תגובה לראובן פדהצור ו”אשליית תקציב הבטחון”

יצא לי לפני מס’ דקות לקרוא את המאמר שכתב ראובן פדהצור לגבי התקציב הצבאי. את האמת, אין לי מושג באיזה פלנטה חי מר פדהצור, אז חשבתי קצת לעדכן אותו בכמה פרטים שאולי “שכח” הכותב הנכבד.

תקציב הבטחון גודל. זה בהחלט דבר נכון שאפשר לראות בהחלט באתר משרד האוצר בקובץ ה-PDF שמראה את תכנון התקציב, אולם כדאי לשים לב למס’ נקודות שמר פדהצור העדיף להתעלם מהם:

  1. מר פדהצור מנסה להשוות את ישראל למדינות מערביות אחרות. האם מר פדהצור זוכר איזו מדינה מערבית נאלצת להתגונן גם כיום מ-3 כיוונים שונים מסכנת מלחמה? כי כמה שאני מסתכל, אני לא מוצא מדינה כזו. מדינת ישראל מאויימת ע”י החמאס מדרום, סוריה ממזרח, חיזבאללה בלבנון מהצפון. צריך תקציב לדברים האלו? בהחלט.
  2. יו”ר מפלגת העבודה, הרמטכ”ל לשעבר אהוד “ברח” ברק הגה את התוכנית “צבא קטן וחכם” ובמקרה שכח שתוכניות מעין אלו אולי מתאימות לצבא ליכנשטיין, אבל לא לצבא הישראלי. התיאוריה הערטילאית ש”אין צורך בשטחים כי יש היום טילים וחיל האויר” התנפצה בקול רועש במלחמת לבנון 2 בשעה שהצפון חטף מאות קטיושות ליום ועד לפני אותו הסכם “רגיעה” אומלל שנחתם בעקיפין עם החמאס (הסכם שאנחנו נאכל אותה חזק בגללו בעתיד). התקציב לא קוצץ אלא עבר לרכישת מסכי פלזמה כדי שהמפקדים ישבו בבונקרים והחיילים יעדכנו את המערכת היכן הם, ומרוב הצטיידות בהיי-טק, שכחו את ה”לאו טק” שקשור בציודי לחימה כמו רובים, שכפצ”ים, ועוד ציוד לחימה שהיו צריכים בזמן מלחמת לבנון 2 ושלא היה ומכיוון שלא היה ציוד עקב כל מיני קיצוצים מטומטמים של המטכ”ל, צריך תוספת תקציב כדי לעשות את כל ההשלמות.
  3. בפעם הראשונה אי פעם, צה”ל מוציא מכרזים להכנסת גופים אזרחיים על מנת לייעץ לצבא כיצד לייעל את כל המערכת מלמטה עד למעלה. זהו צעד מבורך שיכול לעזור בהחלט לצבא וגם להראות למשרד האוצר ולאחרים שהצבא בהחלט מוכן להקשיב ולהתייעל היכן שצריך להתייעל.
  4. הצבא צריך לקחת בחשבון מצב תיאורתי בו לא יהיה שלום עם אף אחד מהגורמים: פלסטינים, חמאס, סוריה, לבנון, ולהיערך ללוחמה בהתאם. זה שהשמאל בארץ בטוח שאוטוטו נפתח רגליים וניתן את רמת הגולן + שטחים ביהודה ושומרון וחצי מעיר בירתנו לא אומר שבאמת יהיה שלום והצבא צריך להתעלם מהאשליה הזו ולהתכונן לכך בהתאם, התכוננות כזו מחייבת תקציבים רציניים ולא קיצוצים.

בפעם האחרונה שהלכו פה על המנטרה של “תקציב חברתי” חטפנו על הפנים גם שר אוצר “חברתי” שלא ידע אפילו להבין מושגי בסיס בצבא. אולי כדאי להשאיר את הקיצוצים ואת כל עניין שינויי העדיפויות לזמנים יותר ברורים?

Print Friendly, PDF & Email