ה-פספוס של מיקרוסופט

יצא לי לקרוא ב-CNET כתבה על הסכסוכים מאחורי הקלעים שהיו בין ביל גייטס לסטיב באלמר בעבר.

אחד הסיפורים בכתבה הוא סיפור לא ממש ידוע על NetDocs.

NetDocs בזמנו (שנת 2000) היה פרויקט של מיקרוסופט ליצור את חבילת אופיס בגירסת און-ליין. אז, בזמנו, לא היתה שום תחרות ולא היו רכיבים תחרותיים לאופיס בגירסת און-ליין.

אבל מיקרוסופט, כמו מיקרוסופט: קודם פוחדים, ואז חושבים, ואחרי זה.. מבטלים.

מה קרה? היה קשה לביל גייטס, לבאלבר ו-מסר (באלמר היה עדיין סגן נשיא כמדומני) להגיע להחלטות בקשר ל-NetDocs ובינתיים קבוצת הפיתוח של NetDocs גדלה וגדלה לגודל של 400 מפתחים.

מה נסגר בסוף? את המפתחים שילבו לתוך קבוצת האופיס, ואת פרויקט NetDocs קטלו ב-2001.

היום, ב-2008, יש כבר מספר מתחרים על התחום: גוגל עם Google Docs, אדובי שבדיוק התחילו עם פרוייקט ה-Acrobat.com (שאמנם לא מציע עדיין דברים רבים, אבל תסמכו על Adobe שמה שחסר, יושלם), ויש עוד כמה מתחרים. אף אחד כמובן לא מגיע לרמה של אופיס 2003 מלא לדוגמא, אבל הוא מספיק, איך שאמר מישהו בתפוצת ה-Linux IL: "לכתוב מכתב לבנק". Google Docs יכול בהחלט להספיק להרבה מסמכים בסיסיים, במיוחד שיש תוספות רבות שמפתחים חיצוניים כתבו (בחינם או בתשלום), מה שמצמצם עוד יותר את הצורך באופיס למשתמשים פשוטים.

לו היה למיקרוסופט את NetDocs כיום, מיקרוסופט היתה יכולה לעשות אחלה כסף ממכירת מנויים שנתיים, פרסומות וכו', אבל הפחד… הוי כמה הפחד שולט שם..

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות בנושא “ה-פספוס של מיקרוסופט

 1. נו .. ואני חשבתי שהפיספוס של מייקרוסופט היא .. ויסטה
  🙂
  ברצינות, זו לא הפעם הראשונה שמייקרוסופט מפספסים , הפיספוס הכי גדול שלהם הוא האינטרנט, הם פשוט לא חשבו שהוא יהיה כזה דומיננטי. ולכן הם לא ממש אימצו את tcp/ip ו/או דפדפן .. מה שאיפשר לנטסקייפ בזמנו להיות הדומיננטית.
  – דורון
   

 2. הפספוס האמיתי של מיקרוסופט הוא שלא אכפת להם באמת מהמתשמשים שלהם, אכפת להם רק מעצמם אז הם עושים דברים שפוגעים במשתמשים.

 3. למיקרוסופט יש מנהג להכנס מאוחר לתחרות ואז לדרוס את כל המתחרים בברוטליות. אני עדיין לא השתכנעתי שזה לא מה שיקרה גם במקרה הנוכחי.
  דרך אגב, בימים האחרונים אני משתמש (מרוצה) בגליון אלקטרוני און-ליין בשם EditGrid. הוא מכיר את כל הפורמטים שנתקלתי בהם, ועד כמה שהצלחתי להבין הוא מבוסס על תוכנה חופשית – gnumeric.

 4. Chezi – can you explain in what way did you find EditGrid better than Google Docs?
   
  Not that I'm such a fan of any, but GoogleDocs is easier for me to access since it's already integrated with GMail and Google Calender, which are already always open on my Firefox.
  Thanks.
   
  A

סגור לתגובות.