מכתב פתוח לצוות HebDev

שלום לצוות HebDev.

ראיתי לאחרונה באתרכם שהחלטתם לסגור בגלל כפיות הטובה הישראלית בכך שאתם מפתחים עברית למכשירי ה-iPhone ומחלקים בחינם, והישראלי הממוצע לא רק שלא נותן לכם ממש כספים, גם אלו שמוכרים את המכשירים מתקינים את העברית שלכם והם עושים קופה על המכשירים ולא נותנים לכם גרוש, וכתוצאה מכך החלטתם לסגור לגמרי את הבאסטה, כולל פורום וכו’.

אינני בעל iPhone (מה לעשות, אני נשאר עם הנוקיה E61 שלי), אבל בתור אדם שנמצא בסצינת הקוד הפתוח ולינוקס כבר 14 שנה בערך (שיט איך שהזמן רץ!), אני רוצה לתת לכם כמה טיפים, אם תחליטו בכל זאת לחזור בכם. אכפת לכם?

 • קודם כל, לפני שסוגרים את הבאסטה, היה מומלץ להתייעץ עם אנשים שמכירים קוד פתוח, רשיונות, ואיך להוציא כסף מכל העניין, ולצערי לא ראיתי שום מילה מאף אחד מהצוות בפורומי לינוקס וקוד פתוח השונים וחבל. אנשים היו בעבר בדיוק באותה סצינה ופתרו זאת בדרכים שונות, אולי היה כדאי לשאול לפני הסגירה?
 • דבר שני וחשוב: קוד פתוח אינו אומר שאסור לגבות תשלום. היה בהחלט אפשרי מצידכם להתחבר למערכת כמו וואלה-PAY ולבקש סכום טרום הורדה. נניח 50 ש”ח? ואז לתת לאדם את קובץ ההרצה ואם הוא רוצה את קובץ הקוד מקור.
 • מכיוון שהקוד הוא כולו שלכם, היה אפשר לבחור ברשיון פחות ליברלי מאשר GPL כמו LGPL או QPL ויש עוד מגוון רשיונות וארגונים רבים היו שמחים לייעץ בחינם איזה רשיון מתאים לכם להכל או לחלק מהדברים וגם איך להרוויח כמה שקלים.

לו אני הייתי נתקל בבעיה כמו שלכם, הייתי מתכנן את התהליך הבא:

 1. בשרת שלי הייתי כותב תוכנית (נניח ב-PHP או PERL או NET., במה שצריך) שמתממשקת לבסיס נתונים פרטי. התוכנה שהייתי כותב היא ליצירת רצף מספרים ל”פתיחת נעילה” של התוכנה שלי ושמירת מספרי ה-IMEI של מכשירי ה-iPhone. המספרים הינם יחודיים פר IMEI של כל מכשיר.
 2. בתוכנת ההתקנה הייתי מוסיף חלק שלאחר ההתקנה, החלק הנ”ל היה בעצם בודק את מספר ה-IMEI ומבקש מהמשתמש מס’ סידורי או נותן אפשרות לגירסת ניסוי ל-10 ימים. המשתמש צריך להקליד את המספר ואז התוכנה מעבירה את המספר לבדיקה בשרת. המספר שהוקלד נכון ונרכשה גירסה מלאה? התוכנה תעדכן את השרת שהמספר הסידורי הופעל ותפעיל את התוכנה בגירסה המלאה. לא הוקלד מספר נכון? התוכנה תפעל במצב נסיון ל-10 ימים ולאחר 10 ימים תאפשר אך ורק הכנסת מספר או הפעלת הסרת העברית.
 3. אם מחר מישהו מחליט לשתף את חברו במספר הסידורי והוא מנסה להפעיל את המספר על מכשיר iPhone אחר, זה לא יעבוד כי המספר הסידורי הוא יחודי ל-IMEI של ה-iPhone.
 4. מבחינת קוד פתוח, הייתי משחרר את הקוד עצמו למעט קוד האקטיבציה, כך שמי שבאמת רוצה לתרום שינויים, תוספות או תיקונים יכול לעשות זאת בנקל.
 5. את המספר הסידורי שהלקוח רכש הייתי מכניס במספר מקומות בצורה מוצפנת, כך שאם מחר מישהו מפצח את ההגנה, יהיה אפשר לראות מה המספר הסידורי פרוץ שמשתמשים בו ולתבוע את אותו מנוי.
 6. הייתי מסכם עם חנויות שמוכרות iPhone על מחיר מועדף עבורם כאשר הם מקבלים חלק מהמחיר, ואני מקבל חלק מהמחיר ומאפשר להם גישה מוגבלת לשרת ליצירת מספר סידורי, כאשר כל יצירת מספר מחייבת את החנות.
 7. את רשיון התוכנה הייתי משנה כך שמותר להפיץ את קוד המקור, אך חל איסור ליצור “גירסה עוקפת” ללא בקשת מס’ סידורי וללא הסכמה מפורשת שלי.

