סקירה קצרה: Asus ExpressGate: לינוקס בכל מחשב

expressgate בחודשים האחרונים חברת ASUS החלה לשלב בלוחות האם שלהם את ה-ASUS ExpressGate או איך שהוא מוכר לאנשים מסויימים: Splashtop של חברת DeviceVM.

רכשתי בשבוע שעבר מחשב חדש, והגיע איתו ה-ExpressGate. לא שהתכוונתי ספציפית לרכוש את המחשב עם האפשרות הזו, אבל אם זה כבר שם, אז החלטתי לשחק עם זה.

אז ראשית, יהיה רעיון טוב לדייק עם הפרסום: בכל המקומות כתוב שתוך 5 שניות מה-BOOT תוכל לגלוש. זהו, זה לא נכון. תוכל תוך 5 שניות לקבל את המסך הראשי לבחור את האפליקציה, שתעלה את ה-X ואת האפליקציה (תיכף נדבר על האפליקציות).

בעקרון מסך ה-BOOT הוא לא יותר מאשר Frame Buffer עם תמיכה בעכבר. אין לי שום אפשרות להיכנס לתוך הקרביים של המערכת (הם לא נותנים טרמינל), אבל זה יכול להיות 2 אפשרויות: או Frame Buffer עם דרייבר VESA, או Tiny X עם דרייבר VESA. אין מבחינת הדברים שום קשר לאיזה כרטיס מסך נמצא במחשב שלך.

לאחר שבחרת את האפליקציה, ה-Tiny X עולה עם ניהול חלונות קטן (זה נראה כמו XFCE עם KDE) והאפליקציה רצה, ומתחתיה נמצאים האפשרויות לשנות רזולוציה, מקלדת, צליל ועוד ועוד. הדברים מאורגנים בצורה יעילה ומסודרת.

דבר שקצת מרגיז הוא חוסר האפשרות להיכנס ממש למערכת עם טרמינל. ה-X רץ על VT2 ומסך ה-VT1 "נעול" ע"י לוגו גרפי של ExpressGate. כמו כן אין תמיכה בלוח מקשים עברי (אבל יש ערבית).

מבחינת אחסון, המערכת אינה יושבת על איזה שהוא EPROM או FLASH אלא יושבת בתוך מחיצת ה-NTFS הרגילה במחשב תחת מחיצה חבויה בשם ASUS.SYS ומופעלת משם עם גישה מלאה ל-NTFS.

האם ניתן לעשות כל מיני שינוים למערכת? בהחלט, אך לא בצורה רשמית. כל המערכת יושבת בקבצי sqx (שאפשר לעשות להם mount דרך מערכת LINUX רגילה כל עוד יש לך תמיכה ב-squashFS) והיא מופרדת כך שכל חלק נמצא בקובץ sqx אחר (לדוגמא: va-config.sqx מכיל את כל קבצי ההגדרות והתוכניות שאפשר להפעיל כדי להגדיר דברים). כל מה שצריך זה סבלנות וחקירה.

מבחינת שימושיות במערכת, היא מאוד קלה לשימוש ולתפעול. אין הגדרות משתמשים כלל וכלל (כלומר בשום מקום אין login ויש גישה מלאה לקבצים בתוך הדיסק הקשיח, לתשומת לב חובבי האבטחה), והדברים עובדים מהר ויפה מאוד. יש בעיות פה ושם של יציבות קלה, אבל לא דברים כאלו קריטיים. בכל זאת, המערכת הזו נועדה לאפשר גלישה "מיידית" אם בדיוק אתה צריך משהו ואין לך כח להמתין שכל המערכת תעלה.

אני בהחלט יכול לראות מצב שאנשים שיהיה להם את ה-ExpressGate ישנו אותה מכאן ועד הודעה חדשה. המערכת מאוד קלה לשינוי (רוב הדברים כתובים ב-Python וב-bash) ויש בהחלט מצב שהתסריט של מה שהיה עם Linksys WRT יחזור עם ExpressGate. נכון, ב-BIOS של ASUS יש קריאה ישירה ל-ExpressGate אבל לא נראה לי שאי אפשר להתגבר על זה עם איזה מסך GRUB יפה.

Print Friendly, PDF & Email

6 תגובות בנושא “סקירה קצרה: Asus ExpressGate: לינוקס בכל מחשב

 1. בלפטופ שברשותי יש "הכנה" ל־Media Center של Dell, הידוע בכינויו Dell MediaDirect. לחיצה על הכפתור שמפעיל את האפליקציה מקפיצה את מסך הפתיחה של MediaDirect, ולאחריו עולה ה־Grub כרגיל, כי לא קיבלתי את התוכנה.

  איך אני יכול לתכנת את הכפתור הזה מחדש? הוא אמור לפנות לאיזה מנהל אתחול נפרד, כך שאני מניח שאפשר לכוון אותו לאפשרות כלשהי ב־grub.

 2. נשמע מפחיד. להמון אנשים יהיה על המחשב פיירפוקס עם חורי אבטחה ידועים עם גישה מלאה לדיסק. כמה חודשים יעברו עד שתתפרסם פרצה נוחה לשימוש?

 3. הדפדפן הוא גירסה ישנה (כמדומי 1.5 או 2).
  דבר שני, יש גישה ישירה לקבצים גם ככה. כתוב את שם הכונן וגלוש לאן שתרצה בתוך הכונן.

 4. אני מסכים איתך, אבל הבעיה המהותית ביותר שאני מצביע עליה היא הגישה החופשית לקבצים שלך ע"י אחרים שיש להם גישה ישירה למחשב ללא צורך בשום שם משתמש וסיסמא. תאר לך מצב שמישהו גונב את מחשבך או סתם מישהו סקרן מחליט להציץ במחשב שלך: כל מה שהוא צריך לעשות זה לעשות BOOT, להיכנס למערכת ה-LINUX ומשם לעשות כרצונו במערכת שלך כשאף אחד לא חוסם אותו.

 5. אני לא רואה בעיית אבטחה ביכולת גישה ישירה לקבצים למי שיש גישה ישירה למחשב.
  מי שמספיק אינטליגנט כדי להגיע לקבצים דרך Splashtop, יהיה מספיק מוכשר לבצע boot דרך livecd ולבצע אותו דבר.

  גם אם תנעל את הביוס ותבטל את יכולת ה-boot מהתקנים חיצוניים, גישה פיזית למחשב מאפשרת לעקוף זאת (אלא אם כן תנעל פיזית את המארז)

  אם אתה נותן גישה פיזית למחשב אל תצפה שהוא ישאר מאובטח.

סגור לתגובות.