האתר של אורנג', תחזוקה גרועה

במקרה הבוקר רציתי להיכנס לאתר של אורנג' להציץ בחשבונית החודשית. הקשתי את הכתובת של האתר וקיבלתי… את זה:

orange

(יש לציין שאת ההודעה הזו מקבלים בכל החלקים של האתר, גם אם נכנסת לשרותים שונים באתר כמו משלוח SMS וכו')

לא אכנס כאן לעניין הפרטים של איזה שרת WEB מריצים אורנג' או איזה שרתי אפליקציות הם מריצים. אותי יותר מתמיהה העובדה איך חברה כזו גדולה יכולה לאפשר לדבר כזה לקרות?

מוצרי שו"ב כמו Nagios, Zabbix ועוד עשרות תוכנות אחרות יודעות לטפל במקרים כאלו ולהזעיק את מנהל האתר, ובמקביל אפשר לחבר אותן לסקריפט פשוט שיתן אתר סטטי המציין כי ישנה תקלה והחברה מטפלת בכך. איפה בדיוק מחלקת ה-IT של אורנג'? מדוע לא מקימים דבר כזה? זה לא מסובך, זה אמור לקחת מס' דקות בלבד..

מצד שני, שגיאות כאלו בהחלט מעידות על חוסר מקצועיות של מנהלי הרשת החיצונית של האתר. לו אני הייתי ה-CTO בחברת פרטנר, ביום ראשון אותו בחור שהיה אחראי על השרתים היה פשוט חוטף שטיפה במקרה הטוב על חוסר אונים וחוסר מקצועיות שיצר מצב כזה מביש, או שפשוט הייתי מפטר אותו במקרה הרע!

Print Friendly, PDF & Email

13 תגובות בנושא “האתר של אורנג', תחזוקה גרועה

 1. דווקא איש טכני כמוך צריך לדעת שתקלות קורות ותמיד יקרו – ובין השאר בזכות זה יש לנו עבודה.

  לקרוא לפיטורין של 'הבחור שאחראי על השרתים' בבלוג שלך זה מעשה מאוד לא אחראי ואפילו מרושע, תסלח לי. אתה לא יודע מי אשם ומה גרם לתקלה, בוודאי ש'הבחור שאחראי על השרתים' זו רק אופציה אחת מיני רבות.

  אתה קורא לפיטורין של אדם בבלוג שלך, שמתאנדקס בגוגל, ויש סיכוי סביר שהפוסט הזה יגיע בצורה כזו או אחרת להנהלת אורנג'. מנהלים רבים לוקים בבעיה של בריחה מאחריות ע"י האשמת הדרג שמתחתיהם, והבלוג שלך פשוט מעודד אותם לפטר את האיש הטכני או המנהל הזוטר. במקרה הקל ביותר זה לא יגרור פיטורין, אבל האדם אליו אתה מכוון יכול לשכוח מהעלאה בזמן הקרוב.

  כל זה בגלל תקלה שהיא אולי מעידה חד פעמית *שלא באמת פוגעת באף אחד*. בוא נודה באמת: התקלה אולי מפריעה לך לשלוח אס אם אס בחינם או לילדות בנות 14 להוריד צלצולים חדשים.

 2. היי אורן,
  נכון, תקלות כאלו תמיד קרו ותמיד יקרו ואין שום טריק בעולם למנוע את כל סוגי הנפילות האלו. בזה אתה צודק.

  אני לא מתכוון להיות מרושע, אבל האתר הוא אתר מסחרי. אתה מדבר על ילדות בנות שמורידות צלצולים חדשים ואני נכנסתי לאתר כדי למנוע חיוב מוגזם כספי ביום א' עקב טעות בחשבון (ובסופו של דבר המתנתי 50 דקות על הקו כדי לקבל נציג), כך שב-2 המקרים האתר הוא חשוב מאוד: במקרים של אותן ילדות, פרטנר מרוויחה מס' שקלים פר הורדה, כלומר אם האתר למטה, החברה לא תרוויח שקל אחד מהאתר בזמן שהוא למטה, ואם תכפיל במאות הורדות כל שעה, תבין שזה הפסד כספי לא קטן. בשבילי שהאתר למטה, זה מתורגם לכך שאני יכול פוטנציאלית להפסיד כספים אם אני לא יכול לזרוק שעה על הקו כדי להמתין לנציגת שרות.