זה, בגדול, התהליך שהייתי עושה. הוא כמובן נתון לשינויים אבל בעקרון השיטה הזו עובדת מצוין אצל המתחרים, רק שכאן ההבדל הוא שאני משחרר 95% מהקוד החוצה. בשיטה הזו אני מקבל תגמול כספי על קוד פתוח, אני יכול לרכוש מכשירים ולפתח גירסאות חדשות לעברית ועדכונים ותיקונים כאשר מנויים חוקיים יכולים לקבל את העדכונים במשך הזמן כאשר הם יוצאים.

בקיצור, לא חסרים שיטות להרוויח כספים, צריך רק לשאול, חברים. בטוחני כי יש עוד שיטות רבות ומגוונות. חבל לרוץ ולשבור את הכלים מבלי לבדוק את האופציות העומדות לרשותכם.

עדכון: יש התפתחות.

Print Friendly, PDF & Email

26 תגובות בנושא “מכתב פתוח לצוות HebDev

 1. גם אני ישראלי כפוי טובה כי אני משתמש בדביאן לינוקס, עם סטאק אדיר של תוכנות אופן סורס, אשר לרובן המוחלט לא תרמתי אגורה.

  אני מהמר שגם החבר'ה מ- HebDev משתמשים בכמה תוכנות מבלי לשלם להן.
  ותכל'ס יש איזה מישהו בנורבגיה/ספרד/ארה"ב שיושב וכותב את הקוד על חשבון זמנו הפרטי, והחברה האלה מ- HebDev  סתם מנצלים אותם!

  הבעיה, לדעתי, היא שהם השקיעו יותר מדי בפרוייקט הזה והרגישו מחוייבות מוגזמת כלפיו, ואז באה הציפיה שהציבור לא רק ינצל אותם אלא גם יעזור. האמת, אפשר ללמוד מהסיפור הזה.

 2. אפשרות אחרת לנסות להרוויח כמה ג'ובות: לנסות למכור את הקוד לקהילה. ערכו של הקוד שלהם הרי ירד ככל שיעבור הזמן. לכן עדיף להם לנסות למכור אותו עכשיו. לקוח אפשרי אחד הוא קהילת כל משתמשיו.

 3. רעיונות מצויינים, אולי תצטרף לצוות שלהם בתור איש שיווק… הבעיה היא שהקוד כבר בחוץ, לא?
  בכל מקרה, אני חושב שאם למשתמשים לא היה מקור אחר, הם היו מוכנים לשלם תשלום עבור השירות של עברית ב-iPhone כפי שאתה מציע.

 4. לדעתי יש כאן חוסר הבנה מסוים:
  העברית החינמית לiPhone מעולם לא הייתה קוד פתוח או תוכנה חופשית. היא הייתה חינמית בלבד, ואני בטוח שאני לא צריך להסביר לאף אחד כאן את ההבדל.
  אין לי iPhone ואני גם לא מתכוון לרכוש שום דבר מחברה שיחסה ללקוחות הוא כמו של Apple אלא אם ממש, אבל ממש לא תהיה לי שום ברירה (כולל לא לקנות בכלל).
  (ובנוסף לכל אני אחד מאותם אנשים מוזרים שרכשו Neo 1973 ומרוצים ממנו)

  אבל לכמה חברים שלי יש, ולכן עקבתי אחרי הסיפור של העברית מאז שחרורה.
  החברי בHebDev ירו לעצמם ברגל ביום הראשון: לאחר שקיבלו מספר לא קטן של שאלות כיצד ניתן לשלוח תרומה כספית לפרויקט הם הכריזו בעמוד הראשי של האתר שלהם שהם אינם מעוניינים בתרומות ועושים זאת למען הכהילה כדי שתהיה עברית חינמית.
  הם הציעו למי שרוצה לתרום לערגוני צדקה שונים.

  לדעתי, מטופש להתבכיין שלא תרמו להם לאחר שיצאו בהכרזה כזו ברוב חוצוץ.

