חושב לרכוש Netbook? יש לך קצת סבלנות?

עד היום בשוק ה-Netbooks לא היו הרבה אופציות ממה לבחור. יש כמובן יצרנים שונים כמו Asus, Lenovo, MSI, Acer, Dell, HP ועוד, אבל המפרט הפנימי בד”כ היה זהה: מעבד Atom במהירות של 1.6-1.8 ג’יגהרץ, זכרון (512-1024), וכמובן הצ’יפסט הזבל של אינטל: 945, 950.

חברות עד היום התחרו מבחינת דברים “מסביב”: למי יש מקלדת יותר נוחה, מי מציע Bluetooth, קוראי כרטיסים, גודלי מסך (החל מ-7 עד 10.2 אינטש),כמות תאים בסוללות אבל מבחינה פנימית – זה נגמר בזה. ההבדלים הכי משמעותיים היו במקלדת וסוללה, כמה זמן יחזיק ה-Netbook שלך מול זה של חברך בלי חיבור חשמל לקיר ולמי יש מקלדת יותר נוחה.

תחרות לא היתה כי לא היה מי שייצר צ’יפסט מתחרה שיתן יותר כח למחשב. VIA מוכרים פתרון מתחרה עם מעבד Nano שאין לו ממש גב מבחינת יצרנים. ATI? שקט לגמרי, לא הוציאו מילה עד היום בכיוון. nVidia? גם שם היה שקט ובמאמר קודם התפלאתי מדוע nVidia שיכולים להרוויח הרבה מהשוק הזה לא מוציאים צ’יפסט תומך ב-Atom.

הסיפור מאחורי nVidia (לפי השמועות) היה כזה: nVidia פנו לאינטל וביקשו רשיון לתמיכה ב-Atom. אינטל אמרו “אין מצב”, ובתגובה nVidia ו-VIA הצהירו על כוונות לפיתוח ערכה משותפת: מעבד של VIA, הצ’יפסט של nVidia.

באינטל ממש לא אהבו את הרעיון, ולאחר מו”מ (מאוד) ממושך, הוחלט לתת ל-nVidia רשיון, אבל רק ל-nettops (כלומר לקופסאות טלויזיה). כמובן ש-nVidia שגם יודעת לקרוא קצת את השוק התנגדו לעניין, ולאחר עוד קצת מו”מ מאסיבי, אינטל נכנעה ואישרה ל-nVidia לתמוך ב-Atom.

GeForce_9400m_g_3qtr_med אז בימים האחרונים nVidia מכריזה בקול תרועה גדולה: הצ’יפ הידוע 9400M (מה שנמצא ב-MacBook Pro) תומך מעכשיו גם במעבדי Atom של אינטל ונותן יתרון מאוד משמעותי. כמה משמעותי? הנה חלק מהדברים שהוא נותן:

 • קידוד וידאו מהיר פי 10 ממה שאינטל נותנת
 • תמיכה מלאה ב-DirectX 10
 • תמיכה ב-FullHD, כך שתוכל לנגן חלק וידאו של 1920X1080 ללא מאמץ מיוחד של המעבד עצמו.
 • תמיכה מלאה ב-CUDA
 • המון תמיכה ביציאות: 12 חיבורי USB (זה כמובן תלוי ביצרן המחשב), רזולוציה מקסימלית של 2560X1600, ועוד

כלומר החל מהחודשים הקרובים תוכל לרכוש לך Netbook עם צ’יפ שנותן למחשב הרבה יותר עוצמה בכל מה שמגיע לגרפיקה, יותר אפשרות להריץ משחקים, וגם לראות וידאו HD (אם אתה מחבר את המחשב למסך חיצוני) בלי קפיצות, וזה כבר מעלה את שוק ה-Netbook למדרגה קצת יותר גבוהה, ומקשה קצת את ההחלטה אם לקנות מחשב נייד “סוס” או שיספיק Netbook עם הצ’יפ הנ”ל. אני משער שהכרזות של יצרניות מחשבים יהיו בשבועות הקרובים בתערוכת CES הקרובה (8-11 לינואר).

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות בנושא “חושב לרכוש Netbook? יש לך קצת סבלנות?

 1. מה חשוב וידאו ברזולוציה של 1920×1080 כשהמסך בכלל לא מתקרב לזה?

  כמה חשמל זה צורך?הבעיה כאן היא "מי ייקח פחות כוח" ולא להפך.

 2. ראשית, אתה תוכל לחבר את אותו נטבוק למסך גדול ולהשתמש בו ברזולוציה הטבעית שלו וגם לנגן HD.
  דבר שני, סרטי HD מקודדים ב-H.264 או VC-1 או DIVX HD וה-Atom לא יכול לנגן אותם גם אם הם ברזולוציה של 720P שאותה המסך האינטגרלי כן יכול להציג, אבל עם 9400M הוא בהחלט יכול להתמודד עם וידאו מסוג זה.
  שלישית: לגבי צריכת החשמל אין לי עדיין פרטים מלאים, אבל אם הבנתי נכון, אין הבדל ממשי בצריכה אלא אם ממש תתחיל להעמיס על ה-9400M ואז הבטריה באמת תיגמר יותר מהר (משחקים שמשתמשים במנוע תלת מימד, קידוד וידאו [לא ניגון])

 3. הי חץ
  אני בכלל מחכה שהמחירים בארץ יירדו.

  המחירים פה שערוריתיים לעומת מה שמוכרים בארה"ב.

סגור לתגובות.