זהבה גלאון, הצעת חוק על זנות, וטיפשות

ח"כ זהבה גלאוןבדיוק ראיתי ב-YNET כתבה על הצעת החוק החדשה של ח"כ זהבה גלאון (מרצ) ובה הצעה מהפכנית: לקוחות שהולכים לזונות יצטרכו גם לפצות את הזונות, וגם יכנסו לכלא שנה (במידה והם נתפסו בפעם השניה ומעלה). במידה והלקוח נתפס בפעם הראשונה, הוא יצטרך לעבור "טיפול גמילה".

כשקראתי את הדברים הייתי המום לחלוטין, ואני מאוד ממליץ פה לקוראים להציץ בלינק למי שעוד לא הציץ. מעולם לא לקחתי שרותים אצל זונות, אבל אני מכיר מס' זונות ויצא לי לשוחח איתם בכל מיני אירועים קהילתיים.

אני יכול להבין שהגב' הנכבדה באמת ובתמים מחפשת להילחם בזנות. מה שאני לא מצליח להבין זה מדוע הלקוחות צריכים לחטוף? אולי אציין פה כמה עובדות מעניינות..

 • בניגוד לרושם המצוי, לא כל הזונות באות מבית "רע" עם פשע ואלימות. ישנן בנות רבות שעוסקות במקצוע הזה מתוך בחירה בגלל הכסף ובגללו בלבד. איזה מקצוע נוסף משאיר אלפי ש"ח פר לילה בידה של הזונה? בנות רבות שכבר החליטו שבשבילן זה מספיק, נשארות בכל זאת כי האלטרנטיבות מבחינה פיננסית די גרועות: האם עדיף לעבוד בעבודה שנותנת 5,000 ש"ח ב-10 לחודש? או להרוויח את הסכום הזה תוך יום יומיים?
 • מה לעשות, אלוהים לא ברא את כולנו חתיכים, יפים ועם לשון חלקלקה, ולא כל גבר שיקפוץ לפיק-אפ בר הסמוך למקום מגוריו יחזור עם חתיכה לוהטת למיטתו. רבים משתמשים בשרותי הזנות כי פשוט אין להם עם מי לעשות סקס אז הם הולכים לזונה ו/או נערת ליווי.
 • בין הלקוח לזונה אין ממש "כפייה". הוא שומע את המחיר ואומר מה הוא רוצה, היא מחליטה אם מתאים לה או לא, ואחרי האקט כל אחד ממשיך לדרכו.

אז על מה בדיוק "טיפול"? על מה בדיוק כלא?

אם גלאון מעוניינת לעזור לזונות, אז בכיף, שתמצא תקציב הולם לתת סיוע סוציאלי או סיוע אחר לזונות, ושתעזור בחקיקה לגבי סוחרי זונות, בהם צריך לטפל.

ככלל, האם זהבה גלאון שמעה על מושג שנקרא "בחירה חופשית"? מי נתן את הזכות לח"כ הנכבדה להחליט לאנשים מה לעשות עם כספם ולהיכן ללכת? הרי הצעת חוק כזו היא טמטום מהדהד שאני בספק אם אי פעם תופעל. מדוע לקוח התמים שהולך לזונה צריך לחטוף כלא? האם היתה הגב' גלאון אי פעם בכלא? האם היא יודעת את המשמעות של שנה בכלא בגלל סקס בתשלום עם זונה?

מאיפה הטמטום, הטיפשות והחוצפה להחליט ללקוחות מה לעשות בחייהם? זה מה שנשאר לעשות? לזרוק לקוחות לכלא?

Print Friendly, PDF & Email

23 תגובות בנושא “זהבה גלאון, הצעת חוק על זנות, וטיפשות

 1. נכון, לא כל הזונות, אלא רובן המוחלט לא "בחר במקצוע"  אלא נקלע אליו, נסחר בעבורו, ונאנס לא מעט בדרך. יש גם את השתיים שעושות את זה מרצונן. (זה לפחות מהיכרותי השטחית – לא בדקתי את הנתונים.)

