צרור עצות למפוטר היי-טק

לפעמים עקב כל מיני נסיבות, אתה יכול למצוא את עצמך מפוטר או לחליפין מתפטר. זה יכול להיות בגלל שמקום העבודה הוא גרוע, יכול להיות שהחברה קיצצה במס' המשרות, ויכולות להיות סיבות אחרות, אך בסופו של דבר הכל מסתכם במשהו אחד: החל ממחר (או בסוף ה-30 יום) החברה מוותרת על התענוג בלראות אותך במשרדיה.

כאחד שחווה זאת לא פעם ולא פעמיים ועבר את מסלול הפיטורין, רציתי להציע כמה עצות שלא מופיעות תמיד. מי יודע, אולי למישהו זה יעזור:

 1. בטרם עוזבך את מקום העבודה שאתה מסיים את העבודה בו, וודא כי יש עימך את הפרטים הבאים:
  • מכתב פיטורין רשמי, חתום
  • כל הפרטים לגבי הביטוחים, קרן פנסיה, תגמולים וכו' וכו'
  • כל תלושי השכר שלך (תיכף תצטרך אותם)
  • פרטים של אנשים שהייתם חברים טובים בעבודה כולל טלפון סלולרי פרטי (לא של החברה) מעודכן.
 2. סרוק את כל המסמכים ושמור אותם אצלך במחשב. החל מהרגע שהם נסרקים, אל תתן לאף אחד את המקור, אלא גירסת הדפסה של המדפסת שלך (בצבע או ש"ל). רבים מהגופים המבקשים את הטפסים הנ"ל רוצים גירסת מקור, אך גם לא מחזירים את המקור, מה שמהווה יותר מאוחר כאב ראש לא קטן להשיג מסמך מקורי מחדש.
  עם הטכנולוגיה של היום, ההבדל בין המקור להעתק סרוק ומודפס במדפסת טובה מהשנתיים שלוש האחרונות, הוא זניח לחלוטין ובמקרים רבים ההדפסה תצא יותר טובה, הואיל וניתן במספר פעולות פשוטות לשפר את העותק הסרוק.
 3. גש ללשכת העבודה מיידית, וחתום על אבטלה. אני יודע שרבים בקהילה שלנו (קהילת ההיי-טק) מתביישים/מסרבים ללכת ללשכת העבודה, אולם רוב קהילת ההיי-טק משלמת מיסים גבוהים, והגיע הזמן שהמדינה תתן גם לך בחזרה. התהליך לוקח קצת זמן ובערך חודשיים לאחר העזיבה תקבל מהמדינה העברה של "משכורת" בשווי 75% מהמשכורת שקיבלת מהבוס הקודם שלך, שזה סכום בכלל לא רע כדי להחזיק את הראש מעל המים עד שמוצאים עבודה.
 4. זה הזמן לעבור על קורות החיים שלך ולשפץ אותם, להדגיש את מה שאתה יודע טוב ומה שאתה מכיר ולשים לב שקורות החיים הם קצרים (לא יותר מעמוד, גג 2 עמודים). היית במקום עבודה חודשיים-שלושה ואתה כבר לא שם? לא להכניס לקורות חיים! אחרת יצא רושם שאתה טיפוס בעייתי. אפשר להיוועץ בחברות כח אדם לגבי קורות החיים שלך כדי לסגנן, רק כדאי לקחת בחשבון שלכל בחורה בכח אדם יש דעה שונה מלחברתה.
 5. וודא כי ברשותך לפחות 12 תלושים אחרונים של העבודה שלך וגש למס הכנסה על מנת למלא טופס החזרי מס. שים לב: חברות רבות מציעות את השרות הזה תמורת כל מיני עמלות שמנות. אפשר לוותר על זה. מנסיון אישי (ואני לא גאון בחישובי מס), כל מה שזה לוקח זה ביקור אחד אצל הפקיד, רבע שעה של עבודה מאוד פשוטה וזהו. תהליך ההחזרה לוקח בין 3 ל-6 חודשים ולכן לא כדאי "לבנות" מיידית על הכסף הזה.

