תביעת עו”ד גיא אופיר, ויסטה, מיקרוסופט, לנובו

עו”ד גיא אופיר החליט לתבוע את מיקרוסופט ולנובו בטענה שה-VISTA נתקע, איטי ועושה צרות והוא דורש מלנובו וממיקרוסופט שיתקינו לו XP. כתב התביעה נמצא כאן (קובץ Word).

מי שקורא את הבלוג שלי, סביר להניח שהוא מודע לכך שאני לא סובל את מיקרוסופט בגרוש, ואין לי שום כוונה להגן על מיקרוסופט, אבל יכול להיות שיצא משהו כזה, אז מראש – סליחה 🙂

נתחיל בהתחלה: מיקרוסופט הודיעה כי XP סיימה את חייה (המינוח המקצועי הוא EOL, ר”ת: End Of Life) עוד באמצע 2007, אבל בגלל לחץ היצרנים היא המשיכה למכור את זה עד שהם החליטו שנמאס להם למכור את XP, במיוחד שאף אחד לא קונה את VISTA, אז לפני 4 חודשים, ב-30 ליוני, מיקרוסופט הפסיקה למכור דרך חברות המחשבים את XP. אלו שבונים מערכות עבור לקוחות (מה שנקרא System Builders) יכולים למכור את XP עד 31/1/2009 וזהו.

מבחינה מקצועית, כשחברה מכריזה על מוצר שלה כ-EOL, זה אומר שהיא מפסיקה למכור ולהפיץ אותו, ומפסיקה לתת תמיכה ישירה ללקוחות קצה והתמיכה שנשארת היא רק ללקוחות גדולים (כשמדובר על גדולים, מדובר על סדר גודל של 30,000 רשיונות ומעלה). אלו יקבלו תמיכה עד 2013 ועד אז מיקרוסופט מתחייבת להוציא גם תיקונים חיוניים בלבד ל-XP. למשתמש הפשוט, מיקרוסופט לא מוכרת XP, גם לא בחנויות.

האם זה חוקי? בהחלט. מיקרוסופט היא הבעלים של XP והם יכולים להחליט מחר להפיץ את מערכת ההפעלה הנ”ל מחדש או להפסיק לכתוב לה תוכנות החל מהיום. זו זכותם המלאה.

אז מה לעשות שיש הרבה לקוחות שרוצים XP אבל תקועים עם VISTA? אה, לכך יש את הטריק של “עולה יותר”. ויסטה בעקרון מגיעה ב-4 גרסאות עיקריות (ועוד כמה גרסאות אחרות). גירסת ה-HOME וה-Home Premium לדוגמא, הם למשתמש הביתי שאם רכש מחשב עם רשיון כזה, לא מגיע לו ממיקרוסופט שום דבר.

אם לעומת זאת הלקוח רכש מחשב על רשיון Vista Business או Vista Ultimate, אז מיקרוסופט “מרשה” ללקוח לעשות “שדרוג למטה” ולהתקין XP עם אותו רשיון של ויסטה, כלומר אין צורך לרכוש רשיון נוסף. כל מה שצריך הוא פשוט להתקין את ה-XP ובסוף ההתקנה יש להתקשר למיקרוסופט לקבל מספר חלופי (הוראות יש כאן).

לקוחות עסקיים של לנובו, יכולים לרכוש את מחשבי ה-Thinkpad עם תקליטור מיוחד של IBM שבתוכו יש XP בתוספת מחיר. לקוחות גדולים שקונים, יכולים להתמקח עם המשווקים של לנובו ובד”כ לאחר מו”מ נמרץ, מקבלים את ה”שדרוג למטה” בחינם בין אם על תקליטור ובין אם שהמשווק כבר עושה להם את העבודה עצמה. אגב, ה”שדרוג מטה” הוא מאוד קל לביצוע (כל עוד המסמכים והחומר שקיים במחשב מגובה, כי הכל נמחק!). ההתקנה אוטומטית לחלוטין והחלק היחידי שהמשתמש צריך לעשות זה בסוף לאשר את הרשיון של XP, לפתוח משתמשים ועשות אקטיבציה.

האם יש לעו”ד אופיר קייס? לעניות דעתי (ואני לא שופט) התשובה היא חד וחלק לא. לנובו מציינים במפורש כי הם מוכנים למכור CD עם XP דרך היבואן הרשמי אך ורק לבעלי רשיונות של ויסטה Business או Ultimate, בדיוק מה שמיקרוסופט מאשרת. אם עו”ד אופיר קנה מחשב מאופיס דיפו או לא דגם של ThinkPad (לפי מסמכי התביעה, עו”ד אופיר קנה Lenovo 3000 שאינו נחשב כמחשב עסקי לפי דגמי לנובו), אז אין לו קייס, הואיל ולנובו מציגה את הדברים חד וחלק בכל פרסום שלהם. מיקרוסופט יכולים לטעון שהם מתקנים כל באג שנקרה דרכם ולנובו יכולים לאמר שהם נותנים שרות עדכונים חינם ללקוחותיהם (דרך תוכנת ThinkVantage) וללקוח הותקנה בעבר (לפי טענת הלקוח ורישומי לנובו) המערכת מחדש.

