההיי-טק. אני כמובן מוכן להתגמש הרבה עקב המצב בשוק, אבל התגמשות של 5,000 ש”ח תשבור לי את הגב ותכניס אותי להרבה יותר צרות, שלא לדבר על כך שגם אם ארצה לצאת מהעבודה הזו לעבודה אחרת שנותנת לי את השכר שאני מבקש, לא אוכל במשך שנה עקב חוזה דרקוני.

אז פינוק, אין כאן, חיים היקר.

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות בנושא “ויש כאלו שלא מבינים מפוטרי היי-טק

 1. הערה לגבי התחיבות: קודם כל, ניתן לחייב אותך רק עם עברת הכשרה לתפקיד. ההכשרה חייבת לכלול חומר לימוד שיש לו רלוונטיות למקומות עבודה אחרים. חוץ מזה, אפשר גם לחייב אותך להודיע על סיום העסקה זמן מסויים מראש, אבל גם זה לא יכול להיות לנצח. אבל אי אפשר לכבול אותך בחוזה, בלי שעברת הכשרה למעסיק שלך.
  לבד מזה, התייחבות אינה תחת איום בעונש מוות. אם אני מחוייב לתקופה מסויימת, ההתחייבות היא כנגד קנס, על סכום מסויים. 1000 שקלים, במקרה של העבודה שלי ב012. אם אני עובד בשירותי תמיכה, ופתאום מוצא עבודה חדשה, אני יכול להחליט שזה שווה לי 1000 שקל, מה שבד"כ נכון. גם לקנסות האלה יש גבולות בחוק (אם כי אני לא ממש יודע מהם).
  נכון, 5000 ש"ח לא יכולים לספק איש הייטק עם משכנתא ושני ילדים. אבל הוא יכול להקל על הלחץ. קל יותר למנהל הבנק, לעזור למישהו שמכניס משהו, מאשר למישהו שלא עושה את זה. הסיבה העיקרית שלא רואים אנשי שירות צובאים על ספקי האינטנרט, היא העובדה שתמיכה זה יותר טיפול באנשים מאשר במחשבים. לא כל אחד יודע לעשות את זה.

 2. אני בן 40 ומשהו, נשוי+2 + משכנתא על דירת 4 חדרים בדרום הארץ.
  לפני כמה ימים התחלתי לשלוח קו"ח גם למשרות שהן טיפה קטנות עליי. עוד מעט דמי האבטלה יגמרו. בקרוב גם הסבלנות שלי תיגמר מלשבת בבית.
  התשובה שקיבלתי במייל:"קורות חיים מרשימים אבל התפקיד קטן עליך."
  אני באמת לא מתפנק. הצעתי את עצמי אפילו לתפקיד שלא קשור בכלל לIT משום שהם לא דרשו נסיון והשכר היה סביר מאוד. אבל בסוף הם לקחו מישהו עם נסיון (-8.
  כמו שאמרת, ללכת לעבוד בתור מוקדן במוקד תמיכה יגרום לי לשרוף את הקיוביק אחרי שיחת טלפון אחת. זה לא בשבילי.
  קו"ח שלי מפחידים במשרות "פשוטות" מדי. אני לא יכול להעלים דברים כי אז יהיו שנים חסרות. 

 3. אז מה הבעיה? תחליף את כל השנים האלו במשרה אי שם ביערות אפריקה בללמד את הנייטיבז ABC בקורות חיים 🙂

 4. חץ, למה שלא תוסיף רזומה ב"אודות"?
  יכול להיות שבין אלו שמגיעים  לבלוג יהיו כאלה שיתסקרנו ויעבירו את הרזומה למי שיכול להציע לך משרה.

  יש מניעה אתית כלשהי?

  בכל אופן בהצלחה במציאת משרה שתתאים ותספק.

  חג שמח
  Oldie

סגור לתגובות.