לשכת המאמנים בישראל: עבודה בעיניים?

יצא לי לקרוא ב-NRG על החלטתה של לשכת המאמנים בישראל (יענו קואוצ’רים) להעניק תו תקן מיוחד ומחייב החל משנה הבאה עבור כל אדם המעוניין להיות קואוצ’ר. לפי הכתבה באתר, “…מאמן שיבקש להיות "מאמן מקצועי" יידרש ל-160 שעות לימוד, 750 שעות פרקטיקה, 25 לקוחות מתועדים ו-30 שעות פיקוח. בתמורה לתו התקן יצטרכו המאמנים לשלם 300 שקל לשנת חברות.”

על פניו הרעיון נשמע רעיון מעולה. רק שמס’ דברים נראים לי מאוד תמוהים, וברשותכם אפרט (למען הסר ספק: אני לא קואוצ’ר ולא מתכנן להיות אחד כזה):

 1. עד היום, מי שרצה היה יכול להצטרף ללשכת המאמנים בלי שום בעיה. 300 ש”ח תשלום ואתה רשום ומקבל תעודה של חבר לשכת המאמנים. האם היית צריך להיבחן על כך? התשובה היא “לא”, לפחות לפי אתר לשכת המאמנים (שנראה כאילו הוא רק עכשיו נבנה… תלחצו על “כלים למאמנים” ותבינו מדוע), כלומר השרלטנים הזריזים שכבר שילמו ללשכה יוצאים בעצם מוגנים בעזרת אותם 300 ש”ח ששולמו והתעודה שהונפקה להם. אני כבר לא אומר שכל החברים באותה לשכה שרטלנים, אלא רק מצביע על הקלות שהיתה בכדי לקבל את התעודה: איש לא בחן אותם, לא ביקש לבדוק אותם דרך גורמים אחרים (תיק עבודות, לקוחות וכו’).
 2. זה נחמד שקואוצ’רים רבים מתאגדים להקמת “לשכה”, אבל זה משהו אחר שאותה לשכה מחליטה לכפות את עצמה כגוף יחיד אשר הוא הוא שמאשר אם קואוצ’ר הוא “כשר” או לא. חסרים מס’ דברים בשביל שלשכה כזו תהיה ה-דה פאקטו שתאשר קואוצ’ר כ”כשר”:
  1. האם חברי הלשכה עד כה עברו בחינה כלשהי של הלשכה? לפחות לפי האתר, התשובה היא “לא”
  2. האם הלשכה עובדת בסמיכות למשרד ממשלתי מסויים? האם יש משרד ממשלתי מסויים עם פקחים אשר בודקים את הקואוצ’רים? התשובה היא “לא”.
  3. האם חומר הלימוד, שיטות הקואוצ’רים, הבחינות וכו’ מוכרים ע”י גוף ממשלתי מוסמך בארץ ו/או בחו”ל? אם כן, מיהו?
 3. הלשכה מבקשת סכום של 300 ש”ח לשנה כ”דמי חבר”. הסכום נשמע סביר, אבל כשמסתכלים על הכתבה, לפחות לטענת אותה לשכה, ישנם בערך כ-2000 חובבנים המתיימרים להיות קואוצ’רים. אם אני מנסה לחשב בראש את הסכום, יוצא שיש פוטנציאלית 600,000 ש”ח לשנה הזדמנות הכנסה לגוף מתחרה, כלומר האדם הראשון שבעצם יעשה חשבון ושיש לו כושר שכנוע, יכול להקים לשכה מתחרה ללשכת המאמנים ולקבל את השרלטנים תמורת די תשלום (אולי פחותים בטיפה) ולהנפיק להם תעודות קואוצ’רים “כשרים”, מי בדיוק ימנע את זה? הרי ברגע שיקום מתחרה, הלכלוך יצא החוצה בין 2 המתחרים והציבור לא ידע מי אמיתי ומי לא. מישהו שם חושב על זה?

אם רוצים למסד את תחום הקואוצ’רים, אז זה יכול להיות רעיון טוב, אבל כולם ללא יוצא מן הכלל צריכים לעבור את אותם בחינות, כולל אותם חברי לשכה שנרשמו ללא בחינה. צריך גם חקיקה מסודרת לדברים, משרד מסויים שיפרוס חסות על הקואוצ’רים, בדיקת החומר הנלמד והבחינות ע”י גופים מקצועיים בלתי תלותיים,  וכו’ ורק אז יהיה ניתן באמת למסד את התחום.