 2. ככלל, על פי חוק היום, הזנות היא חוקית. רק הסרסורות והשידול לזנות (מישהו אמר חופש הביטוי?) אינן חוקיים. גם הפירסום לשירותי זנות אינו חוקי. עכשיו הלקוחות של הזונות יעברו על החוק. זה משעשע לראות איך כולם עוברים על החוק, חוץ מהזונה עצמה. כאילו זונה מעולם לא פיתתה גבר.
  זה לא שאני לא מסכים עם הטענה הבסיסית שלך. אפילו אם רוב הזונות נדחפו למקצוע, זו לא סיבה לחקיקה, בטח לא כל כך מטומטמת כמו זו שמוצעת ע"י גלאון. מה שלא ברור לי, זה היכן נכנס חופש הבחירה. המדינה מתערבת בהרבה נושאים בחופש הבחירה שלי. היא מונעת ממני לרצוח אנשים. היא בוחרת עבורי את סוג הטיפול הרפואי שהיא מסבסדת בכספי המיסים שלי (למשל, היא לא תסבסד לי דיקור סיני, אלא ניתוחי לב פתוח, גם אם אני מאמין גדול בדיקור סיני). הבחירה החופשית, לפעמים, כוללת נכונות לשלם מחיר: אני אבחר באופן חופשי לשלם אקסטרה למדקר, או אבחר (להבדיל, במובן) באופן חופשי לרצוח, ולחיות בכלא או לברוח כל חיי. זהבה גלאון אינה פוגעת בחופש הבחירה. היא רק פוגעת בחופש העיסוק של נשים.

  נ.ב.
  הכי מזעזעת היא הטענה שהנשים העוסקות בזנות, נדחפו לעבוד במקצוע בגלל מצוקה כלכלית. ובמה זה שונה מקופאית בסופר, שנדחפה לעבודה הזו בגלל שהיא רוצה כסף?

 3. אז הזונות יפסיקו לגבות כסף.

  אין תמורה לסקס (כסף) = אין זנות

  נגד בחורה שמחליטה להעניק מחסדיה לציבור אין חוק.

  אהה כן, תהיה בחוץ קופה לתרומות ולידה רוסי גדול שמוודא שהלקוחות "תורמים"
  או לחלופין הוא רק ישכיר את החדר או שיגבה תשלום על שימוש במקלחת/שירותים וכד' בקיצור הבנתם את הרעיון.

  התשלום לא יהיה עבור הסקס אלא עבור שירותים חוקיים אחרים.

  עכשיו הכל כשר וזהבה תהיה מרוצה.

  אבל אולי אז ירגיז אותה שמנצלים את הזונות ולא משלמים להם מספיק ואז היא תקבע שכר מינימום לזונה???

  למה היא מרגישה צורך פטרוני כזה על נשים בוגרות שמחליטות בעצמן מה לעשות.

  אולי כדאי גם שתחוקק חוק שמגן על נשים במכולת שלא יגבו מהן חס וחלילה שקל יותר עבור החלב סויה? הרי הן לא יודעות בדיוק את המחיר ואז המוכר שהוא גבר נצלן ידפוק את הקונה התמימה ויגבה ממנה שקל שלם יותר.

  תודה זהבה שנרתמת לעזור לכל הנשים שלא יכולות לדאוג לעצמן.

  מה הן היו עושות בלעדייך?

 4. יאיר, תיקון קטן, ברשותך: דווקא יש סבסוד על דיקור סיני. אמא שלי התחילה לפני שבועיים לעבור טיפול בדיקור סיני והקופה מסבסדת לה חלק (נדמה לי חצי) מהמחיר כל עוד היא הולכת למדקרים שעובדים עם הקופה (שמעתי שזה נמצא בכל הקופות)

 5. קופת חולים מסבסדת זה סיפור שונה לחלוטין מהמדינה מסבסדת. אתה משלם על הסיבסוד הזה, בכך שאתה חבר בקופה. היא עושה, מצידה, את מה שאפשר כדי למשוך אותך שלא ללכת לקופות חולים אחרות. היא עושה את זה מתוך הכספים של הקופה.
  ביטוח לניתוח לב פתוח, אתה מקבל מהקופה, אבל במסגרת חוק שמחייב אותה לבטח אותך מפני סיכונים מסויימים. כנ"ל לגבי תרופות מסויימות נגד סרטן. זה שונה מהותי לחלוטין מבחינת הבחירה של המדינה, מול הבחירה שלך.
  בכל אופן, אם דיקור סיני לא מתאים לך כדוגמא, אני אגיד שהמדינה לא מסבסדת קמיעות לחולי סרטן, אבל כן מסבסדת תרופות, למרות שיש די אנשים שמאמינים שקמיעות עוזרות לא פחות, ואולי יותר מתרופות.

 6. אגב, התעלמת באלגנטיות מהטענה לגבי ההתערבות בחופש הבחירה. עדיין מצפה לתשובתך.