מה שעו”ד אופיר רוצה הוא בעצם כמו לרכוש מכונית חדשה מודל 2009 עם מנוע משנת 2001. בחלק מהדגמים מוצעת אפשרות כזו, אבל לא במכונית שעו”ד רכש, ולו היה בודק העו”ד הנכבד את הדברים לעומק, סביר להניח שהוא היה מוצא שהיצרן מצהיר על כך בפרסומיו.

אז מה עושים אנשים כמו עו”ד אופיר ש”נתקעו” עם ויסטה ורוצים XP? רוכשים “יד שניה” עותק של XP עם מדבקה ומתקינים (כל הדרייברים נמצאים באתר של לנובו ויש אפילו הורדה והתקנה אוטומטית למעוניינים). אפשר גם לקחת ממחשב אחר, אבל מכיוון שמדובר עבור עסק, הדבר אינו חוקי.

Print Friendly, PDF & Email

10 תגובות בנושא “תביעת עו”ד גיא אופיר, ויסטה, מיקרוסופט, לנובו

 1. כן אבל מה עושה מי שיש לו רשיון לXP אבל אין דרייברים באתר HP לדגם שלו ?

 2. היי אופיר,
  2 אפשרויות:
  1. לאחר ההתקנה של XP (עם חבילת SP3), אתה יכול לבקש דרך Windows Update או דרך התקנת הדרייברים לבקש בהתקנה ללכת לשרתים של מיקרוסופט ולהוריד אוטומטית דרייברים. מיקרוסופט בשנה וחצי האחרונות עשו מאמצים להוסיף הרבה דרייברים. זה לא הדרייברים המלאים, אבל הם נותנים פונקציונאליות מספיקה בשביל להפעיל את הציוד ולהשתמש בו.
  2. האפשרות השניה קשורה קצת ב"חפירה" – למצוא מהו הציוד הספציפי, איך הוא נקרא, ולמצוא את היצרן שלו, ושם ב-99% מהמקרים יש דרייברים ל-XP מלאים, זה במיוחד אקטואלי לכרטיסים גרפיים ולכרטיסי קול.

 3. תשובות:
  1. כמו שאמרת הריייברים לא מספיק מלאים ולא תמיד בטוח שהם מתאימים .
  2 . חפשתי ומצאתי רק חלק
     קח לדוגמא את הכרטיס מסך שלי מדגם :
  GeForce 8400M GS
  באתר של היצרן לא קיים דריבר לכרטיס הזה אלא רק ל:
  GeForce 8400M
  ולך תדע אם הוא מתאים ?
  וגם יש את ה QuickPLAY ואת קורא טביעת האצבע שלא נתמכים ב XP
  אז יש בעיה !
  נ.ב
  הדגם שלי הוא
  hp dv6860ej

 4. קצת גוגל, אופיר? 🙂
  1. הדרייבר לכרטיס מסך בהחלט מתאים. השינוי בין 8400M לגירסת GS הוא די מינורי.
  2. דרייבר לקריאת טביעת אצבע יש לך באתר של HP עבור XP כאן.
  3. רוצה QuickPlay? טוף, דרייבר ותוכנה באתר של HP ל-XP נמצאים כאן.

 5. מאוד נהנתי לקרוא את תגובתך לארוע החדשותי של התביעה.
  אני מחשיב את עצמי בעל דעות דומות לשלך (אני חושב)
  ולמרות חביבותי לקוד הפתוח, אני חושש שאתה צודק .

  לשם האיזון, אני מעוניין לציין שלאחרונה היתה לי חוויה
  מאוד חיובית עם וינדוס ויסטה על מחשב נישא של HP (tx2520ej)
  הכל עבד בצורה חלקה ! באמת ! כל הדרייברים, כל התוכנות,
  כל יכולות החומרה מומשו בצורה יפה ומוצלחת ביותר.

  אומנם המחשב בעל חומרה די חזקה, ואני מניח שויסטה מתאימה למחשבים חדשים
  בעלי חומרה חזקה בהם לא יהיו בעיות ללקוחות. נראה שחבלי הלידה מתחילים להסתיים
  עבור מערכת הפעלה זו.

  נסיים בנימה חיובית…
  מייד התקנתי עליו דביאן 🙂

 6. נאמר כך, נדב
  אם אני רוכש מחשב עוצמתי, אני רוכש את זה כדי שהעוצמה תלך אל האפליקציה. אני רוכש מעבד עם 4 ליבות כדי לקודד וידאו ואודיו יותר מהר, לא בשביל שמערכת ההפעלה תעבוד יותר חלק רק אם ארכוש מפלצת.

  אם דרישות מערכת הפעלה הן מעבד כפול ליבה, 2 ג'יגה זכרון רק בשביל להתחיל לעבוד נורמלי, אז לעניות דעתי אין לי מה לעשות עם מערכת הפעלה כזו. אני יעדיף משהו פחות "נוצץ" ויותר פעיל.

סגור לתגובות.