ראיונות עבודה

 1. רבים מהקהילה בטוחים שהם הם מתת האלוהים לאנושות, והם מאוד מוכשרים/גאונים/מקצועיים ובכלל – זה כבוד בשביל המעסיק להעסיק אותם. אז זהו, שלא. על כל גאון, יש גאון אחר, לעיתים בשכר יותר גבוה או נמוך.
  מדוע אני מזכיר זאת? מכיוון שרבים מהקהילה חושבים שברגע שאין להם עבודה, יקחו מס' ימים בודדים והם מיד ימצאו עבודה. זה יכול לקרות למס' אנשים, אבל במקרים רבים מדובר בדיוק ההיפך. חברות רבות אומרות שהן מחפשות "מיידית", אבל המילה "מיידית" כפי שיתגלה למחפש העבודה, היא דבר מאוד מאוד גמיש. אפשר להזמין אותך מיידית לראיון, אבל אז תכיר שיש עוד ראיון של הבחורה מהכ"א, ומנהל התחום, ולפעמים גם הסמנכ"ל רוצה לתת עינו בך, ואפילו המנכ"ל, וכל ראיון כזה לוקח זמן, ולוקח הרבה יותר זמן להחליט, כך שמי שבונה על כך שאוטוטו מיד יתקבל לעבודה, כדאי שיקח מראש בחשבון שהוא יבלה בביתו הרבה ימים לפני שיחתם חוזה חדש עם חברה אחרת.
 2. תהיה צנוע! אין לך צניעות? תאמץ את זה איכשהו. אתה אף פעם לא 10 בתחום שלך, כי אם תאמר שאתה 10, יש סיכוי גדול שהמראיין ימצא שאלה מתחת לאדמה בדיוק על אותו חומר שאתה לא מכיר ומ-10 הוא יעשה ממך 4. אתה עילוי במקצוע שלך? תאמר שאתה טוב. מבקשים ממך לדרג את עצמך? אל תאמר שאתה 10, תאמר שאתה 8 (גם כשאתה בטוח שאתה 10), כך יווצר אצל המראיין רושם שהאדם מבין אך מוכן ללמוד עוד ואותו מרואין לא מחזיק מעצמו הסגן של אלוהים בתחום.
 3. היה חרא במקום העבודה האחרון או לפניו? בא לך לדפוק מכות לבוס הקודם שאתה נזכר בו? אל תספר את זה בראיון! כל מה שאתה מספר אמור להיות על גבול ה-עדין/קורקטי. למה עזבת או הועזבת? תמצא סיבות "קרות": חילוקי דעות מקצועיים, אי העלאת שכר, לא חשוב מה, רק לא ללכלך קשות על המקום העבודה כי גם אם זו אמת, הם לא ממש רוצים לשמוע על זה. תשאיר את הסיפורים לאחר חתימת החוזה.
 4. כל אחד יודע את יתרונותיו, אבל במקרים רבים מתעלם מחסרונותיו, והבחורות במחלקת הכח-אדם מעלות תמיד את השאלה הנודניקית: מה אתה חושב שגרוע בך? התשובות לשאלות כאלו יכולות להיות על סמך ה"קדוש המעונה": אתה וורקוהוליק שלא מקדיש זמן מספיק לחיים הפרטיים שלך, אתה מוותר על קידום לטובת אחרים וכו'. תאלתר.
 5. משכורת: תמיד "תשדר" שמגיע לך יותר! קיבלת במקום העבודה האחרון משכורת ברוטו של 15? בקש 18! קיבלת 18 במקום הקודם? תבקש 20! אל תחשוש, תמיד בקטע של השכר יהיה בסוף מו"מ, ובאותו מו
  "מ אתה יכול להציג את המעלות והיתרונות שלך על פני אחרים ולהביא דוגמאות. לצערי אני יכול לאמר שרבים בקהילה שלנו האגו החיצוני המוקרן הוא בשמיים, אבל בתוך תוכם של אותם אנשים, הבטחון העצמי שלהם מגרד את הרצפה. הגיע הזמן להרים אותו ולשדר רצינות והסברה של מה אתה באמת שווה.
  נקודה נוספת שרבים בקהילתנו נוטים להתעלם ממנה זה עניין התעודות: זה מדהים כמה אנשים שוחחתי איתם והם ביקשו משכורות נמוכות מחבריהם כי אין להם תעודות הסמכה או ציונים מספקים בלימודים הגבוהים שהם למדו. רבותיי, די עם זה! ברוב המקומות הציונים שלכם באוניברסיטה/טכניון/מכללה לא מעניינים איש, וכל מה שהם מתעניינים זה כמה אתם מקצועיים בתחום שהם מחפשים איש שימלא את התפקיד! אם חברי למד בטכניון לימודי מדעי המחשב ואני לא גמרתי 12 שנות לימוד, הדבר אינו משנה אם יש לי את הידע באותו מקצוע ספציפי כמו של חברי שלמד בטכניון ואני שואף לאותה משכורת, כי באותה נקודה, עניין הטכניון ממש לא רלוונטי.
 6. כדאי להתייעץ עם עמיתים למקצוע כמה מקבלים. כמובן שרוב הקהילה לא תגלה מספרים אמיתיים מהחוזים שלהם, אז תמיד אפשר לדבר על "הערכה גסה" ולראות היכן אתה נמצא באותו סולם

מקום עבודה

הנה מספר שאלות שכל אחד בקהילה שלנו צריך לחשוב לגביהן כשהוא מחפש עבודה (גם כשהוא עובד וחושב לחפש מקום אחר):