 7. יותר מדי פינקולדה? 🙂
  כנראה שאני לא הסברתי את עצמי כראוי. הייתה לך טענה לגבי ההתערבות של זהבה גלאון בחופש הבחירה. אני טענתי שחופש הבחירה לא נפגע יותר מאשר בכל חוק אחר. כל בנאדם יכול להחליט אם ללכת לזונה ,ולקחת את הסיכון או לא, כמו שכל אחד יכול להחליט לצרוך סמים ולקחת את הסיכונים הקשורים בזה.
  אם הייתי מתלונן על הצעת החוק, היא פגיעה בחופש העיסוק, לא הפגיעה בחופש הבחירה.

 8. אני התכוונתי להשלכות על שימוש בחופש הבחירה בקשר לללכת לזונה. אני היום יכול ללכת לזונה/נערת-ליווי ולא לעבור שום עבירה על החוק. לפי הצעתה של ח"כ גלאון, אם אני אלך ואיתפס, אז בפעם הראשונה אני אצטרך לעבור "טיפול" (איזה טיפול אפשר לעבור בקשר לזה שאדם הלך לזונה?) ואם בפעם השניה אתפס, אושלך לכלא לשנה, וזה כבר איום פגיעה בחופש הבחירה שלי.

 9. תראה, אם אתה עוסק בעניינים מיסטיים, נראה שעדיף להבדיל בין חופש הבחירה, ההוא שניתן לנו בידי האל, ההוא שמנסים להתערב בו בצורה מיסטית כשמחזירים אהבה וכו', לבין מה שמכונה משפטית "חופש התנועה" זו "זכותי החוקית לבחור לעשות X". אני לא חושב שלאיים על מישהו להכניס אותו לכלא על משהו, הוא שווה ערך ערכי לשלילת חופש הבחירה כמו כישוף.

 10. גורו,
  ממש אינני מדבר על דברים מיסטיים ואני מדבר על חופש הבחירה שיש בידי כל אדם ללא שום קשר לרוחניות/מיסטיקה/כישופים וכו'. אני מדבר על חופש הבחירה הרגיל והידוע שיש לכל אדם, כמו שיש לך חופש לבחור מה לאכול, איפה לעבוד ומה לעשות ברגעים אלו.

  דיברתי על איום בכלא כאיום על הבחירה החופשית של האדם ללכת לזונה או לא.

  מקווה שאני יותר ברור 🙂

 11. אני בהחלט מבין. אני פשוט טוען שהמינוח הוא בעייתי בהקשר זה.

 12. אני "זונה" מבחירה
  אין לי ספק כי אחת האויביות הגדולות של הבנות
  היא זהבה גלאון היא משתמשת בנו הנערות בכדי לצבור הון פוליטי וכל זאת תוך פגיעה קשה בחופש שלנו כחופש העיסוק
  ועוד כמה חופשים שאין הדעת מקבלת – אבל היא בטיעון חסר בסיס כי אנו חסרות שכל וההחלטה אינה בידינו באה ופוגעת בנו ללא רחם
  כל כך שמחה שלא ניכנסת לכנסת מי יתן ולא תכנסי לעד

 13. הראייה של כולכם צרה כל כך.. החוק מטרתו להגן עלינו ככל שהדבר ניתן. מהיכרות קרובה לתהליך החקיקה והעבודה המאומצת שנעשית סביבו אני מרגישה צורך לומר את הדברים הבאים:

  זה נכון, מיכל, שאולי יש בנות שאינן זקוקות להגנה הזו, כפי שאת מעידה על עצמך, אבל המקרים הללו נדירים יותר מהכלל הרווח וזאת מנתונים של רשויות רלוונטיות (משטרה, רווחה, בריאות ועוד). קשה (אם כי לא בלתי אפשרי) לדבר על חופש בחירה בתחום ה"עיסוק" הזה משום שהדבר נדיר מאוד. מחקרים מראים שרובן הגדול מאוד של הנשים העוסקות בזנות חוו התעללות מינית בילדותן/ צעירותן על ידי קרוב משפחה מהמעגל הקרוב. יש חוקים רבים ששוללים מאיתנו את "חופש הבחירה" כפי שציינו פה כמה מהמגיבים על מנת להגן עלינו מפני אחרים וכל על מנת להגן עלינו מפני עצמנו. אני בטוחה שאם כותב הבלוג היה יודע שהגיל הממוצע להתחלת ה"עיסוק" בזנות הוא 14, לא היה מעז לדבר במונחים כאלה. צריך ללמוד על שיטות העבודה הרווחות של אותם סרסורים-ציידים האורבים מחוץ לחצרות בתי הספר כדי לאתר את אלו שלרבות הימים ייראו בעינינו כ"זונות מבחירה". צריך לדעת גם שברובם המוחלט של המקרים מעורבת התמכרות לסמים ששמה בסימן שאלה גדול את נושא ה"בחירה" (התמכרות שלה אחראים בדרך כלל הסרסורים על מנת לשמור על שליטה).

