חדשות טכנולוגיות מעניינות ב-CES

sdxc

תערוכת ה-CES נפתחה ואיתה התחילו להגיע חדשות מכל מיני יצרנים, איגודים ועוד, ובאתרי אינטרנט רבים ישנם מדורים מיוחדים עבור התערוכה, מה שהוצג והכרזות חדשות.

אחת ההכרזות המעניינות היא הפורמט החדש של כרטיסי זכרון לאחסון (SD). ארגון ה-SD Association שמורכב ממספר חברות הכריז על המפרט החדש שנקרא SDXC (מימין). ה-SDXC ממשיך את דרכו של ה-SDHC ומאפשר לאחסן יותר מידע. הרבה יותר. כמה? עד 2 טרה-בייט פר כרטיס כאשר מהירות הקריאה/כתיבה התיאורתית מדברת על 100 מגהבייט לשניה כאשר המהירות תעלה בהמשך ל-300 מגהבייט לשנה (לא מגהביט).

כיום הכרטיסים עם הכי הרבה מקום מכילים כ-32 ג’יגהבייט מקום לאחסון, וכרטיסי ה-64 ג’יגהבייט שיצאו בקרוב (פנסוניק היו הראשונים להכריז שכרטיס כזה יצא מאצלם בקרוב) יהיו כבר בפורמט החדש. הפורמט עצמו שונה משימוש ב-VFAT לפורמט קבצים של EXFAT של מיקרוסופט, והשינויים הם די גדולים: מעתה כל קובץ יכול להיות יותר גדול מ-4 ג’יגהבייט, יש תמיכה מעבר ל-2 טרהבייט (עד 16 אקסביבייט), 65536 קבצים בתיקיה אחת (לא כולל תתי תיקיות כמובן), ועוד. יחד עם זאת, תמיכה ב-ExFAT לא קיימת רשמית ב-XP ומטה, וקיימת רק במערכות הפעלה Vista SP1 ומעלה, כלומר כרטיס כזה שיוכנס למערכת XP פשוט לא יוכר (שלא לדבר על מק ולינוקס בשלב זה). הפתרון הנוכחי כרגע הוא להעתיק 2 קבצים ממערכת Vista ל-XP ואז הכרטיס יוכר, אם כי לא יתאפשר לפרמט אותו (כל מיני פרשנים מעריכים שזה יקרה ב-SP3 של XP).

לעניות דעתי, כרטיסים כאלו יכולים סוף סוף לעזור לחלק מסויים בשוק שצריך כל טיפת מקום וצוואר בקבוק רחב: מצלמות וידאו המקליטות Full HD לדוגמא. כיום, כשמקליטים וידאו על גבי קלטות, הוידאו נדחס באגרסיביות. כמה אגרסיביות? כשמקליטים על מדיית HDV, הדחיסה היא 50 ל-1. כמובן כשעוברים ל-HDCAM או D5 כדי להקליט באיכות הרבה יותר גבוהה, הדחיסה היא 5 ל-1 לערך, אך מה שקורה אז הוא שהציוד ומחירי המדיות מגיעים לגבהים מטורפים.

כרטיסי SDXC בגדלים של 128 ג’יגה ומעלה (וזה בוודאי יקח שנה, שנה וחצי עד שיצאו כאלו) יכולים לעזור רבות להקלטות יותר איכותיות במחירים שלא בשמיים, במיוחד כשהתקן ההתחלתי הוא מהיר ביותר פי 4 מהתקן הנוכחי של HDV, כך שיהיה הרבה יותר מקום להקליט וידאו ואודיו הרבה יותר איכותי ממה שיש כיום (אפשר לקרוא יותר על כך כאן), ועוד לא דיברנו על כך שברגע שעוברים לכרטיסים לשם הקלטה, אז אין כמעט חלקים נעים (למעט כמובן החלקים האופטיים, קפיצים וכו’), כך שהציוד יחזיק יתר מעמד, והורדת החלקים המכניים של דיסק/טייפ/דיסק-קשיח מורידה רבות בעלויות של המצלמה. בקיצור, זה הולך להיות בהחלט מעניין.

image

ASUS ממשיכים לחרפן את כל העולם ואחותו עם מוצרי EEE שלהם והפעם יש להם חידוש מעניין. מקלדת EEE.

מי שותיק במחשבים והיה לו קומודור 64 או אטארי XL או ST הכיר את הקונספט: המחשב עצמו היה מתחת למקלדת, והיו מחברים אביזרים חיצוניים (טייפ, כונן דיסקים, טלויזיה). אסוס לקחו את הרעיון הישן ויצרו אותו מחדש: המקלדת המיוחדת הזו היא בעצם מחשב EEE שלם עם מעבד ATOM ומסך מגע בגודל 5 אינטש שמשמש גם כ”עכבר”. אותו מסך גם מציג מערכת הפעלה קטנה מובנית: Windows Mobile 6. מאחורי המקלדת נמצאות כל היציאות והמחשב הזה מיועד יותר לסלון לחיבור לטלויזיה (יש גם חיבור HDMI וגם VGA).

האביזר הזה יוצא בקרוב לשוק, עדיין לא נקבע מחיר.

ולסיום, איך אפשר בלי סוני? החבר’ה הרי מומחים בלייצר מחשבים בגודל מיניאטורי מצד אחד, עם כל הטכנולוגיות החדשות מצד שני, וגם הפעם סוני לא איכזבה והחברה יוצאת עם סדרת דגמים, תחת הקוד Vaio P Series. מדובר על מחשבי נטבוק, עם מסכים יחסית קטנים, אבל עם מקלדת מלאה, ובמקום משטח מגע לעכבר, סוני חוזרים למה שתמיד אפיין מחשבי Thinkpad של IBM: הטראקפוינט הידוע (אני אישית יכול לאמר שיש אנשים שאוהבים אותו מאוד ולא מוכנים להשתמש במשטח מגע כעכבר [כמוני], ויש רבים אחרים שלא מוכנים לנגוע בטראקפוינט גם אם יצמידו אקדח לרקתם). המסך 8 אינטש ברזולוציה גבוהה מאוד (סוף סוף יש יותר מ-600 פיקסלים לאורך!), מצלמה ושאר הדברים הרגילים. הנה סקירת וידאו קצרה שצילמו החבר’ה ב-The Register בתערוכה:

כמובן ש-סוני, כמו סוני, לא יכולים הרי לקחת מחיר אנושי על הדברים האלו.. חס ושלום! אז בשעה שהמתחרים גובים מחירים עד 500-600 דולר, סוני ישר מטפסים ל-900 דולר (וזו רק ההתחלה, המחיר עולה בהתאם לדיסק הקשיח ודברים אחרים), וזה על נטבוק!

Print Friendly, PDF & Email