  הערה נוספת:
  אולי לא הבנתי נכון אבל ההצעה שישחררו את הקוד אבל ייאסרו ליצור ממנו גרסה רצה, כזו שלא דורשת אקטיבציה נשמעת לי בעייתית ביותר משום שניתן לטעון אחרכך שכל פיתוח מתחרה, בייחוד כזה שהוא תוכנה חופשית אמתית שניתן לנבור בקוד שלה הוא למעשה נגזרת או בנוי על הקוד שלהם ולך תוכיח שהמפתח שלו לא ראה את מה שהם שחררו.
  זה עשוי לפגוע במתחרים.

 5. שמעו, משהו פה נראה מסריח.
  הרי הם באמת הכריזו שהם לא צריכים את הכסף, וביקשו לתרום אותו.
  הם אמרו שהם קיבלו מאות תרומות מאנשים בזמנו, והם בסוף מפנים למתחרים ה"רעים" שלהם.

  משהו פה לא נראה כשר.

 6. הסיפור כולו נראה מוזר ותמוה.
  בהתחלה, כשהציעו להם תרומות הודיעו שהם אינם רוצים אותן (כפי שציינו כאן).
  כמו כן ציינו שהוצע להם שוחד כמו גם איומים על מנת שיפסיקו לפתחי את העברית.
  לאחר מכן, בנובמבר (אאז"נ) התפרסם באתרם פוסט נעלב שהם לא ישחררו יותר עברית לגרסאות מתקדמות אלא (אולי!) לאחר משא ומתן עם המתחרים בתאריך מסויים.
  לאחר תאריך זה נשמו כולם לרווחה כשהחבר'ה מ-HebDev הודיעו שהמו"מ עלה יפה והם ישחררו גרסה נוספת.
  ואז יום בהיר אחד (למעשה לפני יומיים) התפרסמה ההודעה המתבכיינת עד זועמת  שהקהילה לא עוזרת להם.
  חבר' ה יקרים מ-HebDev – תרומה היא רשות. לא חובה!!! ולכן קשה לבוא בטענה שלא תורמים.
  לפני "סגירת הבאסטה" הם לא צייצו מילה בנושא התרומות )מלבד כפתור ה-DONATE באתרם).

  התנהלות מוזרה עד תמוהה שמעוררת לא מעט סימני שאלה.
  לא חושבת שמה שחסר להם הן העצות הטכניות של חץ (עם כל הכבוד כמובן).

 7. טוב, תרשו לי להגיב בקצרה
  אני לא ידעתי שום דבר על הסיפור שהם לא רצו תרומה ו/או שהם דחו תרומות, כפי שמישהו כאן כתב לפני איילת. לו הייתי יודע את הדברים, הפוסט הזה לא היה נכתב ולצערי הם מחקו את הפורום וכל זכר לאתר שלהם, ומה שיש ב-Google Cache אינו מספק כדי ללמוד את הדברים כמו שאנשים מעידים על כך כאן.
  יחד עם זאת, הפוסט הזה נכתב גם לאנשים שחושבים לשווק משהו שהוא בעקרון קוד פתוח והדברים יכולים אולי להוות רעיון שילדי מה לעשות לגבי מכירה. בטוחני שישנם רעיונות הרבה יותר טובים ומפותחים מהרעיון שלי, אבל זה סתם איזה משהו להתחיל לחשוב בכיוון לאלו המעוניינים בכך.

 8. חבל שכולם נתפסים לתרומות כאילו זו הסיבה היחידה שהחלטנו לסגור.
  1. ביקשנו כתבים לפורום שיבואו ויעזרו. לא בשבילנו, בשביל הקהילה. אבל אף אחד לא נענה וגם אלו שכן הפסיקו אחרי יומיים בדיוק.
  כולם באו לקחת ועזבו חזרה לאותם הפורומים שצנזרו ועשו הכל כדי לסכל את העברית החינמית. אפילו עזרה הדדית לא היתה – מצאנו את עצמנו היחידים שמגיבים לשאלות ובעיות של המשתמשים.

  2. חיפשנו מפתחים, אנשים רציניים שיבואו ויתרמו לפרוייקט. אבל כולם היו "עסוקים" ואף אחד לא רצה לקחת על עצמו את הנטל של להיות חבר צוות.

  3. נכון שבהתחלה הפנינו את המשתמשים לתרום לעלם או אקים אבל לפני כחודשיים ביקשנו תרומה בשביל לממן את עלויות הפיתוח בלבד והדגשנו זאת מספר פעמים. למי שמכיר את העבר שלנו בטח יודע שכבר נהרס בעבר מכשיר הפיתוח של אחד מאנשי הצוות כתוצאה משחיקה שלו במהלך הפיתוח. בסך הכל רצינו לאסוף קצת כסף על מנת שלא נצטרך להמשיך להתעלל במכשירים האישיים שלנו ונוכל להריץ בדיקות וריסטורים על מכשירים אחרים (די מבאס לפרמט את המכשיר האישי שלך בכל בדיקה או לנתק שיחות עם המשפחה כי אתה בדיוק באמצע בדיקות של HebPwn).
  כמו כן מיותר לציין שתוכנית hosting עם תעבורה כמו שהיתה לנו לא בדיוק חינמית. התרומות לא נועדו לכיס שלנו. אני בז לכל המשמיצים למיניהם שחושבים שאנחנו צריכים את הפרוטות שלהם בעבור מאות שעות עבודה.

