כמה מילים לגבי פסיכיאטרים ופסיכולוגים

יצא לי בעבר להיפגש עם מס' פסיכיאטרים ופסיכולוגים, ויצא לי גם לשוחח עם הרבה מטופלים לאחרונה. במקרה שלי הפגישות היו "מקצועיות" גרידא, כלומר לא נפגשתי במסגרת יחסי מטפל/מטופל אלא מטפל/"מראיין", וכך גם לגבי מטופלים שקיימתי איתם שיחות לגבי הטיפול שלהם.

בהרבה שיחות חזרו נקודות מסויימות שלא תמיד קיבלה יחס הן אצל המטפל והן אצל המטופל, שבגינן אני כותב את הפוסט הזה. להלן הנקודות:

מסמך מעקב
אחד  הדברים שרבים לא מקיימים, נקרא "מעקב מדויק". מהו אותו מעקב מדויק? זהו בעצם מסמך נקודות שהמטופל כותב לעצמו ובו יש תעדוף של נקודות שחשוב למטופל לפתור או לשפר את הבעיה, והתעדוף הולך לפי חומרת הבעיה מהדרגה הכי חמורה עד לנקודה ש"כדאי, אבל לא הכי חשוב".

המעקב מבוצע בשיטה נורא פשוטה: המטופל כותב לעצמו את מסמך הנקודות ומשתף את המטפל בעדיפויות. לאחר שיש הסכמה על הנקודות, מכניס המטפל את מסמך המעקב למחשב ורושם לעצמו ביומן (בין אם זה ב-Outlook או Google Calendar או יומן פיזי) תזכורת לעוד 6 חודשים לבדוק את המסמך.

בחלוף ה-6 חודשים, המטפל שולף את המסמך ופשוט בודק אם הנקודות שנרשמו, נפתרו או הבעיה נפתרה חלקית. במידה ולא קיים שיפור באף בעיה, אולי כדאי לחשוב על להחליף פסיכולוג/פסיכיאטר. במידה וקיים שיפור רק בחלק מהנקודות, כדאי להתייעץ עם הפסיכולוג או פסיכיאטר לגבי ההתקדמות עצמה ומה קורה. 6 חודשים הם מספיק זמן כדי שיהיה שינוי רציני לפחות בחלק ניכר מהנקודות שהמטפל מציין.

מטופלים רבים מטופלים במשך מס' שנים וכאשר מתקילים אותם בבקשת פירוט שיפורים מהותי, פתאום רואים שאין ממש שיפור. פה זו נקודה שאולי המטופל צריך לחשוב מחדש האם אותו מטפל באמת מטפל טוב או שהוא עוד אחד מאלו שמבחינתו הכסף נחשב והשאר זה רק העברת זמן…

כדורים
פסיכיאטרים רבים רושמים כדורים, אך לא תמיד הכדורים מתאימים למטופלים. לפני שמתחילים לפתח רוטינה של בליעת כדורים שהפסיכיאטר רשם, כדאי לעשות איזה "תחקירון" קטן לגבי הכדורים: האם הכדורים משפיעים על היצירתיות, לדוגמא? (אם אותו אדם עוסק/חובב תחום יצירתיות כמו אמנות, שירה וכו', אז האפקט של הכדורים מאוד יזיק לו), האם הכדורים גורמים לדכאון? האם הכדורים גורמים לאפקטים אחרים שלא רצוים? אם כן, כדאי לבקש מהמטפל כדורים אחרים. ניתן לחקור לגבי הכדורים באתרים שונים ואולי גם לשמוע דעות שונות מבעלי מקצוע אחרים. שימו לב: אתרים רבים מתנגדים ללקיחת ומציינים את ה-CCHR כאסמכתא. למי שלא יודע, ה-CCHR הוא בעצם כיסוי לכת הסיינטולוגיה, שבהחלט מתנגדת לכדורים (הם קוראים לזה "סמים") אלו, ומי שקצת מתעמק, מבין שההתנגדות מגיעה מסיבה פשוטה אחת: כדי "להעביר" כמה שיותר אנשים לאותה כת ארורה.

בהחלט קיימים מקרים שכדורים מסויימים יכולים להזיק למטופלים מסויימים, אבל התנגדות גורפת וכוללנית לכל הכדורים שרושמים פסיכיאטרים? בד"כ שגוף מסויים (ארגון, עמותה, חברה) מתנגד גורף, סביר להניח שלאותו גוף יש אג'נדה (נסתרת או לא) "לדחוף" לאנשים משהו אחר, בין אם זה המרה לדת/כת אחרת, או שיטות טיפול שטיבן לא ממש נבדק.

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות בנושא “כמה מילים לגבי פסיכיאטרים ופסיכולוגים

 1. התוכל לחוות דעתך על שיטת "תטא הילינג" – היש דברים בגו ?

 2. שלום חץ .
  קודם כל תודה רבה רבה למדת אותי משהו חדש. ועכשיו אני יכולה להכנס דרך הבוק מרקס שלי.אז שוב תודה.
  וולעניין התגובה.יש לי הרגשה שפסיכולוגים ופסיכיאטרים ידם קלה על ההדק.
  הם ממהרים לתת תרופות.ואני בהחלט מסכימה איתך בעניין בדיקת תופעות הלוואי.

 3. חץ שלום
  קראת שוב ושוב את התגובות על התכנית בערוץ 10:זמן מןסטיקה.
  יש המוני מיסטיקנים אבל ישגם המוני רופאים עורכי דין ושפים.יש גם מספיק אנשים מאוד מקצועיים בכל תחום ותחום.תפקידה של הטלוויזיה הוא לקחת מנחה מקצועי ובוודאי איטיליגנטי כדי להנחןות תכנית מורכבת כמו תכנית מיסטיקה .ויש עוד בעייה רצינית .כאשר מזמינים רופא  או כל מומחה אחר לתכנית כלשהי משלמים לו למיסטיקנים משום מה לא משלמים וכך זה נראה .אני מאמינה שהפקה רצינית וחכמה תפיק חכנית מןסטיקה מושלמת שכולם יהנו ממנה
  משום מה כשזה מגיע למיסטיקה יש הרגשה שהטלויזיה עדיין בחיתוליה.

 4. שלום עליזה,
  רק עכשיו יצא לי לקרוא את תגובתך האחרונה, ואני רוצה לענות לה בקצרה.
  בעברי עבדתי בשת"פ עם "קשת" על פרויקט כלשהו ויצא לי לשוחח עם אנשי הפקה של מגוון תוכניות. כשמזמינים מישהו לתוכנית, לא משלמים לו כלום, למעט הסעות (תלוי בסיכום, תלוי אם ההפקה לא מסיעה אותו על חשבונה וכו').
  לגבי זמן מיסטיקה, הם לא מקבלים כסף, אבל הם מקבלים בחינם פרסום שבמצבים אחרים בשביל פרסום כזה הם היו צריכים לשלם ממון רב, לכן ההסכם הבלתי כתוב הוא די פשוט: תופיע, ובתמורה תקבל פרסום חינם.

סגור לתגובות.