נוקיה מול החברות הסלולריות

image נוקיה יצאו בהכרזה לפני מס’ ימים על כך שבמכשירי N97 החדשים תותקן מלכתחילה תוכנת Skype – ועולם הסלולר כמרקחה. חברות כמו אורנג’ (בריטניה) ו-O2 (גם חברת תקשורת סלולרית בריטית) כבר מאיימות ששום מכשיר הכולל את תוכנת Skype לא ימכר על ידם ואם נוקיה תמשיך עם התעלול הזה, גם סידרה N תועף מהמדפים ולא תימכר ע”י אותן חברות. יש כמובן חברות אחרות בבריטניה כמו T-Mobile ו-3 שאין להן בעיה עם Skype בנוקיה או כל מכשיר אחר, אבל זו בעצם רק סנונית ראשונה ל”קרבות” שיהיו ברחבי העולם.

העניין, לדעתי, קצת מפתיע אותי.

כיום, מי שברשותו מכשירים טלפון המבוססים סימביאן 60 יכול להתקין את תוכנת פרינג’ הישראלית שתספק לו התממשקות לשרתי Skype וביצוע שיחות. מי שבאמת מנסה את שרות השיחות הקוליות של פרינג’, יכול למצוא בעייתיות קלה: בהרבה מקרים איכות השיחה פשוט על הפנים, או עם השהיה, ובמקרים רבים איכות השיחה יכולה להתחיל בטוב, אבל תלוי במזלך (ובנקודת ה-Hotspot שאתה מחובר אליה) אתה יכול למצוא את עצמך מבקש מהצד השני לחזור על מה שהוא אמר כי הוא יוצא עם רעשים/קטוע או פשוט לא מובן.

היכולת המצוינת של שיחה ב-Skype היא הכי טובה בין PC ל-PC. שם סקייפ מעביר קול באיכות מצויינת, במיוחד אם יש לך מחשב חזק ויש לך את סקייפ גירסה 4 עם הקודק החדש “SILK” שפותח ע”י סקייפ בעצמם. שם איכות השיחה בין 2 מחשבים עם סקייפ בגירסה 4 נשמעת מעולה תוך שימוש נמוך (יחסית) ברוחב פס, אבל המעבד בהחלט יצטרך לעבוד. כשממירים את Skype לטלפון כמו ש-Fring בעצם עשו ומה ש-Skype עושים, צריכים לקחת בחשבון שהמעבד הראשי בטלפון הסלולרי חלש בעשרות מונים מכל PC מסכן, מה שאומר שיצטרכו להשתמש אך ורק ב-Codecs שלא זוללים משאבים כמו G.711, AMR וכו’, מה שכמובן נותן איכות קול יותר נמוכה ממה שהטלפון במצב רגיל נותן בשיחה דרך מפעיל סלולרי, שם יש ג’וק DSP שעושה את הדברים בצורה חומרתית ונותן איכות דיבור ושמיעה מעולה. במילים אחרות: כדי ש-Skype יתן איכות קול ממש מעולה על נוקיה, צריכים יהיה להמיר את כל ה-Codecs ל-DSP, דבר שממש אינו קל בהתחשב בכך ששיטת השידור וקליטה של Skype שונה משיטת השידור וקליטה של טלפון סלולרי רגיל.

האם יש לחברות הסלולר ממה לחשוש? לא ממש. תמיד יהיו אלו שירצו לשוחח דרך Skype, במיוחד אם הוא קיים במכשיר הסלולר, אבל אם בת דודתי נמצאת בחו”ל והיא תרצה לשוחח איתי כשאני בארץ, היא תשתמש בין כה ב-Skype ולא במכשיר הסלולרי כי מחירי השיחות הסלולריים מחו”ל לארץ ולהיפך גבוהים בטירוף עדיין ובשבילה עדיף לחבר מחשב נייד פשוט, להפעיל Skype ולשוחח איתי. יכול להיות בהחלט מצב שמשתמש Skype או פרינג’ בסלולר ירצה לדבר עם חברו עם המכשיר, אבל אז נראה את אותו בחור נחמד מתחיל לזוז פיזית, לצאת מהבית או מאזור קליטה של Hotspot שהוא היה מחובר אליו: פוף, עפה השיחה. אין פה אפשרות “לקפוץ” מאנטנה לאנטנה, דבר שכולם רגילים לכך כשמשוחחים בטלפונים סלולריים. יש טכנולוגיה לכך אולם היא עדיין לא ממומשת במכשירים הנוכחיים ברמת ה”ברזלים”.

בקיצור, שוב אנחנו עדים לכך שחברות הסלולר מעדיפות לעבור ישירות לאיומים מבלי לבדוק את הדברים ואת השוק לעומק. כיום בארצנו עניין חיבור האינטרנט הסלולרי יותר טוב מבעבר, אך עדיין יש לנו מרחק רב להגיע למצב מול עמיתנו בארה”ב ובאירופה. פה בארץ כמות השימוש ב-Fring אינה גבוהה כלל וכלל ויש עוד זמן עד שמכשיר ה-N97 יושק וגם בחו”ל אינני רואה היסטריית חברות הממהרות להתממשק ל-Fring על מנת להציע ללקוחותיהם לעבור להשתמש בסלולר עם Fring. יש זמן רב עד שחברות הסלולר ממש תפסדנה כספים מכך כתוצאה מכך שיותר ממחצית השיחות תנותב דרך Skype או Fring (דבר שלא נראה כרגע בשום רדאר), וחבל שחברות הסלולר לא מנסות “להגדיל ראש” ולחשוב על פתרונות יצירתיים מבלי לחנוק את הלקוחות בכל מיני הגבלות על המכשירים.

Print Friendly, PDF & Email