  תופעת הזנות נתפסת כמחלה שיש להגן הן על העוסקות בזנות והן על החברה – מפניה. רוכב אופנוע נדרש לחבוש קסדה אף על פי שרכיבה ללא קסדה אינה מסכנת אף אחד למעט עצמו  – זוהי חקיקה פטרנליסטית. החקיקה שאוסרת כל פעילות סביב תעשיית הזנות אף היא חקיקה פטרנליסטית משום שבאה להגן על נשים וגברים שמתגלגלים לתעשיית הזו. שום דבר חדש. בנוסף, מטרתה להגן על החברה בכללותה מפני ההשפעות השליליות של החפצת האנשים הללו, של ראייתם כאובייקט מיני גרידא (יש הרבה מה לפרט כאן אבל אמנע מכך כדי לא להלאות עוד). זאת ועוד שתעשיית המין בכללה מזוהה זה זמן רב כמנוע של ארגוני פשיעה בארץ ובעולם.
  העובדה שהעוסקת בזנות איננה מופללת נובעת מהתפיסה שהיא הקורבן בסיטואציה. ושוב אדגיש שהחוק הפלילי, כמו כל חוק, מתייחס למצב הרווח והאופייני, ולא ל"מיכליות" יוצאות דופן. יש משהו מבזה, משפיל ומאוד מאוד מסוכן בעיסוק בזנות, הן לעוסקים בו והן לחברה.

  לסיכום, אני מזמינה את כותב הבלוג ללמוד מעט את הנושא לפני שהוא משמיע נימוקים מאוסים המציירים דבר אלא את בורותו שלו. בורות, שאין בה בושה, אלא אם כן היא מוצגת לראווה מתוך ביטחון גמור ומתריס שכזה…
  ובפעם הבאה שמי מהקוראים מתכנן מסיבת גיוס/ שחרור/ רווקים (ויש גם כאלה שחוגגים כך בר מצווה – לא עלינו) – הקדימו וקראו ולו מעט מן הספר "מופקרות-נשים בזנות" מאת ענת גור. אולי תלמדות משהו על העולם הזה שנדמה לכם שאתם מכירים.

 14. מרב, מה דעתך בתור התחלה לשאול לפני שאת מחליטה שאני "בור"? אם היית שואלת, הייתי מספר לך שבעברי לפני זמן רב העברתי כמה חודשים כל שנה למשך מס' שנים בעזרה לאותן זונות, הן זונות "רגילות", הן טרנסקסואליות ועוד, בכל מה שיכלתי לעזור, כך שאני מכיר "מהשטח" את הנתונים, לא מתוך כל מיני "מחקרים" שבמקרים רבים מפספסים לחלוטין.

  כל הקטע של הסמים שציינת לדוגמא, הוא בכלל שונה לחלוטין. יש בהחלט זונות שלוקחות סמים (אם כי יותר אקסטות, ג'וינטים, דברים כאלו, רובם המוחץ אינם לוקח את הדברים הכבדים) אבל הן לוקחות אותם מלחץ חברתי של חברותיהן במועדונים, בדיוק כמו צעירים רבים אחרים. יש כאלו שלוקחות דברים כאלו כדי להדחיק את כל הסיוט הנפשי הנוצר מעבודה זו, אבל מאוד נדיר שזונות ישראליות מקבלות סמים מהסרסורים שלהם מסיבה פשוטה: הסרסורים לא מעוניינים שהזונות שלהם יראו מחוקות ברגע שלקוח יפגוש אותן או שהלקוח יברח.

  יש עוד כמה דברים שאפשר לאמר על טיעונייך (ובכלל לא התייחסת לטיעוניי), אבל השעה כעת מאוחרת ואני צריך לישון. אני מציע לך לשוחח עם אותן זונות שבהחלט לא אהבו את תחיבת האף של גב' גלאון ומודות לאל שההצעה לא עברה.

 15. אחת מהנקודות שמרב העלתה, ולא כל כך התייחסת אליה, חץ, היא הסטטיסטיקה של הזנות: גיל 14, שימוש בסמים וכו'. אני חייב להגיד בנושא הזה, שיש הרבה נקודות מבט על הבעיה הזו: ייתכן ודווקא בגלל הסטטיסטיקה חשוב למסד את הזנות, כדי שלזונות תהיה בחירה בבוסים לא נצלנים (כיוון שהם מפוקחים ע"י החוק). גם "חוק היובש" לא הוריד את רמת האלכוהול בדם האמריקאי, אלא העלה את קרנה של המאפיה.
  במשפט הכי מוזר שכתבה מרב הוא:
  קשה (אם כי לא בלתי אפשרי) לדבר על חופש בחירה בתחום ה"עיסוק" הזה משום שהדבר נדיר מאוד.
  הרי אם אי אפשר לבחור במקצוע הזה, האם קרימינליזציה של הזנות לא תחמיר את המצב? האם היא לא תיקח לבנות האלה, את האופציה היחידה שיש להן? אם זנות אינה בחירה, טפלי בנסיבות של הבעיה, לא בסימפטום.