  לסיכום, "הקהילה" שמה עלינו קצוץ והחלטנו לפרוש. משפטי הנאצה והשנאה שהמשתמשים מפגינים כלפינו עכשיו כשהודענו שלא נמשיך לעבוד עבורם בחינם רק מוכיחה לנו עד כמה המהלך היה מוצדק. בשלב מסויים אף שקלנו לשחרר את הקוד לטובת הקבוצה הבאה אבל לאחר שנדהמנו לקרוא את התגובות מצד המשתמשים החלטנו למחוק את הקוד לצמיתות.

  תיאוריות הקונספירציה האלו חסרות כל בסיס.

  בהזדמנות זו ברצוני לומר תודה לקומץ המשתמשים שכן תמך, תרם ועזר. אם היו קצת יותר אנשים כמוכם בארץ אולי גם המדינה שלנו היתה נראית קצת אחרת.

  דני

 9. דני: אני מצטער לשמוע על התסכול שלכם. ושמח שהגבת פה כדי להציג את הצד שלכם כנגד הטענות שהופנו נגדכם.

  זה קצת מחוץ לסקופ, אבל מפריע לי שהגעתם למסקנה שהכל בגלל המנטליות הישראלית, שבעצם המדינה הזו מורכבת מאנשים כפויי טובה, ובעצם אולי במדינה אחרת כל זה לא היה קורה.

  יצא לי להכיר במהלך חיי הקצרים אנשים רבים, מכל מיני מסגרות שונות ומשונות. ויש הרבה אנשים טובים בארץ. אסור לשכוח את זה. אולי הם מהווים 50%, אולי הם מהווים 5%, אבל אנשים שאיכפת להם, אנשים שחושבים על הזולת – הם קיימים, והם לא שניים-שלושה והם הרבה יותר מקומץ המשתמשים שהעריך אותכם, ובזכותם יש במדינה שלנו כמה דברים יפים מאוד.

  אני משער מה שאתם חיפשתם לא היה תמיכה של כלל מדינת ישראל, אלא תמיכה של אחוז קטן מהאוכלוסיה. אני חושב ששווה לכם, למען עצמכם, לקיים הפקת לקחים אישית, למען תצליחו יותר בפרוייקטים הבאים שלכם. להסתכל מה החלק שלכם בפספוס. ובפרט בתחום השיווקי: איך לא הגעתם לאותו אחוז של אנשים שיכול היה לעזור, בפיתוח או בתרומה. אולי הגעתם אליהם, אבל לא הצלחתם לשכנע אותם. לא. תקרא לי אופטימי מדי, אני מהמר שלא כל משתמש-שלא-תרם-ולא-הצטרף הוא חרא של בנאדם שחושב רק על עצמו וגונב לזקנות את הארנק.

  מפריעה לי האשמת כל העולם מלבד עצמכם, תמיד יש שני צדדים לדברים כאלו.  ובגישה החיובית – להפיק לקחים ולהצליח יותר בפרוייקט הבא!

 10. שלום דני
  לא ממש הצלחתי להבין איך הקישור שהבאת שייך לדיון (אבל תודה רבה. דווקא חיפשתי אותו ספציפית על מנת להכניס לדיון לפורום אחר :-)).
  לגבי כך שאין מצטרפים לצוות –
  אני מנהלת את פורום פוקט בתפוז ובנוסף הקמתי אתר שלא למרות רווח:
  http://www.pdace.com
  לפעמים אנשים מוכנים לתרום יותר בפורום ולפעמים פחות.
  כנ"ל לגבי האתר (כמו שראית בוודאי אני מחפשת אנשי צוות).
  גם אני נתקלתי באנשים שביקשו להצטרף לצוות ונשרו כעבור יומיים.
  בניגוד אליך אני לא רואה בכך התדרדרות של כל מדינת ישראל ואפילו לא של אותם אנשים.
  יש כאלו שמגלים רצון טוב ואז הם מגלים שזה אינו קל כפי שחשבו.

