"מצב האומה" מבחינת עבודה ב-Linux

אנשים שנמצאים במקצועות הקשורים ללינוקס (פיתוח, אדמיניסטרציה וכו') יכולים לספר על כך שהמצב ב-2008 שונה בהרבה מ-2000 ולפני כן: פעם, כשהיו חושבים להכניס מערכות יוניקס, היו חושבים על מערכות של SUN, חלק מהאנשים חשבו על AIX או HP-UX או SGI, ולא הרבה חברות חשבו להכניס מערכות Linux. פה ושם נכנסו, אבל המאסה היתה אצל חברות היוניקס הגדולות.

היום המצב השתנה, וחברות סטארט אפ, כמו גם חברות גדולות, מוכנות להכניס מערכות LINUX וכל מה שנותר להן להחליט הוא איזו הפצה להתקין ולהשתמש בה, וכמובן שיש להחליט החלטות אחרות (על מה מפתחים יעבדו וכו' וכו').

בעבר היו מס' מאוד מצומצם של אנשי לינוקס, והמשכורות שלהן היו מאוד גבוהות. כדי "לחטוף" מפתח ליבה, היית צריך להציע סכום מאוד גבוה. היום המצב שונה, וישנם אנשי לינוקס רבים בשוק. פחות מאנשי MCSE אבל יש מספיק ואפשר להשיג מנהלי רשת LINUX די בקלות יחסית.

הבעיה היא, שלא מעט מאנשי הלינוקס שיש כיום בשוק, לא ממש מכירים לינוקס לעומק (ואני לא מדבר על פיתוח דרייברים אלא על סיסטם). ישנם הרבה אנשים שמציינים שהם מנהלי רשת LINUX ושיש להם "נסיון". מה הנסיון שלהם? התקנה של אובונטו עם LAMP וקצת הגדרות. יש להם בהחלט יכולת למידה מצויינת, אבל כל חברה  מחליטה מה היא רוצה: לשלם יקר ולקחת איש LINUX ותיק, או לקחת מישהו שקצת מכיר לינוקס, לשלם לו קצת (7K ומעלה) וכך החברה לא משלמת הרבה, ואיש ה-LINUX החדש שלהם לומד, כך שכולם שמחים.

זה כמובן דבר צפוי: ככל שמשהו פופולרי, כך נהיים לו יותר ויותר אנשים שמכירים את התחום, ורמת המחירים יורדת, אבל אז הבעיות מתחילות. לא בגלל אנשי ה-LINUX החדשים אלא בגלל תחום אחר: מיקור חוץ.

אם חברת XYZ מעוניינת להקים פרוייקט חדש לדוגמא, ואין לה את כח האדם לכך, הם יכולים לשכור אנשים מחברות מיקור חוץ (גולגלות) או לשכור פרילאנסר שיעשה את העבודה. עד פה הכל טוב ויפה, אך יש משהו אחד מאוד מסריח בתחום הזה: להרבה חברות מיקור חוץ אין את האנשים המקצועיים לעשות את אותה עבודה מורכבת, ואז אותן חברות מיקור חוץ פונות לחברות מיקור חוץ אחרות כדי שהן ישיגו עבורן עובד שאותו הם יעבירו לחברת XYZ.

מי המפסיד העיקרי מהעיסקה הסיבובית הזו? 2 גורמים: חברת XYZ שתצטרך לשלם מחיר מפולפל עבור השרות שאיש הלינוקס יבצע, וגם המבצע עצמו שיכל לקבל יותר תשלום על אותה עבודה. מי מרוויח? כמובן ש-2 חברות המיקור חוץ ירוויחו על גבו של אותו איש לינוקס. הם ירוויחו סכומים מאוד יפים: תוספת של עשרות אחוזים על כל שעת עבודה, או חלק ניכר במשכורת החודשית של אותו איש לינוקס.

אני מעוניין להציע הצעה פרקטית לחברות המעוניינות למצוא איש LINUX, בין אם זה לפרוייקט של מס' ימים/שבועות/חודשים/שעות ובין אם למצוא איש LINUX קבוע: חפשו במקום אחר את אותם אנשים.

היכן? ישנם מס' מקומות שאנשי ה-LINUX הותיקים (וגם חדשים) נמצאים בהם:

במקומות אלו תוכל אתה, המעסיק, למצוא אנשי לינוקס ותיקים וחדשים כאחד (חלקם עובדים כשכירים, חלקם פרילאנסרים). כך תוכל להוציא פחות כספים, ואיש ה-LINUX יוכל להרוויח יותר (במיוחד שאין כל מיני גורמים צד ג' ו-ד').

מהיכרות עם הנושא, ראיתי מספיק מקרים שאנשי לינוקס הפסידו עבודות רק בגלל שהמחיר הסופי שהוצע למעסיק היה גבוה בעשרות ואף במאות אחוזים מאשר המחיר שאיש ה-LINUX היה דורש.