  מנהל רשת טוב צריך לשים לו בראש סדר העדיפויות את נושא השרידות. שרת נופל? יכול לקרות בהחלט, אבל לוקח מס' דקות כדי לכתוב סקריפט פשוט שאם האתר למטה, וזה לא שרת בודד תקול, עולה דף סטטי עם הודעה שהאתר כרגע במצב תקלה והוא יחזור יותר מאוחר. הודעה כזו אומרת לי שהם יודעים על התקלה, וזה לא מצב שאני "נופל" על אחד השרתים התקולים (כמו שקורה במקרים רבים באתר אורנג' לדוגמא, בחלק של bill4u) מה שיכול לחסוך ממני את הזמן של לנסות להטעין מחדש ואולי יתמזל מזלי ו"אפול" על שרת תקין.

  עשיתי את אותו עניין שרידות עשרות פעמים בחיים שלי ואני מצפה ממנהל רשת טוב שנמצא באותה עבודה קצת יותר מחודש, שדבר כזה יהיה בסטטוס של DONE מבחינת בדיקה.

 3. אורן, אינני מסכים איתך.  יש עדות נוספות לחוסר מקצועיות באתר של אורנג'.

  אינני יודע מה המצב היום אבל בעבר, האתר לא היה נגיש במלואו לדפדפנים שאינם Internet Explorer, כולל דפדפנים שנמצאים בטלפונים סלולריים שאורנג' בעצמה מספקת למנויים שלה.

 4. חץ: מסכים לחלוטין שמנהל רשת טוב צריך להשקיע בשרידות. אני פשוט מעלה תסריט שאני לא חושב שהוא הזוי: הבוס שלו לא אישר לו תקציבים לשרידות, ואח"כ מי שיקבל את ה"עונש" יהיה מנהל הרשת בכל זאת.
  הבנתי את הדוגמה שלך לעמוד 'תקלה זמנית' (כמו שהיה בערוץ 1 כבר בשנות השמונים) ולמערכות שו"ב, וזה אכן חובבני שאין להם את זה.
  ועם זאת, למרבה הצער הסטנדרטים הנמוכים של אורנג' הם מהגבוהים שיש בחברות מסחריות בארץ. תראה למשל את מגדל ופניקס – חברות פנסיה מהגדולות שיש. לראשונה אתר המידע האישי סובל מבעיות ואיטיות כל ימות השנה, והשני הואיל בטובו לפתוח אתר מידע אישי ללקוחות הפנסיה רק בתחילת 2008 (והוא דווקא ברמה טובה, אבל לנהל כספים ב- 2007 בלי אתר מידע אישי זה מגוחך). לכן בהתחשב בעולם שבו אני חי זו בעיה זניחה 🙂

  שודד: אכן, גם היום למרבה הצער שליחת המסרונים באופן רשמי (כך נאמר לי משירות הלקוחות) לא תומך בפיירפוקס ויותר מכך: במקום לכתוב הודעת 'לא נתמך' הוא מאפשר (לפחות נכון ללפני חודשיים) לכאורה לשלוח וגורם לך לחשוב ששלחת מסרון, אך זה לא נשלח באמת. אבל לטעמי זה נושא אחר לחלוטין שאינו קשור לתחזוקת האתר, אלא בעיה כללית בארץ של אפס מודעות לנושא סטנדרטים בווב, ומפתחי ווב ברמה נמוכה.