  לא פעם אני בודקת דברים על גבי מכשיר הפוקט האישי שלי שעובר עקב כך סופט ריסט או אף הארד ריסט.
  עקב כך אני מחזיקה כמה מכשירים ואף SIM כפול.
  מעולם לא ציפיתי שאיש יממן לי את הדברים (אם כי אם מישהו יחליט לאחר קרית הפוסאט הזה שהוא תורם לא אתנגד 😛  ).
  מי שעושה זאת בדרך כלל עושה זאת כי הוא פריק.

  העבודה שלכם היתה מבורכת והתוכנה מצויינת (כל זה בתור בעלת IPHONE גאה זה חודשיים ועם העברית החינמית).
  מצד שני "שוברים את הכלים ולא משחקים" היא תגובה תמוהה משהו.
  וזה מתייחס לא להפסקת הפיתוח, אלא למשפט הזה:"בשלב מסויים אף שקלנו לשחרר את הקוד לטובת הקבוצה הבאה אבל לאחר שנדהמנו לקרוא את התגובות מצד המשתמשים החלטנו למחוק את הקוד לצמיתות."
  אגב, בפוסט המקורי, עוד בטרם הופיעו התגובות, כתבתם שלא תשחררו את הקוד…
  מודה שיצאתי קצת מבובלת…

 11. היי דני,
  הצעתי (Opeth) בפורמים שלכם מספר פעמים את עזרתי וכך גם אחרים. אשכול הצעות העזרה נותר ללא מענה מצידכם.
  אין לי שום תלונה כלפיכם, להיפך יש לי הרבה הערכה לאנשים שמקדישים את זמנם הפנוי כדי לעזור לאחר.
  חבל לי שאתם לא רואים את היתרון בלשחרר את הקוד ולתת למשתמשי הiPhone בישראל חופש בחירה באיזו חבילת עברית לבחור. אני חושב שכדאי לכם לשקול את מה שנכתב כאן ולנסות לגבש מודל פיתוח מסויים שכן יתגמל אתכם כספית.
  בכל מקרה – תודה ובהצלחה.

 12. איילת – אין סיבה להתבלבל. הרשי לי לעשות לך סדר בבלאגן:
  1. מה שקרה לנו מאוד משקף את המצב החברתי בישראל. כל אחד דואג לתחת שלו, אנשים רוצים לתת כמה שפחות ולקבל כמה שיותר.
  לא ארחיב בנושא שכן אנו קצת סוטים מנושא הדיון.

  2. צר לי ,אנחנו לא "פריקים" ובטח שלא רוטשילד. בניגוד אליך אין לנו כסף להחזיק כמה מכשירים וגם את ה-iPhone רכשנו במיטב כספנו.

  3. לגבי הקוד היו לנו לא מעט לבטים ודיונים, גם לאחר פרסום ההודעה ועל כל אמרתי ששקלנו לשחרר את הקוד גם לאחר פרסום ההודעה באתר.

  4. לא שברנו שום כלים. החלטנו להכניס קצת הגיון בריא לסדר העדיפות שלנו בחיים. לכולנו יש עבודה, לימודים, חברה ומשפחה שהזנחנו בעקבות הפרוייקט הזה. אני אף יכול להעיד שהזנחתי גם את הבריאות שלי – בעבר הייתי מבלה מדי ערב בחדר כושר ומאז תחילת הפרוייקט הזה אני מבלה את כל הערב וכל הלילה מול המחשב והאייפון. אז נכון, זה היה כיף למשך תקופה מסויימת ועשינו את זה מרצון. אבל זה הפך להיות למעמסה ובנקודה הזו החלטנו להפסיק. אני באמת מתנצל שזה לא מקובל עליך.

  דני

 13. דני
  1. שוב אתה מערבב מין בשאינו מינו. מה ש"קרה לכם" אינו משקף כלום ואינו קשור כהוא זה לגיוס לצהל או למצב החברתי במדינת ישראל.
  2. לכן עצתי לך לרכוש מכשיר פשוט ומשומש בהמחיר נמוך כמכשיר רזרבי. אני לקחתי מכשיר ישן שהיה בביתי וכל תפקידו בחיים זה להעביר שיחות בשעת הצורך.
  מי שאינו פריק לא יושב ומקדיש את עיתותיו לכתיבת תוכנה חינמית. עם כל הכבוד זו איננה עבודת התנדבות  חיונית שמצילה נפשות. זו עבודה מצויינת שהביאה תועלת רבה לקהילה ועל כך מירב התודות וגם ההערכה, אך זה איננו דבר שלא ניתן בלעדיו (כמו למשל עבודה עם ילדים אוטיסטים או אפילו הגיוס לצהל עליו דיברת).
  4. אם הבעיה היתה זמני הרי ההודעה ללא היתה צריכה לכלול תלונות לכל העולם כמו גם השלכות על המצב החברתי המדינת ישראל. מספיק היה לציין שאינכם יכולים להמשיך בכתיבה. אין שום טענה או ביקורת על כך (אז נא לא לסלף דברים).

