טיפ: בניית טפסים בקלות

הרבה בלוגרים שמארגנים אירועים, או שמשתתפים במשהו שמצריך קבלת מידע מהקהל, נתקלים באתגר שחוזר על עצמו כל הזמן: הקמת דף אינטרנט שבו המשתמשים ו/או קהל היעד צריך למלא טופס. דוגמאות: הרשמה לכנס, חוות דעת, ועוד ועוד.

מי שיודע לפתח אתרים, או בעל ידע בשפת תכנות כלשהי (Perl, PHP, .Net ועוד) יכול בקלות לבנות דף דינמי מעוצב שבו המשתמש יוכל להכניס את הפרטים, וברגע שהוא ילחץ על אישור, התוכן יוזרם לבסיס נתונים שהוגדר מראש, ומשם הנתונים יעברו עיבוד כלשהו. עד פה אין שום חידוש.

אך לפעמים יש צורך בהקמה של Form מעכשיו לעכשיו, מבלי שיש לבלוגר או למארגן את הזמן או המשאבים לדאוג לבנות דף כזה, או לבנות/להגדיר SQL ואת כל התכנות “מאחורה” כדי לעבד את הנתונים שיוכנסו על ידי המשתמשים.

גוגל החליטו לעזור בקטע הזה. מי שמכיר את Google Docs ישמח אולי להכיר את Form שנמצא בגליון האלקטרוני (Spreadsheet) בגוגל.

כל מה שצריך הוא להיות עם חשבון GMail, ואז יש להיכנס ל-Google Docs, ללחוץ על תפריט Form ולבחור Create New Form. מכאן המשימה מאוד קלה: יש להגדיר שם לטור, כותרת שאלה, טקסט עזרה (אם צריך), ואז לבחור את סוג המידע שהבלוגר רוצה לבקש מהמשתמש, לדוגמא: דירוג האתר.

כך זה נראה במצב עריכה:

image 

וכך זה נראה לאחר השמירה (לאחר שלוחצים Done):

image

כפי שניתן לראות, בניית הטופס מאוד קלה, גם למשתמש שאינו בקיא ב-Excel או HTML. ניתן לבחור סוגים שונים של קליטת מידע (טקסט חד-שורה, מרובה שורות, אפשרויות, כפתורי רדיו ועוד).

לאחר שהבלוגר בונה את הטופס, כל שנותר לו לעשות הוא פשוט ללחוץ על Save. אפשר ללחוץ על More Actions ולבחור איזו הודעה תוצג למשתמש לאחר מילוי הטופס, ואפשר גם לבחור את Embed באותו תפריט על מנת לקבל את השורה שאותה יש להטמיע לדף שהבלוגר פתח (זה יכול להיות בפוסט בבלוג או כל דבר אחר).

עכשיו החלק היותר מעניין: אם מישהו מילא פרטים, איך תדע מבלי להציץ כל חצי דקה בגליון הנתונים? גם על זה חשבו בגוגל, ואם תלחץ על כפתור ה-Share הכחול ותבחר Set Notification rules, תקבל את החלון המוטבע הבא:

image

כפי שניתן לראות, ישנה משבצת עם הכיתוב “A user submits a form”. לחיצה על הקוביה הזו תגרום לכך שבכל פעם שמשתמש ממלא את הטופס, הבלוג מקבל הודעה אוטומטית על כך. אפשר לקבל את ההודעות לא באופן דחוף אלא בדו”ח יומי מרוכז.

לאחר שהמשתמשים מילאו את הטופס, אפשר להיכנס לגליון האלקטרוני, ולייצא את הקובץ במגוון פורמטים, כך שניתן לעשות עיבודים וחיתוכים כאוות נפשו של אותו בלוגר ולהשתמש בנתונים כפי שהוא מעוניין.

סך כל ההשקעה? מספר דקות, וזאת בהשוואה להקמת דף מיוחד, בסיס נתונים (או טבלה חדשה), תכנות ועוד. רק לבנות, להוסיף לאתר, לפרסם זאת וזהו.

כמובן שאין יתרונות בלי חסרונות:

 1. בשלב זה הטקסט בטופס מוצמד לשמאל ולא לימין (אלא אם יש למישהו איזה טריק לעבוד על ה-IFrame כדי שיעבור למצב RTL).
 2. מופיע הכותרת של גוגל למטה, כך שכולם יודעים שאתה משתמש ב-Google Docs (יש כאלו שלא אוהבים שיודעים את זה).
 3. מעבר לבחירת שדות, אין אפשרות לעצב את השדות מבחינת מיקום, סטייל CSS וכו’. מה שגוגל נותן, זה מה יש.

בסך הכל השרות הזה נותן מענה מיידי למישהו שרוצה להרים עכשיו טופס, לא במסגרת כוללת של בניית אתר אלא לדברים ספונטניים (יחסית) או לאלו שאין בידם הממון הנדרש לשרת רגיל ו/או שיתופי או גישה כלשהי לבסיס נתונים, ועל כך בהחלט מגיע “שאפו” לגוגל.

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות בנושא “טיפ: בניית טפסים בקלות

 1. יש אתר חדש בעברית מלאה שמצאתי – ממש יפה וקל לשימוש. יש שם גם תבניות מוכנות שאפשר להתאים לכל מה שצריכים. והכול מיושר יפה לימין!

  שם האתר: טפסים ברשת
  לינק: tfasim.org.il

 2. שלום רב,

  תודה על המידע החשוב.

  יש לי שאלה ברשותך:

  בזמן שאני מכין את הטופס, אני רואה שורת שאלה,עם אפשרויות וכפתורי רדיו עגולים ונחמדים.

  אך לאחר שאני מכניס את הטופס לאתר בגוגל סייטס – התצוגה שלו היא מכוערת, כמו טבלת אקסל.

  לא הצלחתי למצוא דרך לתקן את התצוגה, ומה שהכי מתסכל זה שאני רואה את התצוגה הרצויה, בקטן, בצד שמאל, כשאני נכנס לגוגל דוקס ועומד על שם הטופס.

  איך פותרים את הבעיה?

  תודה מראש.

 3. נשמע שאתה עושה EMBED לקובץ אקסל ולא לטופס.
  אתה צריך להיכנס לעמוד שבו אתה רוצה להטביע את הטופס, לבחור עריכה, ואז "הכנס" (INSERT) -> טופס SPREADSHEETFORM.
  זה יעלה לך את כל הטפסים שיש לך באתר ותוכל לבחור את הטופס הנכון או להדביק למטה את ה URL של הטופס שהעתקת מתצוגת ה LIVE שלו.
  בהצלחה

סגור לתגובות.