 5. אורן: כמה עולה Big Brother, Nagios, Zabbix, OpenNMS? אפס שקלים, ואם האילוץ הוא רק להריץ אותם על Windows, גם אילוץ כזה לא ממש בעייתי (ותודה לאל שיש Cygwin אם אין גירסת Windows Native). מנסיון אישי שלי, גם סטארט-אפים קטנים שאתמול קמו מרימים בשלב הראשון מערכת ניטור כלשהי, ולא צריך להיות גאון הדור בשביל לכתוב סקריפט ב-PHP או אפילו ב-BASH כדי לנטר אם שרת האפליקציות שלך למעלה או שמשהו קרה.
  מעבר לכך, אם אני הייתי מנהל רשת שם, הייתי בא להנהלה ואומר להם: רבותיי, כל דקה שהשרת למטה, זה הפסד כספי ישיר שלכם, ומנסיון שלי – ברגע שהנהלה שומעת את צמד המילים "הפסד כספי", פתאום צצים להם תקציבים לשרתים וכו'.

  אז כן, מנהל רשת כזה צריך באמת לחטוף וחזק על הראש! אם הוא לא "צלצל בכל הפעמונים" כדי להזהיר או אם הוא לא הרים שום מערכת שאמורה לנטר ולהתריע – אז הוא צריך לחטוף.

 6. פעם גם מצאתי שם XSS מעניין מאוד. בתחום של הרשת והנתונים באינטרנט אורנג' ממש גרועים. גם באינטרנט הסלולארי שלהם יש בעיות, אי אפשר לראות סרטון בלי שיתקע וגם זה לאחר שדיווחת על הבעיה יותר מ-5 פעמים ואז הם הועילו להפנות את זה ל-IT. בתאכלס הם הולכים והופכים חאפרים מיום ליום, היום הלכתי למסור את המכשיר שלי לתיקון בירושלים והם סגרו את המעבדות אז הוא צריך להשלח לתל אביב ולחזור אלי תוך שני ימי עבודה, ממש חוצפה !

 7. אורנג' בהחלט מתחזקים את האתר בצורה הגרועה ביותר האפשרית.
  במשך השבועיים האחרונים, רק פעם אחת הצלחתי להיכנס לאתר המבוקש, בשאר הפעמים הוא מדווח על שגיאה.

  מחברה גדולה ומסחרית, שהאתר הוא לא פירסומי אלא חלק תיפעולי מהוויתה, הייתי מצפה להשקיע לא מעט.

 8. התקלות באתר אורנג' ממשיכות ORANGE.CO.IL בכללל א עולה. זה מעצבן במיוחד כי החברה מרויחה מזה שאנשים כמוני שולחים SMS בתשלום במקום דרך האתר.

 9. למגיבים הקודמים , זה לא משנה לאיזו מטרה נכנסים הלקוחות , אם זה ילדות בנות 14 שמורידות רינגטונים ואם זה אנשים מבוגרים . הנקונה היא שלכל אחד יש את הסיבה החשובה לו וזה ממש לא נראה הגיוני שהאתר לא יפתח ברגע שמישהו צריך אותו. אני מקווה שהבעיה תטופל בהקדם האפשרי , וזה שאנשים מגיבים פה בקיצניות עם קריזות ועצבים לא יעזור בשום דבר ..
  תודה רבה שיילי

 10. אורנג חברה של גנבים!!!!!
  רמאים!!!
  לקחו לי 1700 שח על שתי מכשירים מנותקים ולא בשימוש
  והיחס שם מזלזל ומעליב בימיוחד!!!

 11. התקלה באתר אורנג' נמשכת כבר 3 שבועות זה לא עובד , בושה לאורנג כזאת חברה גדולה

 12. לקחו לי מהחשבון 2600 ש"ח ולא רוצים להחזיר,כל פעם מספרים לי סיפור אחר.
  להזהר מאורנג'.לבדוק היטב את החשבון ראו הוזהרתם

סגור לתגובות.