  כנראה שלא נסכים על כך.
  מאחלת לך בריאות שלמה ותודה על תוכנה מצויינת.

 14. דני שלום,
  נדהמתי לקרוא את תגובות חלק מהכותבים ואפילו התביישתי.
  ממרומי שנותי ראיתי מספר דברים אבל מה שכתבו כאן חלק מהאנשים מרגיז , מקומם , ואפילו מבין למה סגרתם את הפרוייקט.
  כאשר גיליתי במקרה את האתר שלכם חשבתי לעצמי שיש עוד מעט אנשים טובים במדינה הקטנה שלנו ואני הייתי מאלה שלאחר השימוש בתוכנה תרם לעלם ואפילו כתבתי לכם הודעת תודה.
  הייתם שם, עניתם לבקשות ושאלות, ואני ממש לא מסוגל להבין כיצד כותבים דברים כמו שכתבו למעלה , ואין לי אלא לחשוב שהדברים נובעים מקינאה.
  חבל לי מאוד שכך הסתיימה דרככם שכן יש לי הרגשה שלתחושתכם לאף אחד לא ממש אכפת ולא מעריך את עבודתכם ותרומתכם לקהילה – ובכן לפחות במקרה שלי זה ממש לא כך ואני מקווה שתקרא את השורות האלה ואשמח אם תגיב לי עליהן, שכן חשוב לי לומר את הדברים אבל חשוב לי יותר שהם יגיעו לאוזניים הנכונות.
  שוב אני מבקש להודות לכם על כל מה שעשיתם ועשיתם המון ואם אתה מגיע לצפון ( דרום רמת הגולן ) שלח לי הודעה ואשמח לומר תודה באופן אישי , והקפה עלי 🙂
  בהצלחה

 15. אברמי,

  העלת לי חיוך על הפנים. תודה על התמיכה וההבנה.

  דני

 16. דני:
  תודה על המאמץ והזמן שהקדשת בפיתוח.

  יחד עם זאת, ואני מבקש שלא תיעלב, כי אני באמת ובתמים מאד מעריך אתכם, הן ברמה האישית והן את העבודה הסופר-מקצועית שלכם בפיתוח – אבל את ה"סוף דבר" הזה אני קורא כסוג-של בכיינות. גם אני לא מרוצה שאנשים לא מתגייסים ושביבי הולך להיות ראש הממשלה. חרא מדינה, חרא אנשים. בסדר. ואז מה?
  כשעברנו את זה, בוא נזכיר שבזמנו כשרצו לתרום, שלחתם אנשים לעמותות (שזה מעשה יפהפה לדעתי).
  מאז – אני לפחות – לא שמעתי עוד קריאה לתרומות. ואם הייתה, אז היא לא הייתה חזקה מספיק. זה לא בעיה לשים ליד הלינק להורדה או בהודעה על שחרור גרסה כפתור ענק עם טקסט באדום בולט ממורכז ומהבהב שמבקש תרומה, כי היא חיונית להמשך הפרוייקט.

  לא כל האנשים רעים, אנשים היו תורמים. אני הייתי תורם.

  (בכלל, יש הרבה יותר טמטום מרוע בעולם, וגם זה נושא לדיון אחר)

  לגבי השתתפות הקהילה בפורום, נו, מה לעשות. אני מודה שאני לא הייתי משתתף פעיל בשום פורום כי המדיום הזה כבר לא מדבר אליי די הרבה שנים, אבל כמו בכל דבר, יש עניין של מי היה קודם ודריסת רגל ומיתוג וכיו"ב.
  למד דבר מה מעולם הפרסום והשיווק – אתה לא יכול להאשים את הצרכן שהוא מעדיף מוצר מתחרה, גם אם זה לא הגיוני שיעדיף אותו. אתה רק יכול להסתכל על מה אתה צריך לעשות כדי שהוא יעדיף את המוצר שלך, ויכול להיות שלא עשיתם במקרה הזה את מה שצריך היה לעשות. סתם, לדוגמא, אם הייתם משחררים את הקוד, אני מאמין שהייתם רואים גל של מצטרפים לפורום ולפיתוח.