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email

10 תגובות בנושא “"מצב האומה" מבחינת עבודה ב-Linux

 1. היי חץ,
  1. אתה בהחלט צודק.
  2. הסיבה ש"לאנשי הגולגלות" אין תמיד אנשי לינוקס בקנה היא שהם לא יכולים לשמר מישהו ב"קנה" כאשר הם צריכים לשלם לו שכר. בעולם ה windows הם יכולים להחזיק אנשים טובים שבנתיים יעשו עבודה אחרת (כמו להיות טכנאים) מכוון שרמת השכר יותר נמוכה.

  כך שכאשר אין ל"סוחר עבדים" אנשי לינוקס מוכנים ועולה דרישה מאחד הלקוחות שלו הוא מוכן להפוך עולמות על מנת לעמוד בדרישה הזו .
  כלומר, הוא מוכן לשלם מעט יותר לאיש לינוקס (אם הוא יימצא) כאשר זה בסוף מתגלגל אל החברה שצריכה את אותו איש לינוקס.
  אופציה מעניית שקורת גם כן , היא שהוא פונה ל"סוחרי עבדים" אחרים על מנת לברר אם להם יש איש לינוקס.

  בסופו של דבר זה לא טוב לאיש הלינוקס, ולא משנה במה ספציפית הוא עוסק וזה לא טוב לחברה שצריכה אותו.

  צריכים , לדעתי לקרות 2 תהליכים במקביל.
  אחד, צריך לתת לאנשים את האופציה ללמוד את הדברים בצורה טובה ומסודרת ובמחיר הגיוני (גם אני עובד על זה) .
  שתיים, צריך לייצר קשרים ישירים בין המעסיקים הפוטנציאלים לאנשי הלינוקס.

  בשונה מעולמות אחרים בהם "כל אחד הוא לעצמו" בעולם הלינוקס יש קהילה שיכולה לעזור בנושא הזה .. הרי כל אחד בסופו של דבר שומע משהו , וכו' .
  הקהילה, כאנשים פרטיים, יכולים לעשות מידי פעם מעשה טוב ולשדך בין מעסיקים לאנשים טובים שמסתובבים בשוק.

  – דורון

 2. "כך תוכל להוציא פחות כספים, ואיש ה-LINUX יוכל להרוויח יותר"

  זה המצב האידיאלי, אבל גם עסקים שדורשים אנשי לינוקס הם עדיין עסקים וככאלה -אידיאליה לא כלכך מענינת אותם-הכסף מדבר.
  סביר להניח שהמצב יהיה – תוכל להוציא פחות כספים, ועדיין לשלם לאיש ה-LINUX פחות"

  לדורון – אם תוכל לקשר מעסיקים עם תלמידים בתחום, זה יהיה נהדר.

 3. נכון, הכסף מדבר, וכשעסק שומע ממישהו ישירות כמה הוא גובה, הוא יכול להיכנס איתו למו"מ ולשלם לו ישירות את הסכום המסוכם, בלי עלויות ו"הפתעות" נוספות.

 4. ולמה אתה חושב שזה אופייני רק לתחום של לינוקס
  אני עובד בתחום של ORACLE וזה בדיוק אותו הדבר
  אני יודע בדיוק איזה קופון גוזרים עליי.

 5. תראה,
  אני כתבתי את הטקסט הזה לאנשי LINUX, אבל זה גם קורה כמובן בתחומים אחרים. ההפנייה לאנשי LINUX זה כי המצב שם חמור במיוחד (לדעתי)

 6. ממש מרתק מה שכתוב כאן ומשקף את המצב בו אנו שרויים כיום.
  אנו נדרשים לאיש לינוקס אחד לפחות איכותי, ומאחר שלא מצאנו בינתיים פנינו לחברה "המתמחה" בתחום.

  בינתיים הוקצו לנו אנשים בקושי בתחילת דרכם בתחום הסיסטם.
  והאמת היא שלפי קצב העבודה שלהם, התשלום שהייתי משלם פר שעה למקצוען אמיתי אם אמצא כזה היה קטן משמעותית והעבודה הייתה נעשית ביעילות רבה יותר ובמהירות פי 5

 7. עבודה  בסביבת  debian

  נסיון בתכנות מונחה עצמים
  מספר שנות פיתוח PHP
  שליטה טובה ב HTML  , CSS , JAVA SCRIPT
  סביבת  PostgreSQL כולל תכנות Pgpsql
  תיכון בסיס נתונים

  יתרון – 
  היכרות עם  Zend Framework  , dojo  , SVN
  אתרי מסחר אלקטרוני

  תודה
  [email protected]

סגור לתגובות.