עצם העובדה שלשכת המאמנים בישראל החליטה שמעכשיו היא תהיה עם חותמת הכשרות אינה נותנת לה באמת את האפשרות לאמר שמאמן כזה הוא טוב ומאמן כזה הוא רע. זה “מריח” כמו קבוצה שהחליטה לתפוס שליטה על שוק פרוץ, רק בלי כל הנקודות שציינתי.

מוטב שלשכת המאמנים תעשה חושבים ותהיה רצינית, אם היא מעוניינת שיהיה בארץ סדר בענף המאמנים.

Print Friendly, PDF & Email

11 תגובות בנושא “לשכת המאמנים בישראל: עבודה בעיניים?

 1. הנושא עוד יותר מורכב ממה שאתה מציג.

  אמנם בארץ זה (בינתיים) הגוף היחידי שמאשר מאמנים, אבל הוא לא היחידי בעולם. מה עם אלה שעברו את כל התנאים וחברים בגוף בינלאומי?

  בקיצור, ברגע שאין רגולציה ממשלתית – כל אחד הישר בעיניו יעשה. חברות בארגון מקצועי מעידה על החבר רק במידה שהגוף הוא מקצועי, ולאזרח אין כלים לבדוק אם הגוף מקצועי.

  — אריק

 2. היי,

  ראשית תודה על הכתבה.

  אני כיום לומד קאוצ'ינג בחברת תות, את הנושא כמאומן אני מכיר כחמש שנים.
  מאוד חשוב שיהיה איזשהו רף, איזשהו תו תקן.
  אני בחרתי ללמוד בתות כי אלון גל והחברה שלו הינם המובילים בשוק וכנראה גם ביצירת רגולציה.

  כיום כל אדם יכול לקום ולטעון שהוא קאוצ'. אי אפשר סתם לקחת אחריות, כמו שלא כל אחד יכול להחליט להיות רופא.

  נכון שיש אנשים בודדים שיש להם כישורים מסוימים מאוד גדולים, אבל גם הם צריכים לעבור מבחנים ולעמוד בתקן מסוים עם המלצות.

  להתעסק בנפש/ רוח האדם כמקצוע, זוהי אחריות גדולה.

  מצד שני מחר יכול לקום אדם ולקרוא לעצמו יועץ רוחני וכו'…

  מכאן, אני מזדהה עם השאלות שלך, הם הגיוניות.
  השאלה:
  האם הצגת את השאלות שלך לחברות המובילות וללשכת המאמנים הארצית?

  האם ניסית משהו מלבד להציג את הביקורת שלך, פה באתר? ולפעול למען נושא שאכפת לך?

  ואני אשמח לשמוע על עידכונים…

  תודה רבה

 3. קואוצ'ינג הוא לא ממש נושא שאכפת לי ממנו למען האמת. אני לא מנסה ללמוד אותו ולא להיעזר בשרותיהם של קואוצ'רים. בסך הכל ראיתי את הכתבה הנ"ל, חשבתי מעט ועלו בי שאלות שפרסתי אותם פה במאמר, כלומר פרסמתי רק את תהיותיי.

 4. לא אתיחס לכתוב אלא להכנסה הכספית. 2000 מאמנים כפול 300 ש"ח כל אחד הם 600,000 ש"ח ולא 6,000,000 ש"ח כפי שחישבת.
  החישוב שערכת בראש, לדבריך מעידים כפי הנראה על הכותב והכתבה כולה.

 5.        אמנם עבר זמן, אך כעת ראיתי את הכתוב, אשמח לענות!

  1. הלוואי והתהליך שהלישכה יושלם תוך שנה ואפילו שנתיים, בעניי התהליך מבורך מאוד.
  2. 300 ש"ח המדוברים אינם מקנים למאמנים "הזריזים" , דבר וחצי דבר שאינו מנת חלקם של אלו שלא שילמו, ואולי , נהפוכו, אלו ששילמו בעצם איפשרו (לגוף זה שהוקם באופן דמוקרטי ומיצג את רוב המאמנים וביתי הספר), להיות בעל יכולת להשפיע , להקים אתר, להתנהל, וליצור את הרגולציה הברוכה הזו. כל הכבוד לחלוצים!, הם הוכיחו שאימון אצלם זה דרך חיים של שפע, ולא אמירה ריקה מתוכן.
  3. כל תחום חדש מתחיל…. מאפס, ממשיך וגדל ולבסוף נעשה ממוסדן דיו, כך גם קורה בתחום האימון, נדמה לי שבגלל שאנשי הקהילה הזו הם מאמנים היישמים את שיטתם, זה קורה יותר מהר, ראה את מצב מקצועות הטיפול האלטרנטיבי כהשוואה.
  4. תחום האימון הוא תחום מבורך, והלשכה בעניי מבורכת שבעתיים.
  5. "אימון אינו מקצוע, הוא דרך חיים, מי שאכן חיי כמאמן ,יכול למצא את עצמו בעל עסק רווחי מאוד ! עסק של אימון או בכל מקצוע אחר הקשור ביחסים עם הסביבה.