 16. יאיא ידידי,

  חשוב למסד את הזנות ואני מסכים איתך, אבל יחד עם זאת, הצעתה של גב' גלאון היתה להעניש אותך אם אתה היית הולך לזונה, לדוגמא.

 17. נכון, וכבר ציינתי את האבסורד בכך שגלאון מציעה שיהיו דברים שאסור לקנות אבל מותר למכור. מה שניסיתי להראות, הוא שהנקודות שמרב מעלה, לא בהכרח פועלות לטובת הטענה שלה, ששימוש בשירותיה של זונה אינו מוסרי.

 18. הצעת חוק סופר מטומטמת וטיפשית, הרי היא לא תפתור את הבעיה של אותה הזונה אלא רק תחמיר אותה.
  עם היא באמת היתה רוצה לעזור לאותה נשים אלו היתה צריכה קודם כל למצוא פטרונות סוציאלים, וגם כמו כל פעיל שמאל נורמלי היתה צריכה גם לפעול למיסוד הזנות וככה הרבה בעיות של סחר בנשים ובסרסורות היתה נפתרת.

 19. אלמוני, אתה מדבר כאילו אין מקומות בעולם שמיסוד הזנות נוסה. אני מפנה אותך לדף מחקר זה (זהירות קובץ doc).
  http://www.google.com/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=4&ved=0CBoQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.knesset.gov.il%2Fmmm%2Fdata%2Fdocs%2Fm00981.doc&ei=Kj6ES_OYH8y-_QahuN3IAg&usg=AFQjCNHKaBLLL9_jDHpaYcXYaWJhnmtuKA&sig2=XX09rEtWwaAirVC6R3ZKlQ
  זה רק מקור אחד שמצאתי בחיפוש גוגל פשוט. ככל שידוע לי, הנסיון במיסוד הזנות לא עלה יפה. מיסוד הזנות רחוק מאד מלהיות פתרון קסם לבעיה של סחר וניצול נשים.
  להשקפתי, טרם נמצאה תרופה לבעיית ניצול נשים בתעשיית המין. לכן, בשלב זה, צריך לעשות הכרעה ערכית בלבד, ללא קשר לפתרון הבעיה: האם כחברה אנחנו חושבים שראוי שמין יהיה מוצר הנצרך בכסף? עד כמה אחריות יש לצרכן שירותי מין, חובה להבטיח כי מי שמספק אותם אינו תחת כפייה? האם ראוי למנוע מהנשים המעוניינות במקצוע מבחירה חופשית, בשל ההיקף הגדול של ניצול בתעשיית המין? אלו לא שאלות פשוטות, וההכרעה בהן היא ערכית, לא פרקטית.
   

 20. תשמע אני אדבר כמו אדם פשוט – אין לי חברה כרגע וכבר כמה חודשים טובים אני בלי סקס – אז אני
  צריך לפרוק את עצמי לפעמים – איך אני אמור לעשות זאת אם לא יהיו זונות – נראה לי שזה מוגזם לשים
  לקוח זנות בכלא – זה כבר יותר מדי – אז בואו כולנו נכנס למנזר ושם בכלל לא נזדיין ואולי גם נהפוך
  להיות סוטי מין עקב החוק המטופש הזה!!! דרך הגב רציתי לשאול מה לגבי חוק הזנות עכשיו ב ינואר 2011? חיפשתי באינטרנט מידע ולא מצאתי כלום ! אתה יכול להגיד לי מה החוק עכשיו ?

 21. אני מאוד ממצילה לקרוא סטטיסטיקות לפני שזורקים כל מיני סטיגמות לאוויר, כגון: כסף ועוד. אני מבינה שמדטבר בבורות ולא הרוע לב אבל חופש הביטוי זה נחמד רק היה קצת יותר נחמד אם האנשים שמשתמשים בו היו מבינים על מה הם מדברים, אני פשוט רותחת, אבל במקום לצאת איזה בחורונת צווחנית אמליץ לקרוא את המאמר "מה היא זנות" של מכון התודעה. כן זה חוק נהדר לדעתי, פשוט מצויין

סגור לתגובות.