והפעם: Linux והתפתחויות מפתיעות

tuxהפעם אני רוצה לכתוב כמה מילים על מערכת ההפעלה שאני מודה, אני הכי אוהב אותה.

הנה מערכת הפעלה שכשהיא התחילה להתפתח, איש לא ציפה שהיא תתפתח למה שהיא כיום, ושום חברה לא ממש ידעה איך להתמודד עם מערכת ההפעלה הזו והתופעות שלה.

כשלינוס טורבלד שיחרר את הגירסה הראשונה שלו של ליבת ה-Linux, הוא כתב כי הוא רצה משהו יותר טוב מ-minix (מעין גירסת יוניקס לעניים) וגם להוכיח לעצמו שהוא יכול לעשות משהו יותר טוב. משם, זה כבר היסטוריה.

המתחרים הענקיים שראו את לינוקס (Sun,  SCO, Digital ועוד) מאוד צחקו על Linux. חסרים לה פונקציות כאלו וכאלו בשביל להתחרות בכלל בשוק, טענו אותן חברות והמשיכו למכור את מרכולתם, אבל Linux חדרה מהדלת האחורית לשוק.

מי שחיפש צעדים הגיוניים בהתפתחות Linux, לא ממש מצא אותם. לא היתה גירסה אחת של הפצת Linux שהיתה בשוק כ"Linux", בהשוואה למערכות הפעלה מתחרות, אלא היו הפצות שונות, שאיך נאמר בעדינות.. לא ממש שמרו על תואמות בינארית או מערכתית. כמובן, ברגע שקוד המקור פתוח ואתה יכול לעשות מה שאתה רוצה, אז אפשר להתגבר על בעיות אלו בקלות, אבל אלו שהסתכלו "מבחוץ" לא הבינו את הנקודה הזו. מיקרוסופט ניסתה לנצל את הנקודה הזו לתעולתם בכדי להפיץ פרסום ש"יש 188 הפצות לינוקס שונות" בשביל לגרום למנהלים לברוח מהשקעה או הטמעת מערכות לינוקס. זה לא ממש עבד.

לא שקהיליית הלינוקס לא עשתה שטויות במהלך השנים.. נעשו גם נעשו שטויות, הנה כמה מהן:

