ארגוני זכויות יוצרים: באיזה ענן אתם חיים?

יצא לי לקרוא לפני מס' דקות כתבה ב-YNET על הדיון שנערך היום (ב') בנוגע לפרק ה' בהצעת החוק מסחר אלקטרוני 2008, שבה דרשו נציגי אלי"ס, אקו"ם וחבריהם להפעיל את שיטת ה-3 אזהרות (השיטה אומרת שמי שנתפוס משתף קבצים לא חוקיים, יקבל 2 אזהרות ובאזהרה השלישית הוא ינותק מספק האינטרנט שלו).

תרשו לי להתחיל את תגובתי בגרפיקה פשוטה שתבהיר הכל:

smily1

רבותיי היקרים, אם נלך לשמנה וסולטה של ארצנו, וגם אפילו לעניים שבאזרחי ארצנו שיש להם מחשב וחיבור אינטרנט מהיר, נמצא ב-99% מהמחשבים שלהם תוכנה כמו emule, lime-wire, kazaa, utorrent, Azureus ואחרות. במדינה שבה חברת התקשורת הראשית מוכרת תשתית ADSL ברחוב של 5 מגה עם קריצה רבת משמעות בקשר להורדות סרטים (למרות שאין שום אפשרות חוקית להוריד בארץ סרטים מאתרים כמו iTunes, Amazon וכו'),אין ממש אפשרות להילחם בכך. אפשר להבין שמדובר ב"מכת מדינה". גם לשופטים, גם לעו"ד וגם אפילו לאמנים עצמם מותקנים תוכנות אלו במחשביהם האישיים והם משתמשים בהם! יש כאלו שיורידו שיר פה ושיר שם, אולי איזה פרק בסידרה שאותו אדם לא הספיק לראות, ויש כאלו שמורידים בהנד עפעף דיסקוגרפיות שלמות של אמנים, עונות שלמות של סדרות, משחקים ששוקלים מס' ג'יגות כל אחד.

אז מה נציגי היוצרים מציעים? לחסום "מפירים כבדים". זה מעניין, אבל איך בדיוק תחסום מפירים כבדים? איך תדע מיהו מפר כבד? יש הבדל אם אני משתף ברגעים אלו את כל עונות "חברים" ו-"סיינפלד" (שזה כנראה "מפר כבד") לבין אם אני משתף כרגע בטעות פרק של סידרה שהורדתי בביטורנט והוא כרגע על מצב SEED. האפשרות היחידה שתוכל לדעת אם אני בבירור נכלל בקטגוריית "מפר כבד" היא אך ורק אם שופט יאשר לך צו לחפש במחשבים שלי האם אני משתף, ומה אני משתף. מעבר לכך לא תוכל לדעת, אלא אם תעשה משהו בלתי חוקי ותסרוק את כל תעבורת הרשת החוצה ופנימה (משהו שהוא בפירוש קשה עד בלתי אפשרי ברמה של ISP).

חברי הארגונים: במקום להילחם באלו שבדיוק הורידו פרק של "ארץ נהדרת", אולי הגיע הזמן שתפסיקו לריב כמו אידיוטים אחד עם השני ותתחילו לנפק פתרונות לציבור שיהיו לו את האפשרות לקנות ONLINE בארץ סדרות, פרקים, סרטים ומוסיקה בצורה חוקית ולא בצורה של DRM (בעולם כבר התחילו לרדת מהשטות הזו)? אנשים רוצים לרכוש במחיר הוגן, אתם לא נותנים להם ובמקום זה אתם מעדיפים לעשות את אותן טעויות שעשו ה-RIAA וה-MPAA. זה פשוט טמטום, רבותיי!

Print Friendly, PDF & Email

תגובה 1 בנושא “ארגוני זכויות יוצרים: באיזה ענן אתם חיים?

  1. לדעתי לא יבדק מה אתה מוריד ומשתף ויבוא בטענות לאנשים שמורידים ומעלים הרבה חומר.

    תאורתית זה נשמע נכון אבל יש אבל מאוד גדול :
    רק בשבוע האחרון הורדתי את openmoko ממכונה שעשתה קימפול (מדובר על קרוב ל 14Gb).

    ואני כבר לא מדבר על הורדות ה ISOים פעם בשבוע שבועיים (אני שומר חבילה של דיסקים להתקנה של כלל דביאן).

סגור לתגובות.