אלי”ס.. הוי אלי”ס..

למי שלא מכיר, אלי”ס (אגודה להגנת יצירות סינמטוגרפיות) הם אלו המקבילים ל-MPAA בארה”ב. בארץ פעילותם ידועה במיוחד בכל מה שקשור להעפת אתרים שמכילים לינקים לטורנט ואימיול של סרטים, סדרות וגם תרגומים. (אגב, אל תנסו לחפש את אלי”ס בגוגל. לא תמצאו אותם אלא אם תחפשו “אגודה להגנת יצירות סינמטוגרפיות”. עוד לא שמעו אצלהם על גוגל).

החבר’ה באלי”ס מאוד אוהבים להוריד אתרים כמו אלו שהזכרתי למעלה, אבל כשזה מגיע לפיראטיות אמיתית עם רווחים ממכירות, אלי”ס בשאנטי שאנטי של הלייף. כמה שאנטי? הנה דוגמא:

DSC00011

את התמונה הזו (אפשר ללחוץ עליה ולקבל את הגירסה המוגדלת) צילמתי אתמול בפיצוציה אקראית בראשון לציון. יש שם את כל הסרטים החדשים כולל גרפיקה מצולמת של הגירסה העברית של ה-DVD. הדיסק עצמו הוא דיסק DVD-R גנרי וכל סרט נמכר במחיר של 10 ש”ח.

לא, הסרטים האלו אינם מוחבאים בצד ואינך צריך ללחוש לאוזנו של המוכר איזה “קוד” כלשהו כדי להיכנס לחדר אפלולי ולמצוא את הסרט שליבך חפץ. הכל זמין מול הלקוחות: קומדיות, אקשן, פורנו, סרטי קומדיה לילדים, יחד עם מסטיקי אורביט ובמבה ודברי מתיקה אחרים. כולם רואים, וזה נמצא כמעט בכל פיצוציה. כל אחד יכול לרכוש ואלי”ס.. לא פוצים פה.

בהערכה אישית שלי, עלות דיסק + עטיפה + צילום גרפיקה אינם עולים יותר מ-2 ש”ח, כלומר יש פה על כל דיסק רווח של 400% וזה על דיסק אחד. בצילום כאן יש בערך 300 דיסקים, אז אפשר לחשב בקלות את הרווחים היפים שבעל הפיצוציה עושה.

האם מישהו עוצר את אותו בעל פיצוציה בשם החוק? בוודאי שלא. הרבה יותר קל להוריד באיומים של עו”ד עצבני מטעם אלי”ס ובעזרת שופטים שמבינים בטכנולוגיה כמו שאני מבין בהטסת חלליות – כל ילד שמתפעל שרת לינוקס ומשתף לינקים עם חבריו. אותם ילדים לא מנסים לעשות רווחים מהפצת הסרטים ובמקרה הטוב כל “רווח” מפרסומות שיוצא להם מכך בקושי מכסה את עלות השכרת החודשית + ביסלי וקולה, אבל זו “גניבה” לטענת אלי”ס (זה לא. זו העתקה ויש הבדל ברור בין העתקה לגניבה) והם בחדווה מורידים כל שרת ישראלי חדש שמציע שרותים כאלו. היעילות שם מעוררת פלאים לעיתים.

אבל כשזה מגיע לבעלי פיצוציות, תחנה מרכזית בתל אביב (ישנה וחדשה) ועוד מאות מקומות, פה אלי”ס עובדים במהירות שיא של צב הפוך. לו היו לדוגמא אלי”ס מבקשים להעלות הצעת חוק המעלה את הקנסות המגוכחים (בסביבות 1500 ש”ח, זה מה שהשופטים בד”כ נותנים) לחצי מיליון שקל ומוסיפים עונשים נוספים בחוק לאלו המוכרים סרטים לא חוקיים, איש מחברי הכנסת לא היה מתנגד לכך, אבל באלי”ס כנראה עסוקים בדברים אחרים.. וואי, עוד ילד הרים שרת, אחריו!

לא הגיע הזמן שהחברות המיוצגות ע”י אליס יתנו סוף סוף פתרונות יותר נוחים לציבור בארץ? (פתרונות כמו של אורנג’ לדוגמא הם זריית חול בעיניים: איכות וידאו גרועה, מחיר מופקע). אנשים מעוניינים לראות סרטים ומוכנים לשלם על כך, גם באינטרנט, אם המחירים יהיו אנושיים ואיכות הוידאו תהיה איכות צפיה מעולה במצב מסך מלא. הטכנולוגיה קיימת, אמצעי סליקה קיימים, וכל מה שצריך זו “הזזת תחת” של האולפנים והיוצרים השונים שמהם מורכבת אלי”ס.

מה דעתכם חברים?

Print Friendly, PDF & Email

תגובה 1 בנושא “אלי”ס.. הוי אלי”ס..

  1. תיקון קטן: "עלות דיסק + עטיפה + צילום גרפיקה אינם עולים יותר מ-2 ש"ח, כלומר יש פה על כל דיסק רווח של 80%"
    אם העלות היא 2 ש"ח ומוכרים ב10 ש"ח רווח של 8 ש"ח זה רווח של 400% ולא 80%.

    איציק

סגור לתגובות.