 • מה אתה רוצה להיות? נע ונד בין לקוח ללקוח? או שאתה מעדיף לשבת במקום עבודה אחד במשרד?
 • האם אתה רוצה לעבוד בסטרט-אפ שרק אלוהים יודע אם הוא יצליח ולא בטוח שיהיה כסף למשכורת עבורך בעוד שנה? או שאתה מעדיף חברה רצינית ומבוססת?
 • אם אתה חושב לעבוד בחברת טכנולוגיה גדולה, האם אתה יודע להסתדר עם ה"פוליטיקה" שרצה בכל חברת טכנולוגיה גדולה?
 • האם זה קריטי עבורך כמות וזמן עבודה בכל יום? או שאתה טיפוס שלא אכפת לו לעבוד עד 10 בלילה בכל יום?
 • האם מתאים לך "לגרור" את העבודה לאחר שעות העבודה אליך הביתה וללענות ללקוחות מביתך? מה לגבי שבתות, שישי וחגים?
 • איך ה"בוס" לעתיד שלך מרגיש לך? איך הוא נראה לך? תסתדר איתו? תזכור שהוא ה"גב" שלך וגם הבוס שלך.
 • האם אתה מחפש מקום עבודה שאתה מגיע ממנו דרך חברות "גולגלות" או שאתה מעדיף לחתום חוזה ישיר מול החברה עצמה?
 • תסתכל על מוצרי ופתרונות שהחברה מוכרת ללקוחותיה: האם אתה "רואה" אותם קיימים עוד שנה, שנתיים, שלוש?

אלו נקודות שחשוב לחשוב עליהן לפני שפונים אל החברות לגבי עבודה חדשה.

כח אדם

השארתי את החלק הזה לבסוף: מה לעשות, וכיום חברות כח האדם השתלטו על השוק ולפעמים נראה כי ישיותר חברות כח אדם מפטריות. שלחת קורות חיים לחברת כ"א? תתכונן לספר על עצמך שוב ושוב, מה עשית, איך עשית, למה עזבת/הועזבת ועוד ועוד שאלות שיחזרו על עצמן. סבלנות, חבוב, זה שם המשחק.

בהצלחה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות בנושא “צרור עצות למפוטר היי-טק

 1. שכחת  2 דברים :

  1. קצת מזל .. אף פעם לא הזיק לאף אחד.

  2. בגלל שיש קהילה, צריך להתחיל להטמיע נושא של עזרה אחד לשני בתחום הזה – לא רק כאשר מישהו מחפש עובדים להעביר את זה לרשימת התפוצה של איגלו .. אלא באופן קבוע לנסות להיות קשוב למה שקורה בשוק ..
  תמיד יהיה מישהו בקהילה שמחפש עבודה – פשוט להעביר לו את השמועות / אמיתות שאוספים בדרך .

  – דורון

 2. הטיפ שלי: כנות.

  תהיה/י כנה לגבי מי את/ה ומה את/ה ומה את/ה יודעת. אם את/ה לא יודע/ת תשובה לשאלה, לא בושה להגיד "לא יודע/ת". הרבה יותר גרוע למרוח את המראיין, שמן הסתם יעלה על זה תוך 2 שניות מקסימום. את/ה בא/ה לראיון על מנת לבדוק את ההתאמה שלך לתפקיד, לא לבדוק אם את/ה מתאים/ה או לא, לא לבדוק אם הרגע את/ה יודע/ת הכל כולל הכל בתפקיד שעוד לא נכנסת אליו.

  יכולת ללמוד חומר חדש שווה יותר מחזרה אוטומטית על חומר שאת/ה כבר יודע. מרואיין שאומר לי "אני לא יודע מה המשמעות של הדגל PUSH במסגרת TCP/IP אבל אם תתן לי שניה עם גוגל אני אמצא" יעשה עלי רושם יותר טוב ממרואיין שינחש מה זה.

  בנוסף, אם אפשר לפתח תכונת אישיות בזמן קצר, לך/י על גמישות.

  — אריק

 3. (מצטער על הסרקאזם אבל קשה לי להתאפק)

  אילו עצות מדהימות! ממש מבריקות וקולעות שלא מהעולם הזה!
  איך גילית את כל זה? ממדריך אנרגטי או מקריאה בכוס קמומיל?

 4. נו באמת, הרי זה מגיע ישירות מקריאה בבועות הדיאט קולה שלי 🙂

  אבל ברצינות: כשכתבתי את זה, דווקא איחדתי ממספר מקורות כל מיני הצעות. רבים האנשים לדוגמא ששוכחים שמגיע להם דמי אבטלה או החזרי מס ממס-הכנסה.

 5. פוטרתה בזמן קיצוצים.
  בראיון עבודה שואלים – האם אתה עדיין עובד בחברת X ?
  מצד אחד ממש לא מתחשק לשקר.
  מצד שני זה לא מוסיף לך נקודות זכות.
  תגיד התפטרתי – ידברו עם הממליצים.
  תמיד אפשר להגיד "אני עדיין עובד שם….".
  אז מה מקובל/מומלץ?

 6. נקודות זכות? וואי, אתה ממש "מקרין" בטחון עצמי נמוך, בנאדם…
  הרי פוטרת בגלל קיצוצים.. זה לא שהלכת ושפכת דלי אקונומיקה על השרתים, זו היתה החלטה מנהלתית לקצץ (טעות פטאלית בד"כ), למה אתה צריך להתנצל על זה? זה לא היה בשליטתך. זה קורה. אין מה להתנצל על זה.

 7. כל הכבוד על אסופת העצות, יש כאן באמת כמה פנינים לזכור. בתחום הזה באמת קשה לחזות איפה תהיה בעוד שנה…

סגור לתגובות.