  ולסיום – גם אם נמאס לכם ולא בא לכם עוד, זה לגמרי לגיטימי. אתם לא חייבים. תגידו נגמר לנו הזמן והכח ואנחנו לא רוצים עוד. ההשתלחות הזאת בקהילה היא מה שקוממה אנשים עליכם והביאה את התגובות הקשות (ואני חושב שבהחלט היו תגובות לא ראויות). אני חושב אבל שבתאכלעס, רוב רובם המוחלט של האנשים מאד מעריך את העבודה שלכם וגם את התרומה שלכם לעמותות ובכלל, רואים שאתם אנשים סבבה. אבל להאשים את הקהילה שהם לא עמדו בציפיות שלכם זה קצת ילדותי בעיניי. למחוק את הקוד במקום לשחרר אותו זה כבר קטנוני ממש.

 17. שי,

  תסלח לי, אני חושב שאתה קצת נאיבי. אם היינו משחררים את הקוד הזה היינו רואים גל של אנשים שמצטרפים לפיתוח? LOL. הגל היחיד שהיינו רואים זה של חאפרים למיניהם שהיו לוקחים את הקוד ומייצרים גרסאות עברית "משלהם", כפי שכבר ראינו חלק מהאנשים עושים עם העברית המקומפלת שלנו (לא אציין כאן שמות או אתרים).
  בישראל אין חוק ואין מערכת משפט. לך תוכיח לשופט שמישהו בנה את המוצר שלו על בסיס הקוד שלך ושזה מפר GPL. אולי אני אלך לבית המשפט עם Hex Compare ויראה לו שחלק מהבתים בקוד המקומפל שלו זהים לשלי? מה אתה אומר שי, זה יילך הקטע הזה? נו באמת.

  לא באנו בטענות לאף אחד, הסברנו את הסיבה שהפסקנו לפתח מנקודת המבט שלנו. יכולנו גם לסגור את האתר ולרשום שם בגדול "יאללה ביי" אבל בחרנו לנסות לבטא את התחושות האמיתיות שהיו לנו כשהחלטנו לנטוש את הפרוייקט. צר לי שאחרי 7 חודשים שקרעתי את התחת בשביל שלך תהיה עברית בחינם ל-iPhone אתה חושב שאני בכיין. ואולי בעצם הקהילה היא הבכיינית? היתה (ונשארה) אלטרנטיבה בתשלום! אנשים התבכיינו שיקר להם ועל זה גם קם הצוות – בשביל לחסוך לכולכם 235 שקלים (קצת מצחיק בהתחשב בעובדה שהשקעתם הון עתק על מכשיר יוקרתי ועוד מאות שקלים על אביזרים נלווים).

  מה שקומם אנשים עלינו זה שהפסקנו לפתח בחינם. זה לא משנה איך היינו עושים את זה ומה היינו כותבים. כשאמיר לשם (למי שזוכר מימי 1.1.4) התחיל למכור את העברית בתשלום היו בחלק מהפורומים קריאות להרוג אותו.
  אז אנא ממך שי, מחר כשאתה קם בבוקר – תסתכל במראה קצת ואם לא על עצמך – לפחות על האנשים והעם שסובב אותך ואל תשפוט אותי או את חבריי.

  דני

 18. דני,
  אני מצטער שנראה לקחת את הביקורת שלי באופן אישי, זה לא היה מכוון לפגוע, ואם נעלבת אז אני מתנצל. אני מלא בהערכה אלייך וחברייך לצוות הפיתוח (ואגב, גם לצוות של iphoneHe). תפיסת העולם שלי כנראה שונה בסיפור הזה. אני תורם ותרמתי בעבר לכל מיני פיסות קוד שיושבות לי על המק, כסף ודיווחי באגים ומה שאפשר.
  אין לי בעיה לתרום כסף בשביל משהו ראוי, אני עושה את זה לא מעט.
  מבחינתי זה אף פעם לא היה סיפור של כסף (אגב, גם את האייפוד טאצ' שלי קיבלתי עם המק, אז גם לא בדיוק השקעתי עליו אלפי שקלים, אבל מילא זה לא קשור).
  מבחינתי המוצר שלכם היה טוב יותר, וזה מה ששינה.
  לגבי קוד פתוח, גם פה, יש לי כנראה תפיסת עולם שונה. לי לא היה אכפת אם מישהו יקח את הקוד "שלי" (הוא הרי שייך לקהילה, לא לי) ויעשה איתו fork. ברוב המקרים, את הנוכלים הרציניים הקהילה כבר תעניש אותם "ברגליים".

  אם אלה הרגשות הכנים שלכם, אין לי מה לומר, זה בסדר גמור שאתם מביעים את מה שאתם מרגישים. חבל לי שזה מה שאתם מרגישים, האמת.

