כמה מילים על תנועת השמאל החדשה

ביומיים האחרונים התבשרנו בחדשות (כאן, כאן, כאן) על כך שמפלגת שמאל חדשה קמה, והיא תורכב מ-פורשי מפלגת העבודה, סופרים ואנשי רוח, והיא תתמוך ב-מרצ.

אני חובב פוליטיקה זמן רב, ואני בדרך כלל מבין פחות או יותר את החדשות. את הקטע של המפלגה החדשה לעומת זאת, אני לא מצליח להבין.

זה לא מפלגה חדשה שקמה ומזנבת במפלגות כמו העבודה ו-מרצ, הם אינם מחפשים שאנשים יצביעו עבורם ביום הבחירות בפתק של המפלגה שלהם, אלא הם מחפשים שהאנשים יצביעו עבור מרצ. אני תוהה: למה צריך מפלגה חדשה בשביל שאנשים יצביעו מרצ?

כשמסתכלים במצע של מרצ, אפשר לראות את אותו מצע שהמפלגה הציע בבחירות קודמות ועוד לפני כן כבר זמן רב. כאז, כמו היום, כלום לא השתנה, והם עדיין מפלגה שמוכנה לפתוח את הרגליים ולתת את רמת הגולן, החזרת כל שטחי 67 (הם מדברים על השארת ישובים גדולים וחילופי שטחים “בהסכמה” כלומר שהרשות הפלסטינית תסכים.. איזה נחמדים), מחצית ירושלים (מזרח ירושלים). אני לא ממציא את הדברים, הם כתובים (בלשון מעורפלת אמנם, לא מוזכר במפורש שטחי 67, מוזכרות החלטות האו”ם 242 ו-338 לדוגמא). זה המצע של מרצ, ועם זה הם פונים לבוחר. מי שרוצה, יצביע למרצ ומי שלא, יבחר משהו אחר.

המספרים לא ממש משקרים. בשיא כוחה (שנת 1992) קיבלה מרצ 12 מנדטים, ומאז המספרים ירדו. ב-96 הם קיבלו כבר 9 מנדטים, ב-2003 הם כבר ירדו ל-6 מנדטים, וב-2006 ירדו עוד קצת ל-5 מנדטים, כלומר  המספרים והתמיכה שמרצ מקבלת מאזרחי ישראל הולכת ויורדת. מרצ ניסו טריקים כמו להכניס את צביה גרינפלד על מנת למשוך קולות, אבל המהלך הזה התקבל בבוז ובצחוק (לתשומת לב מפלגת מרצ: יש פה אחת בבלוג שלי שמנסה להגיב ו”למשוך” אנשים לאתר שלה שבה היא מציינת שהיא “בטוחה” שהיא ה-משיח. לקשר ביניכם?). הסיבה שישראלים רבים הצביעו למפלגות “אופנה” כמו הגמלאים ושינוי היתה חוסר הרצון שלהם להצביע למצע כמו מרצ ו”לשבור שמאלה” הכי חזק. אנשים לא מוכנים לקבל את המצע הזה והם מביעים את דעתם בפתקיות בקלפי.

אני תוהה: מה תעזור מפלגה חדשה שמבוססת על מרצ? זה אולי מרשים שיש סופרים ואנשי רוח (שלא מעוניינים להיכנס לכנסת, אגב) שמצטרפים למפלגה החדשה הזו, אבל בסופו של דבר זו אותה הגברת בשינוי אדרת. האם מישהו שם חושב שהרכבה מחדש של מפלגת מרצ עם אנשים נוספים ושם אחר זה מה שיביא למפלגה את הנצחון והמנדטים? אם מישהו שכח, מרצ כבר ניסתה את הטריק הזה, יותר מ-3 פעמים, וזה לא עבד.

הציבור שלא נמצא במפלגות הדתיות, או ליכוד, או העבודה או מרצ, נמצא באותו “אמצע” שמפלגת קדימה מנסה לשמור אותו בכל הכח. האם משם הם רוצים לקחת מנדטים? הסיכוי לכך הוא קלוש. לקחת מימין מנדטים? ימנים לא יצביעו למרצ. ממפלגת העבודה מנדטים? המצע הנוכחי יותר מדי קיצוני עבורם. אז מי בדיוק יצביע עבור המפלגה החדשה?

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות בנושא “כמה מילים על תנועת השמאל החדשה

  1. שם: דוד ביינה

    הודעה:
    אני מעונייו להפגש עם יו"ר התנועה כי השקפת עולם של התנועה תואם להשקפת עולם של הקבוצה שלי אנחנו בעלי אוריינטציה חברתית , מכירים את קשיי אזרחי מדינה לסיכום רוצים להיות חלק אנטגרלי בתנועה

סגור לתגובות.