 • stallman-small 2 סביבות עבודה גרפיות: כולם מכירים את הסיפור על Trolltech שלא רצתה לשחרר את קוד ה-QT תחת רשיון GPL, ובתגובה הכריז ריצ'ארד סטולמן על פיתוח מערכת גרפית מתחרה (GNOME). לשווא ניסתה הנהלת Trolltech להסביר שהם חבר'ה צעירים שלא יודעים מה יקרה אם ישחררו את הקוד שלהם כרגע תחת GPL והם מבטיחים שאם החברה תפשוט רגל, הקוד ישוחרר תחת GPL. זה לא עניין אותו. התחרות החלה בין 2 קבוצות פיתוח לפתח סביבות גרפיות שלקח זמן רב עד ש-2 הקבוצות ישבו יחד כדי לפתח ממשקי תואמות שאפליקציות ירוצו טוב ביניהן. כמובן שהחבר'ה במיקרוסופט ו-אפל צחקו מכל הקטע: הרי בשביל לכבוש את המשתמש הרגיל, אתה צריך לתת לו משהו אחיד ואחד, כך התמיכה יותר קלה ולמפתחים של מטרה אחת לפתח ולא 2 (תשאלו את החבר'ה ב-Code Weavers עד היום).
  הראשונים שהכניסו את GNOME בתוך ברירת מחדל להפצה שלהם היו Red Hat, אך באופן אירוני, דווקא הם החליטו לרדת מכל עניין הלינוקס על Desktop באופן רשמי (אם כי להישאר בו בתחום ה-Fedora).
 • בד"כ בחברות מסודרות יש את הגירסה הרשמית הנמכרת והמופצת, ובתוך החברה מתבשלת לה גירסה חדשה שלעתים תואמת לישנה ולעיתים לא. כשזה מגיע לליבת הלינוקס (ה-Kernel), היתה מתודה כזו: מספר זוגי של הליבה = גירסה יציבה. מספר לא זוגי = גירסת פיתוח עם כל החידושים, לאו דווקא יציבה. העניין עבד לא רע עד שהחליט Linus עם עוד כמה אנשים להפסיק עם המסורת הזו ולהעביר את פיתוח הליבה לשיטה אחרת (שאפשר לקרוא עליה כאן). לשיטה החדשה יש כמובן יתרונות, אבל מבחינת המדיה, היא לא ממש ברורה. היה קל למדיה להשוות מספרים לגבי זוגי/אי זוגי, יציב/פיתוח, אבל עכשיו הם לא ממש מבינים את זה ועדיין אנשים רבים לא מבינים איך הדברים עובדים מבחינת הכנסת תכונות חדשות וכו'.
  רבים ממשתמשי הלינוקס לפיכך החליטו לעשות את הדבר הכי פשוט: לסמוך על ההפצה שלך. אלו שמבינים יותר (או אוהבים להסתכן יותר) מקמפלים לעצמם קרנל עם כל הדברים, אך השאר – מה שההפצה נותנת, קדוש.
 • הפצות: יש SuSE רגיל ו-OpenSUSE ויש Fedora ויש CentOS ויש RedHat Enterprise, ויש אובונטו, ויש Debian ויש מנדרייק, ויש Gentoo ועוד המון הפצות אחרות. לחברות מסחריות זה כאב ראש לא קטן אז הם נצמדים למוביל: הם מוכרים תוכנות עם תמיכה אך ורק ל-RedHat או במקרים מסויימים גם ל-Novell (שזה ה-SuSE). יש חברות שיעשו הכל כדי שהמוצר שלהם יעבוד על כמה שיותר הפצות, אך חברות התוכנה הגדולות (Oracle וכו') בד"כ נצמדות להפצה אחת או 2, מוודאים שהתוכנה שלהם רצה על הפצה כזו ולזה בלבד הם נותנים תמיכה. השאר – שישברו את הראש לבד.

מי שמסתכל על הכשלים האלו שהצבעתי ולא מכיר את היסטוריית הלינוקס, יכול לאמר לעצמו שזו מערכת הפעלה בלתי צפויה ולא כדאי כלל להשקיע בה: אין פה את ה"הנהלה" שתיקבע שהולכים לכאן או לכאן, יש הרבה הפצות שלא תואמות בין אחת לשניה (למרות מאמצי ה-LSB.) ואין איזה "מנהיג" אחד שקובע על כל המערכת הפעלה את הכל, כמו שיש במיקרוסופט, אפל, סאן ואחרים, ולכן אותו אחד שיסתכל, יעדיף להמליץ לעבור לדברים יותר יציבים עם תוכניות ארוכות טווח וכו', כך שהלקוח יהיה שקט..

אז זהו.. כאן נכנסו לתמונה Red Hat שזכתה להיות ברוב העולם ה"דארליג" של הלינוקס, עם היקף מכירות מוכפל מהמתחרה שלה (Novell). גם רד-האט עשו המון שטויות: בהתחלה שחררו כל חצי שנה גירסת לינוקס חדשה, עד שחברות הפיתוח החליטו לצעוק על רד-האט להפסיק עם זה, ואז רד-האט הלכו לעשות חושבים ובסופו של דבר החליטו לעשות פיצול: תמשיך להיות גירסה משוחררת כל חצי שנה ללא תמיכה רשמית שתיקרא Fedora Core (לאחר מכן ה-Core הושמט מהשם), וישוחררו גירסאות של רד-האט בגדלים שונים אחת ל-3 שנים עם תמיכה ל-5 שנים שיתמכו לחלוטין. את זה השוק אהב והמתחרים העתיקו מיידית את השיטה (מנדרייק, SUSE וכמובן Ubuntu). בעניין התאימות מצד GNOME ו-KDE ואחרים קם לו ה-freedesktop.org שתחת המטריה הזו קמו סטנדרטים שמאפשרים עבודה חלקה בין סביבות עבודה לינוקסאיות שונות.

