ההתבכיינות של העסקים ו-SPAM

בדיוק קראתי את הכתבה ב-YNET על מסיבת העיתונאים של מס' נציגי עסקים קטנים בנוגע לחוג למניעת הספאם.

spam הנה תמונת מסך קטנה של כמות ה-SPAM שקיבלתי לאחת מתיבות המייל שלי ב-4 ימים האחרונים. את כתובת המייל הזו לא מסרתי לאף אתר בתהליך רישום. כמו שאפשר לראות, יש שם 360 הודעות דואר זבל, עם מגוון הצעות פיקטיביות של משכנתא, כדורים "תואמי" ויאגרה, רמאויות מניגריה, הצעות למסאג', ספא ועוד כהנה וכהנה שטויות, הן בעברית והן באנגלית.

האם נרשמתי לבקש מידע על אחד מהשירותים? לא. האם התעניינתי באחד מהשירותים? גם לא, ואני משער שרבים מהקוראים כם גם לא ממש התעניינו בדברים אלו.

אז מה עושים חברות קטנות רבות? שוכרים כל מיני חברות קיקיוניות אחרות שנותנות שרותי "דואר שיווקי", ואותן חברות קיקיוניות מפעילות שיטות שונות כדי לסרוק אתרים ולמצוא כתובות אימייל על מנת "להפציץ" את הגולשים התמימים במיילים פרסומיים שמלכתחילה אותם גולשים לא רוצים. הם מוסיפים בסוף הההודעות מעין "התנצלות" בנוסח "מסר זה נשלח אליך בברכה. אם ברצונך לגרוע את עצמך ניתן לעשות זאת באמצעות המסגרת עם המעטפה ועמך הסליחה". תלחץ על המסגרת ומה יקרה? אותה חברה קיקיונית נבזית תבין שזו כתובת מייל אמיתית, שבהחלט שווה להמשיך ולהפציץ אותה בעוד דואר זבל, ואז נראה את הגולש היקר מצליח לצאת מהפצצת דואר הזבל. בד"כ הפתרון היחיד הוא כתיבת "חוק" (תלוי בתוכנת הדואר) או הסתמכות על תוכנות ושירותים של צד ג' כדי לבדוק אם דואר נכנס הוא דואר זבל או לא.

עסקים קטנים יקרים, שיטת ה"דואר שיווקי" כבר לא עובדת כמעט. GMAIL ושרותי דואר גדולים אחרים יודעים כבר לזרוק אוטומטית את המסר השיווקי שלכם לפח, ואנשים פשוט לא מסתכלים בפח, וכך השקעתכם הולכת לפח.

מי שמעוניין בלפרסם את העסק הקטן שלו, שימצא לעצמו את המקום והדרכים. יש לגוגל שיטות שונות, ישנם המון אתרים המפרסמים כל מיני שרותים ואפשר לפרסם את העסק הקטן שם. לדחוף לי בלי רשותי את אותו "דואר שיווקי" רק יגרום לי להתעצבן עליכם ואז לא תהיה לי שום כוונה גם בעתיד להשתמש בשירותכם. הרחקתם עוד לקוח פוטנציאלי ואני בטוח שרבים אחרים מרגישים גם כך.

אז מר וייס היקר, אלו הם הנעליים שלי ואני בטוח גם של רבים אחרים. תתחשב בנו!

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות בנושא “ההתבכיינות של העסקים ו-SPAM

 1. בהתחלה חשבתי כמוך, אבל אחרי קצת זמן נפל לי האסימון: לוייס בכלל לא אכפת מהעניין. מה שאכפת לו, זה שעכשיו המון אנשים שמו לב לשם שלו, והוא עוד הצליח למצב את עצמו כמנהיג בקהילת העסקים הקטנים.

  הוא איש שיווק, והוא עשה מהלך מבריק.

 2. המממ…
  בתור אחד שמסייע לאנשים להתגבר על ספאם – אני לא אשלח כנראה ספאם.
  אבל, וזה אבל ענק – ספאם עובד! וזה מוכח. אני מכיר בנאדם שכל השיווק שלו הוא רק ספאם ויש לו לפחות לקוח אחד לשבוע מזה. זה לא מעט והוא מפרנס 5 אנשים שעובדים אצלו.
  ואני מניח שישנם עוד כאלו, אחרת העסק הזה היה מפסיק.
  אז להרוס לו?

  ואגב, העסקים הקטנים שאתה מדבר עליה הם לא אלו ששולחים לך הצעות להאריך את הז%$, ולא כל מיני כדורים… הם מציעים את השירותים שלהם והמוצרים ובדרך כלל עם הפרטים המלאים שלהם.

  תחשוב על הצד שלהם גם.

 3. ל-HN:
  כמה עולה למכר שלך לשלוח את כל הספאם שלו?

  לא, אל תענה על זה. תענה על השאלה כמה עולה לך ולי שהוא שולח את כל הספאם שלו (בלי שנהיה לקוחות או מועמדים ללקוחות).

  ומתוך משלוח הספאם שלו — כמה נעשה דרך חשבון האינטרנט שלו (או של הספאמר שהוא שוכר), וכמה נעשה דרך מחשבים פרוצים של לקוחות תמימים שאפילו לא מודעים לזה?

  ספאם הוא, ברובו, פעילות עבריינית גם ככה. החוק החדש רק מקל להוכיח עבריינות, ומטיל את האחריות על המפרסם — שזה המקום האפקטיבי.

 4. ל-HN
  בשביל אותו לקוח בשבוע, מאות אלפים מקבלים את הדואר זבל הזה, ומאות אלפים צריכים למחוק את ההודעות האלו – רק בשביל שמישהו התייחס ברצינות לספאם. אז האם להרוס לו? כן, שימצא שיטות שיווק אחרות או שידע גם להתמודד עם קנסות בהתאם.

  לגבי הלהאריך את האיבר וכו' ומי שמציע את הפרטים המלאים – בשבילי זה היינו הך. שניהם מנסים לשווק לי דברים שלמכתחילה לא הבעתי עניין בהם.

 5. מפתיע אותי שאתה טוען שספאם לא אפקטיבי. העלויות הכרוחות בהימנעות מסימון כספאמר, הן די גבוהות, והמיומנות הנידרשת לכך היא לא זניחה, כך שלו השיטה לא הייתה אפקטיבית, לא היו עושים בה שימוש.
  על פי הסטטיסטיקות שאני מכיר, לספאם יש יעילות של ממוצעת 0.5 אחוז. כלומר על כל 200 מיילים, יהיה מי שיעשה את הצעד שמי ששלח את המייל רצה שיעשה: יכנס לאתר, ימסור את פירטי חשבון הבנק שלו וכו'. כמובן שאפשר להפיק רשימות ממוקדות יותר, לנסח מייל שיווקי טוב יותר ולהשיג אחוזי המרה גבוהים יותר בהתאם. אם כן, מפרסם ממוצע, יכול לשלוח 1,000,000 מיילים, לקבל 5000 איש שיגיעו לידיו, ובהנחה של רווח של דולאר לכל המרה (לא בהכרח כולם מגיעים מהאתר לקניה, אבל דולאר הוא רווח יחסית נמוך ללקוח שכבר צדת), קיבלנו 5000 דולאר. לא כסף כיס.
  האפקטיביות של פרסום בצורה כזו אינה נמוכה. זו הסיבה שצריך חוק כדי לטפל בה.

סגור לתגובות.