והפעם: ממ"ד, וקליטת WIFI גרועה

מי שזוכר, בעבר, היה בממוצע בארץ מחשב שולחני אחד ומישהו היה משתמש בו, ולפעמים היו שניים משתמשים במחשב בתחלופה (ובמקרה של ילדים – מריבות קולניות ולפעמים אלימות). עם השנים וירידת המחירים, נוצר המצב שבו בהרבה מאוד בתים ממוצעים במשפחה עם 2 ילדים ומעלה, יש 2 מחשבים ויותר, כאשר אחד מהמחשבים הוא מחשב נייד.

בעקבות מלחמת המפרץ, חוקקו חוקים חדשים המגדירים "מרחב מוגן דירתי" (להלן: ממ"ד/ממ"ק) המחייבים כל קבלן בנייה לבנות בכל דירה, חדר אחד שישמש כ"חדר מוגן". בחדר כזה הקירות הרבה יותר עבים והכניסה היא עם דלת פלדה.

מכיוון שהרבה משפחות גרות בדירות כאלו, נוצר מצב מעניין: אם החדר של האדם שהכי משתמש במחשב בבית נמצא בתוך הממ"ד, יש בעיה לשים שם נתב אלחוטי לשימוש עבור אחרים. בעיה נוספת היא קידוח (לא דבר כל כך קל בחדר מוגן) והעברת כבלי תקשורת למחשבים האחרים בבית. יש כמובן פתרונות שונים, אבל חיצונית הם לא נראים אסתטיים, ומקשים את העברת המחשב השולחני במידה והוחלט לסדר מחדש את החדר, או להעביר את המחשבים בין החדרים.

יש פתרון אחר שלא כל כך מקודם בארץ, אבל הדבר ידוע מאוד בחו"ל והוא נקרא: HomePlug (הנה קישור ב-ZAP למקומות שאפשר לקנות ציוד זה). מחירו בארץ נע בין 200 ל-350 ש"ח (כאשר יש צורך לרכוש זוג)

image מה נותן HomePlug? הוא נותן משהו פשוט ויעיל: הוא מאפשר העברת נתוני תקשורת דרך רשת החשמל שנמצאת בבית בצורה מאובטחת (אפשר לקרוא בהרחבה על הסטנדרנט כאן) מקצה לקצה.

איך משתמשים בזה? מאוד פשוט:

ראשית, כדאי למצוא מקום פתוח כמעט מכל זוית בבית. זה יכול להיות בסלון, יכול להיות במרכז הבית, או בכל מקום אחר שאין קירות שחוסמים את קליטת/שידור אות ה-WIFI. בנוסף, חשוב מאוד שבאותו מקום יהיו לפחות 2 נקודות חשמל (או נקודה עם מפצל). כמו כן חשוב שבאותה נקודה יהיה נקודת טלפון או כבלים (בהתאם לחיבור האינטרנט).

לאחר שנמצאה הנקודה, יש לחבר את הראוטר האלחוטי למודם, ולנקודת הטלפון או הכבלים ולחשמל (במידה והנתב הוא גם המודם, מספיק יהיה לחבר אותו לחשמל ולכבלים/נקודת טלפון).

בשלב הבא מחברים נקודת רשת מתוך הנתב האלחוטי אל קופסת ה-HomePlug ולחיבור החשמל בקיר (לא צריך לדאוג, לא הולך לעבור 220 וולט אל כניסת הרשת של המחשב). לאחר מכן יש לגשת לחדר בו נמצא המחשב, לחבר עוד קפסת HomePlug ואליה כבל רשת שימשיך משם ליציאת הרשת של המחשב. (במקרים מסויימים יהיה צורך להפעיל תוכנה שמגיעה עם קופסאות ה-HomePlug, ועל כך ניתן לעיין במסמך המגיע עם הקופסא, אולם ברוב המקרים אין צורך בכך וחיבור רגיל מספיק. בכל מקרה מומלץ לעיין בתיעוד שמגיע עם ה-HomePlug).

כעת ניתן לגלוש באינטרנט כאילו הנתב והמודם נמצאים ממש לידך במהירות הרגילה שעליה חתמת אצל ספק התשתית והאינטרנט. המהירות המקסימלית התיאורתית למכשירי HomePlug היא כ-85 מגה-ביט "ברוטו" (כיום. בעתיד זה יגדל לכיוון ה-300 מגה-ביט), כלומר אפשר לשדר סרטים מלאים ממקום למקום במהירות מצוינת.

כדאי לשים לב: ישנם מספר משווקים שלא כל כך מבינים את הטרמינולוגיה וינסו לשווק לכם ציוד שאינו HomePlug, ציוד של סטנדרט אחר כמו HomePNA או במקרים של סוחרים ממש שאינם מבינים על מה הם מדברים, הם עלולים להזמין לכם ציוד של סטנדרט PoE. בעקרון, 2 השיטות (HomePNA,PoE) נועדו לעשות פעולה הפוכה מ-HomePlug ובעצם להעביר חשמל דרך ציוד שמיועד מראש להעביר נתונים (והוא בהחלט יכול לעזור בנקודות בהן ישנם נקודות תקשורת זמינות אך אין נקודת חשמל או לא אפשרי להתקין נקודות חשמל מבלי לעבור בירוקרטיה שלמה).

בהצלחה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email

תגובה 1 בנושא “והפעם: ממ"ד, וקליטת WIFI גרועה

  1. מגניב!

    כשהייתי במגמת אלקטרוניקה בתיכון המורה דיבר שהיה מישהו שעשה פרוייקט להעביר מוזיקה על רשת החשמל.

    מגניב ששכללו את הטכנולוגיה הזו, לשימוש יציב.

סגור לתגובות.