כמובן שהמתחרה הישיר של הפצות הלינוקס היה מאז ועד היום מיקרוסופט, רק שמיקרוסופט רגילה להתחרות מול חברות, לא מול תופעה, ומיקרוסופט נכנסו לפאניקה ויצאו בעשרות קמפיינים שונים עם מסרים סותרים נגד לינוקס. טענו שאין כך וכך דברים בלינוקס שאצלהם יש, ניסו ללכת בקמפיינים של "חברת XYZ עברה ל-Windows server 2003" (עכשיו זה עודכן ל-Windows Server 2008), ניסו לעשות מבחנים חיצוניים "ניטרליים" כדי להראות ש-Windows הרבה יותר מהיר, ניסו לצאת בקמפיין ש-Windows יותר בטוח מהפצות כמו Red Hat ול-Windows יש פחות טלאי תיקון מאשר למתחרים, ועוד קמפיינים כאלו ואחרים.

ומה קרה לכל הקמפיינים האלו? כולם קיבלו תשובות מפורטות הן מהקהילה והן מ-Red Hat. מבחנים "ניטרליים" מראים ש-Red Hat יותר חלש בביצועים של SMB? הוכנסו מס' טלאים למערכת והפלא ופלא, הביצועים של לינוקס יותר טובים. חברת ענק עברה ל-Windows? הקהילה ענתה כ-קול אחד: כל חברה והצרכים שלה, זה שחברה X עוברת, לא אומר שזה מתאים לחברה Y. בעיות אבטחה? בלינוקס לוקחים דברים שבמיקרוסופט מתעלמים מהם – כדברים רציניים ובגלל זה ריבוי הטלאים.

מיקרוסופט ראו שלינוקס לא הולך להיעלם, והנמיכו (במעט) את טון התחרות, ואף החלו לתמוך בכמה הפצות במסגרת מוצרי הוירטואליזציה שלהם ואף בקוד פתוח בחלק קטן מהמקרים. הם ידעו שיש תחרות בשרתים, אבל לא ב-Desktop, ששם הם עושים את רוב הכסף שלהם.

asuseeepc701 ואז קרתה ההתפתחות האחרונה שמיקרוסופט כלל וכלל לא חזתה. מנכ"ל יצרנית הלוחות ASUS החליט על רעיון חדש: הבה ניצור מחשב נייד מינימלי שלא יחליף את המחשב הנייד או הנייח הרגיל, אבל הוא יספיק כדי לגלוש ולעשות דברים פשוטים. המחשב יהיה קטן והכי חשוב הכי זול, והם הוציאו את ה-EEE PC, רק שבמקום להתקין עליו מערכת XP, הם פנו ל-Xandros וחתמו איתם חוזה להכנת הפצה קטנטנה שתיכנס לתוך ה-EEE. החבר'ה ב-Xandros שחוזה כזה נפל עליהם כמו מתנה משמיים עשו את העבודה, ו-ASUS הפתיעה את כל המתחרים: מחשב נייד קטן עם כח עיבוד לא רע, בלי דיסק קשיח מכני, בלי DVDROM, אך עם שלל כניסות במחיר של 250-400 דולר. הקהל התנפל על המכירות ו-ASUS הופתעו לחלוטין: כל המלאי שהכינו נמכר ב-10 דקות.