  תודה רבה 
  אילת
  (הודעה זו נערכה ע"י חץ ונמחקו ממנה הלינקים ושאר נתוני פרסום, בהתאם לתקנון).

 6. אנני בטוח אם כבר מאוחר להגיב. אני בוגר חדש וברצוני לשאול מה המצב עכשיו?

  דבר שני , נשמע שיש בילבול בנושא הסטאג' (הסופרויג'ין) אין מחירון קבוע, יש ניצול עצום. אין למי לפנות בעניין הזה.

  מדוע אי אפשר להיבחן ישירות בלשכה בלי כל "המתווכים " שרוצים לנצל את המאמנים שבדרך?

  אוכל לקבל תשובה עניינית למיל שלי?

 7. וואו! כמה אלימות בכתבה אחת, ועוד על משהו שלא מעניין אותך ואתה לא מבין בו. וכמה אי דיוקים. שלא לדבר על ביקורת דורכת. שרלטנים? בטח שיש. אבל באופן כל כך גורף? במקומך הייתי בודקת מה משתולל שם בפנים שגורר כזאת השתלחות.

 8. כמה שזה נכון.
  היום במקרה ראיתי פרסום של לשכת המאמנים המגדירים את עצמם "גוף העל" של המאמנים בישראל.

  מה ז"א?
  מי קבע את זה?

  במאמר נאמר שחברת ביטוח מסחרית בשם "הפניקס" מסכימה לבטח מאמנים ולכן בזכות "הפניקס" לשכת המאמנים הוא גוף על.

  הם גם מפחידים מאמנים שאם הם או כל תלמיד שרוצה ללמוד אימון, לא יהיה שייך ללשכת המאמנים בסוף לא יוכל להיות מאמן ולא יוכל להתקבל לעבודה כמאמן.
  באמת?

  עוד מעט צריך להגיד לאלון גל שיפסיק לצלם את משפחה חורגת כי גם הוא לא רשום בלשכה…
  אהה… ולהגיד לכל אלפי המאמנים שכיום מתפרנסים ולא שייכים ללשכה או לא למדו בבית ספר שמוכן לשלם ללשכה שיחפשו תעסוקה אחרת.

  קיימת כאן הטעיית הציבור בצורה בוטה וחמורה!

  העבודה של לשכת המאנים, איגוד המאמנים, חבר המאמנים או כל איגוד אחר מבורכת וטובה מאוד.

  עדיין, להציג את עצמך כגוף העל, גוף המבקר וגוף שקובע תנאי עבודה ותוקף תעסוקתי מבלי לקבל סמכות של אף גורם מקצועי, אקדמי או ממשלתי זו בושה, רמאות והטעית הציבור.

  אולי הגוף הוקם ללא מטרות רווח, עדיין סוג הפעולה שלהם מתאים לגוף עסקי שרומס כל מה שהוא רואה, גם אם זה ע"י הפעלת מנפוליציה ושקרים, רק כדי לקדם את עצמה.

  בקרוב אבדוק את הדבר מול משרדי הממשלה, משרד החינוך ועורכי דין במועצה הישראלית לצרכנות כדי לבדוק האם אין כאן פעולה מתוך רמאות והפחדה.

  אפרסם את התשובות כאן בקרוב.

 9. ברצוני להתייחס לאי-הדיוקים שנכתבו כבר בסעיף 1: לא כל מי שמשלם דמי חבר מתקבל ללשכה. ממש לא. יש לספק תעודות המעידות על הכשרה, סופרויז'ן ואימון אישי, ואת כל הנתונים הללו ניתן לראות באתר הלשכה.
  הסטנדרטים של הלשכה עומדים בסטנדרטים של האיגוד העולמי ה- ICF.

סגור לתגובות.