אורנג' אחרי 48 שעות, ערוץ 2 ו-DVB

הנה עברו להם 48 שעות מאז שאתר אורנג' עבר. האם האתר עלה? כן.. בערך. עלה האתר הפרונטלי, אבל כשזה מגיע לחשבוניות, פירוטי שיחות וכל החלק שחשוב לאנשים שמחשבים מספרים, האתר "בערך" רץ. כמה בערך? מתוך 4 פעמים נסיון שלי, 3 פעמים נתקלתי בדבר הבא:

orange2

אני משער שכמה אנשים מכירים את הודעת השגיאה הזו…

עכשיו כולי פליאה: 48 שעות עברו ועדיין ישנן תקלות כאלו? מה קרה שם באורנג'? מישהו החליט להציף את השרתים ו-Storage במים? היה שם פיצוץ של חומרי נפץ? השרתים החליקו לרצפה? מה קרה? איפה הגיבויים הסדירים שהיו אמורים לעלות כבר ביום שישי לכל המערכות ולתת פעולה חלקה ורציפה? ריבונו של עולם, זה לא משהו קטן כמו הבלוג שלי, זה אתר עם מאות אלפי כניסות ביום! זה תחזוקה???

image במזל טוב, הרשות השניה לטלויזיה ורדיו הוציאה מכרז סגור להקמת תשתית רשת DVB-T. זה טוב, וכולי תקווה שמישהו שם גם מתעדכן לגבי הסטנדרט המשודרג (שעדיין לא רשמי) DVB-T2 שנותן להעביר יותר מידע באותו ערוצים, רק שהמפרט עדיין לא סופי ויהיה סופי רק ב-2009.

לפי המפרט (זהירות, קובץ PDF קטן של 64 עמודים, מתאים לאנשים עם בעיות שינה קשות) שמשתמש ב-OFDM עם Source Coding, ישנם 2 שיטות קידוד: MPEG-2, או היותר מודרני H.264). כולי תקווה שיבחרו ב-H.264 שנותן איכות הרבה יותר גבוהה ויציבה מאשר MPEG-2 (מי שלא מכיר את הבעיות של MPEG-2 בשידור בכבלים לדוגמא, יכול להיזכר במקרים בתמונה בטלויזיה נהיו "חורים" בצורת קוביות). סטנדרט MPEG-2 הוא טוב מאוד (משתמשים בו ב-DVD), אבל בשידור, אם אין לך QOS מצוין, יהיו ללקוחות בעיות קליטה לפעמים, מה שקורה עדיין אצל HOT.

אותי מעניין משהו אחד פשוט: זה מצוין שהחליטו לעבור לשיטה דיגיטלית, אבל מה עם הדבר הזה.. נו, ברח לי השם שלו… אה כן, אינטרנט?!? יש היום מערכת כמו GeoIP שמאפשרת לבדוק כל דפדפן מאיזה כתובת הוא מגיע וכך להחליט אם הוא "ישראלי" או לא ובכך לשמור על כך שזכויות יוצרים לא יופרו. האם הרשות השניה חשבה כבר להתחיל ולפתוח איזה פורטל שבו השידורים החופשיים ישודרו כולם באינטרנט? או ששוב אני צריך לרוץ לטלויזיה, לחכות לשעה ואז לראות את השידור (במידה והוא לא משודר ברשת)? חברים, לא הגיע הזמן להתקדם למאה ה-21 במקרה?

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות בנושא “אורנג' אחרי 48 שעות, ערוץ 2 ו-DVB

 1. חץ,
  חבל על כאבי הלב שלך ..
  ככל הנראה אורנג' חוטאים בחטא של הרבה חברות בארץ … וזה מצויינות בגביה ובתשלומים והרבה פחות מהממוצע בדברים אחרים .
  אני לא מאשים את מנהל הרשת .. במקרים רבים (או בארגונים רבים) , ואני לא יודע מה המצב כרגע בארנג' מעמיסים על אנשי הטכנולוגיה בלי הכרה מתוך רצון לחסוך עלויות .
  מחד רוצים יותר שרותים , יותר שרותיות, ויותר ביצועים .. מאידך חוסכים בכוח אדם טכנולוגי .
  הדבר שונה מהותית מחברות העוסקות בפיתוח . אורנג' אינה חברת פיתוח .
  ולכן , המשוואה של צימצום עלויות, מחד ומאידך הגברת מכירות, יוצרת ירידה דרסטית בתפקודיות.
  בסופו של דבר , המנהלים (שהם אלו שמתקצבים) מקבלים בונוסים על צימצום עלויות ועלייה במכירות – אז מה אתה מצפה שיקרה ?

  – דורון

 2. About DVB-T – I've been having it for about three years now (it was the way I found to overcome the issue of having a toos STRONG signal because the antenna tower is a few hundreds of meters away from me) – the convenience with it is that a 700NIS standard-definition box bought once and connected to a 7 years old 100MHz digital CRT TV gives me DVD-quality reception, PLUS an 80Gb hard drive and a timer to record a few dozens of hours PLUS the option to record and watch at the same time.

  This was the most basic and cheapest model, the higher models offer much more. You can point to services like TiVo and PC's with DVB-T cards, or cable services, but the current solution is dirt cheap and bloody simple.

  Welcome to the 21st century 🙂

  A

  PS – your Ajax comment re-editing interface is too slow to be convenient.

 3. MPEG-2 לא נחות מMPEG-4 (או H.264) וגם אין דבר כזה איכות גבוה ויציבה. זה עניין של הגדרת הביטרייט. לכבלים יש בעיה של תשתית ולכן את חלק מהערוצים הם מעבירים בביטרייט נחות (לדעתי אפילו 2מגהביט לשנייה בערוצי השפות הזרות) ולכן רואים רע. ליס אין בעיה כזו ואם אין בעיות של קליטה, האיכות מצוינת.
  H.264 הוא הבאזזוורד החדש בעולם השידור אבל MPEG-2 עוד יהיה איתנו הרבה זמן.
  ההבדל העיקרי הוא שMPEG-4 (הידוע גם בכינוי H.264) דורש חומרה חזקה יותר לפיענוח. זו לא בעיה היום, אבל לחברה כמו HOT, להחליף את כל הממירים שתומכים בMPEG-2 עולה המון, אז הם יעבדו תקופה מסוימת במקביל.

סגור לתגובות.