חברות המחשבים האחרות שראו את המכירות של ASUS נכנסו ל"מצב קרב". מהנדסים הצטוו לחשוב כיצד להכין משהו ש"דומה ל-EEE" במחיר זול מאוד אבל שמיש מאוד. HP יצאו עם ה-MiniNote שלהם, MSI יצאו עם MSI Wind, חברת DELL מוציאה מחשב כזה בקרוב מאוד, VIA בשיתוף פעולה עם פקרד-בל וחברות אחרות גם הוציאו מחשב דומה וחברות אחרות הוציאו או מוציאות מחשבים כאלו בקרוב: המכנה המשותף? לינוקס כברירת מחדל ואם הלקוח רוצה, הוא יצטרך להוסיף בסביבות 100 דולר למחיר כדי לקבל XP או ויסטה על המחשב.

במיקרוסופט יש קבוצה די ניכרת של אנשים שתפקידם לבדוק את מהלכי השוק, וההנהלה שם נכנסה לפאניקה: לינוקס חוטף להם את השוק מתחת לרגליים ואפילו מנהלי חברות המחשבים מודים שהם בהחלט מרוצים שהם מציעים לינוקס כעדיפות ראשונה ללקוח, מילים שכמובן סטיב באלמר וביל גייטס לא רוצים לשמוע. הסיוט מתקיים!

מיקרוסופט, שכבר חשבה בסוף החודש להעיף לחלוטין את XP מהשוק ולהפסיק לתמוך בו, החליטה פתאום "לעשות חושבים". החברות לא רצו למכור ויסטה על המחשבים האלו כי ויסטה תחנוק את המחשב הקטן. XP לעומת זאת דווקא רץ לא רע אבל הוא כ-עצם בגרון בתמחור הארגסיבי שחברות המחשבים מוכרות את המוצרים הקטנים האלו. מה החליטו מיקרוסופט לעשות? כן "להרוג" את XP אבל להמשיך למכור אותו במסגרת "מחשבים קטנים זולים". כמובן שחברות המחשבים מגלגלות את כל מחיר ה-XP על הלקוח.

router1 תחום אחר שמיקרוסופט מוצאת את עצמה מתחרה שוב בלינוקס – תחום המערכות המשובצות, בו מיקרוסופט מוכרת את ה-Windows Mobile שלהם, אך התחרות עם לינוקס שם מאוד קשה. מספיק להזכיר פה בארץ לכל אחד שיש נתב של בזק, שהמערכת הפעלה שהנתב או המודם ADSL (בחיבור רשת) מריץ היא … לינוקס. מיקרוסופט כמובן היו מאוד מאוד רוצים למכור כמה שיותר עותקים של המערכת Windows Mobile שלהם, אבל בשוק המערכות המשבוצות, כל דולר קובע והפצות לינוקס למגזר הזה עולות הרבה פחות ממה שמיקרוסופט מציעה.

לסיכום: אף אחד לא חשב שלינוקס תגיע למה שהיא כיום, בטח שלא מיקרוסופט. היתרון של קוד פתוח, יחד עם קהילה עניפה המפתחת את הלינוקס לכל מיני כיוונים ומגזרים גרמה לכך שלינוקס נכנס בדלת האחורית, היכן שהדלת הקידמית היתה סגורה ע"י מתחרים גדולים. נעשו משגים גדולים, אך הקהילה הצליחה גם לקצור הישגי ענק, ועוד לא נאמרה המילה האחרונה.

כמו שנאמר: לפעמים, המציאות עולה על כל דמיון.

Print Friendly, PDF & Email

12 תגובות בנושא “והפעם: Linux והתפתחויות מפתיעות

 1. חץ ..
  זה לא רק סקירה אלא משהו שהוא גם כתוב יפה ובצורה מעניינת וגם מציף על פני השטח גם חלק מהבעיות שיש בעולם הלינוקס.
   