  אני, מבחינתי, יכול עדיין לחשוב שזה הסתכלות מעט לא בוגרת על העניינים, והיה אפשר לעשות הרבה מאד דברים לשנות את הדברים שלא נראו לכם לפני שאתם הופכים שולחנות. זה גם מותר לי.

 19. אני, אישית, חושב שזהה נשמע כמו יללנות מפגרת של ילד בן שש שלא קיבל מספיק תשומת לב מאמא. זה שלא באו לתת לך כבוד אחרי שעשית משהו מרצונך הטוב זה אולי לא יפה בתפיסת העולם הילדותית שלך אבל זאת בעיה שלך. לא באים בטענות על אי רצונו של אחר להיות חבר שלך. אולי פשוט תעופו לכולם מהעינים ותלכו לשחק בבובות איפושהו? אני אישית מעדיף לקרא עברית משמאל לימין מאשר לשמו את תחנוניך לרחמים עצמיים. זה שהצלחת לקמפל libfribidi לא הופך אותך לבר סמכה בפסיכולוגית המונים של ארץ ישראל ולא מעיד שמשהו מעוניין בדעתך בנושא.

 20. דני,
  בתור אדם שפיתח עברית לאייפוד (וזה היה לפני מס' שנים, עם אבירם רחאנה הידוע בתור Kingstone) תחת הפרוייקט israpod, אני מכיר את התחושה.
  ינון ימין בזמנו בנה תוכנה שידע הסכימה לקנות והשאר היה היסטוריה.
  אני באמת מבין את איך שאתם מרגישים.
  אבל לא היה לנו איכפת שגנבו ורימו אותנו.
  הרגשנו שאנחנו עושים משהו למען הקהילה, ואפילו אם ילדים זבי חוטם שבקושי בנו אתר וכבר מחקו את הקרדיטים שלנו, ופירסמו את זה תחת שמם -לא היה לנו איכפת.
  כי גרמנו לאנשים להפיק את המירב מהמכשיר אותו הם קנו במלוא כספם.
  אז מישהו אחר יעשה על העבודה שלך כסף – קורה. עבדנו כמו חמורים, ולא ביקשנו אף תרומה, ולא קיבלנו כלום.
  הסיבה היחידה שהאתר שלנו נסגר היא בגלל שלא חידשנו את הדומיין בזמן, ואם הייתי יכול, הייתי גם ממשיך לעבוד על זה.
  הכיף ביצירת דבר חדש ושימושי שאנשים יוכלו להפיק ממנו תועלת הוא גדול בהרבה מההתמרמרות על הזין שמקבלים בחזרה מהקהילה.
  לפעמים עדיף שיעריצו אותך בתור זה שפיתח, שגנבו ממנו, והשאיר טעם טוב בפה, מאשר זה שפיתח ונעלם, בגלל הפידבק שהוא לא ציפה לו.
  אין לי ביקורת כנגד התנהלותכם, להיפך, אני מעריץ אתכם.
  אבל להשאיר מצב שיש רק עברית בתשלום? זה לא נעים.

 21. טוב, מסתבר שאחד המפתחים מפרוייקט HebDev לשעבר לקח את העינינים לידיים ושיחרר חלק מהקוד וממשיך לעבוד על גירסה משלו.
  פרטים נוספים ניתן לראות בפוסט שפירסם בפורום שלו:
  http://www.ph1.co.il/forums/index.php?showtopic=2412

  לפחות הוא מציין באחד הפוסטים שהוא מאמין בקוד פתוח

 22. שלום לצוות HebDev.
  עשיתם עבודה מבורכת!!!
  ועל עבודה כזו מגיע לכם תשלום. כמו שצריך, מכל הלב – ולא דרך תרומות או טוב לב של אנשים.
  רציתי להציע לכם – לעבוד איתנו. לחדש את הפעילות, ולגבות כסף דרכנו.
  אשמח לספק לכם פרטים נוספים….
  אתם מוזמנים לפנות אלי אישית.
  בתודה בועז סופר Bill-On-Net
  [email protected]

 23. שלום לכולם ובפרט צוות HebDev

  אני במקצועי איש מחשבים ותכנאי ממוצע ולא אחת השתמשתי בחבילה שלכם
  וזה היה פשוט נפלא לא היה לי ולו השמץ שהינכם סטודנטים, חסרי ציוד, וכמה עמל הושקע בנושא
  ואולי זה עקב האכילס שלכם אגב לו הייתי נידרש לשלם 50 ש"ח או ליסבול כמה פרסומות בדרך לקישור
  זה לא היה מונע ממני להוריד אותה

סגור לתגובות.