  לא חושב שאתה צריך להשאיר את זה רק במסגרת הבלוג שלך, בגלל שעם כל זה שאני ועוד לא מעט אנשים קוראים אותו , כתבת את זה מספיק יפה ומעניין כדי שזה יעלה ל ynet או the marker .
  כדאי להעביר את זה למי שתבחר על מנת שייחשפו לזה כמה שיותר אנשים.
  זה 2 האגורות שלי .
  – דורון
   

 2. הכתיבה שלך פשוט מדהימה. מלבד הידע הנוסף שרכשתי ממך מאוד נהניתי מהכתיבה והזרימה.
  הפוסט הוא מרתק וכן ירבו פוסטים כאלו בבלוג פה ובבלוגים בעולם בכלל. הכתיבה שלך מבחינתי עוברת מבחינה איכותית כתבות עיתוניות שנכתבו ע"י מקצוענים.
  אני מצטרף להמלצה של דורון להפנות את הפוסט הזה לאתר חדשותי שיפרסם אותו. אני מאמין שמישהו בYnet לכל הפחות עובר על "המיילים האדומים" אז שווה ניסיון.

 3. סקירה יפה מאוד והערה קטנה –
  מנדרייק לא קיימת כבר די הרבה זמן.
  החברה החליפה את שמה למנדריבה (Mandriva) לפני שנים אחרי סבב מיזוגים ורכישות.

 4. א. בקטנה: לינוס טורבלד*ס*.
  ב. בקטנה: קווים תחתונים נראים כמו לינקים.. לא נהוג להדגיש דברים עם קו תחתון במדיה אלקטרונית 🙂
  ג. כתבת שלינוקס לוקחים סקיוריטי יותר ברצינות מווינדוס. אני חושב שזה נכון לשנת 2003. תסתכל על ויסטה, אם יש משהו שהם עשו ברצינות הוא סקיוריטי (אפילו על חשבון שימושיות לפעמים). נראה לי שאפשר לתת להם קרדיט על זה. הם גם מוציאים אפדייטים בזמן, ובכלל, הם צריכים לתחזק תיקוני אבטחה לפי כמה וכמה מחשבים בעולם, והרי מרבית נסיונות הפריצה מכוונים למערכות מיקרוסופט. אני חושב שהם הראו שיפור רציני ונמצאים במקום דומה לאיפה שנמצאת לינוקס היום.

 5. Last time I heard, EEE PC with Windows XP actually costs LESS than EEE PC with Linux.
   
  How? Go figure.
   
  A

 6. עמוס,

  לפי המחירים של אמאזון (רק לדוגמא), המחירים הם בערך אותו דבר, כך ש-ASUS כנראה החליטו שאם מישהו קונה גירסת LINUX, הם מרוויחים את הכסף, כנראה..

  בכל מקרה, נראה כי עדיף לקנות גירסת XP HOME שהם מוכרים מהסיבה הפשוטה: מגיע בקופסא תקליטור התקנה של הלינוקס שהם נותנים ל-EEE, אז אפשר להרוג 2 ציפורים במכה אחת 🙂

 7. From what I've seen you can install just any reasonably modern linux distro on these. I saw normal Ubuntu installed on it.
   
  Amos

 8. עוד קטנה: הבעיה של סטולמן לא היתה דווקא עם TrollTech — הבעיה היתה שכמעט כל KDE הוא תחת ה-GPL, אבל בנוי לעבוד עם Qt, שרשיונו לא היה תואם; כך שכל פרוייקט KDE היה בעצם הפרת GPL אחת גדולה. כדי שאנשים ימשיכו לקחת את ה-GPL ברצינות, לא היתה לו ברירה אלא לפעול נגד הפרוייקט; ובגלל שלא היו לו זכויות יוצרים על הקוד, הוא לא היה יכול לעשות זאת משפטית, אלא רק על-ידי יצירת תחרות — ולכן, זה מה שהוא עשה.

  רד-האט, דביאן, ועוד הפצות, התחילו להחרים את KDE, ובעקבות זאת, שונה הרשיון של Qt לתואם GPL.

 9. עמוס,
  ה- EeePC עם XP עולה כמו עם הלינוקס, רק שב-XP אתה מקבל HDD יותר קטן (נדמה לי 8GB במקום 12GB או משהו כזה), אז יש תמריץ לקנות עם לינוקס.

סגור לתגובות.