קישטא WI-FI!!

computer_wifi רבים מאיתנו משתמשים בטכנולוגיית Wi-Fi. הטכנולוגיה מאוד זולה, מאפשרת לחבר מס' גדול של מחשבים ללא הגדרות מסובכות בד"כ, טווח הכיסוי לא רחב כל כך עם נתב אחד, אבל מספיק בשביל להסתובב עם מחשב נייד בבית גדול (בד"כ, תלוי בקירות, ממ"ד וכו'), ובכל יום יותר ויותר אנשים קונים נתבים כאלו לשימוש ביתי כדי להשתמש בהם. בזק, לדוגמא, יוצאת במבצעים כדי למכור רשת אלחוטית ביתית וגם ספקי אינטרנט בארץ ובעולם מוכרים חבילות הכוללות נתב למס' משתמשים בבית.

בארה"ב המצב כמובן הרבה יותר מפותח: בכל עיר מרכזית אפשר למצוא עשרות ומאות נתבים אלחוטיים פעילים בסריקה פשוטה, וחלקם פתוחים לשימוש חופשי: תתחבר, תגלוש, אין צורך בתשלום.

קבוצת אנשים בסנטה-פה, ניו מקסיקו, החליטה למחות על "אפליה": אותות ה-WI-FI "מזיקים" להם, כדבריהם, והם דורשים מהעיריה להוריד את הנתבים מבניינים ציבוריים הנותנים שרותי גלישה למבקרים.

מי שלא יודע: אנטנות ממוצעות של נתבים אלחוטיים אינם משדרים בעוצמה רבה, בהשוואה לאנטנות שידור סלולריות שנמצאות על מגדלים או בגובה. טווח הקליטה שלהם הוא די קטן (נמדד בכמה עשרות מטרים, או מאות מטרים בדגמים היותר יקרים) והם פועלים בתדרים מוכרים, כלומר זה לא משהו שהומצא ב-3 שנים האחרונות ופתאום אותם אנשים מתחילים לסבול: היו בעבר מכשירים שעבדו על תדרים אלו (בארץ לדוגמא, צה"ל השתמש בתדרים פופולריים כמו 2.4Ghz כמדומני).

העניין שהקבוצה הזו שוכחת משהו קטן: אנחנו נמצאים בתקופה שיותר ויותר נתבים נכנסים לשימוש. בכל קניון שמכבד את עצמו יש לפחות מס' ראוטרים שמשמשים כ"מחזירנים" (repeaters) של האות מהנתב הראשי. בתי קפה רבים מאוד מציעים ללקוחותיהם שרות WI-FI בחינם, חנויות מחשבים, רשתות וכו'.

אם טענתם של קבוצה זו נכונה והם לא מרגישים טוב בגלל תדרי הראוטרים האלו, הרי שמבחינה תאורתית, הם לא היו יכולים להיכנס לשום קניון, או שום בית קפה, ומסופקתני אם הדבר באמת קורה כך.

האם יש קשר ישיר בין הלחצים בחזה שחלק מאותה קבוצה חשים לבין הראוטרים? אני לא יודע, אבל עד שלא יריצו מס' בדיקות "עיוורות" (Double Blind Test), אני בספק אם מישהו יתייחס לטענתם ברצינות. אם יוכח באותם טסטים משהו רציני, אז יש לאותה קבוצה קייס מאוד רציני נגד חברות ענק כמו סיסקו, וחברות יותר קטנות כמו DLINK, בלקין ויצרני ראוטרים אלחוטיים נוספים.

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות בנושא “קישטא WI-FI!!

 1. שאלה מעניינת אחרת היא לכמה מהם אין בבית טלפון אלחוטי (DECT) , אשר משתמש בתדרים דומים. משום מה הטלפונים הללו נוטים להיות פחות מפחידים.

 2. יש כאלה שלא מרגישים איום כשהמחשב הנישא יושב להם לא רחוק מאיברים אינטימיים, אבל מעוררים מהומה כשהם רואים אנטנה באזור. כמובן שהמרחק הרבה יותר חשוב מעוצמת השידור, והצמדה של משדר לגוף אמורה להזיק הרבה יותר ממשדר (אפילו אם הוא חזק יותר פי כמה) שאינו קרוב כל כך. וכל זה בהנחה שיש לגלי רדיו כאלה השפעה בריאותית, מה שרחוק מאד מלהיות מוכח.

 3. אמנם אינני רופא או מהנדס חשמל אבל –
  מדובר על קבוצה שמצביעה על בעייה שיכולה לגרום לבעיות:
  שים לב שאם נבדוק את הצבא לא סתם בעמדות השידור יש איסור להמצע בזמן שידור במקום .
  העניין הוא שבדר"כ הצבא מתעורר מאוחר מדי (ראה ערך שייטת – קישון).
  זאת אומרת שהצבא מודע לבעייה כל שהיא ( יש לציין שההספקים של הצבא גדולים באלפי מונים מהנתבים הבייתים).
  לעניינינו –
  לפעמים בעיות רפואיות שיש לאנשים שישמעו ממש מוזרות לאחרים (אני לא אומר שהם סובלים מזה אלה שהם אומרים שהם סובלים מזה).
  אבל כבר כיום ישנן מספר מחלות מקצוע שקשורות לחשיפה לחומרים / קרינה אלקטרו מגנטית / קרינה מייננת וכו'…
  בדרך הבעיות מתחילות לאחר חשיפה ארוכת טווח (טכנאים) או חשיפה חד פעמית בעוצמה חריגה.
  דוגמה טובה לנזק מחשיפה יהיה contact dermatitis (בעיות עור לאחר חשיפה לחומרים כימיים ).
  אולי באמת יש משהוא בנושא…
  שים לב שחשיפה ל EMF כבר היום מראה סיכון לסרטן :
  In one large study by the National Cancer Institute (NCI) and the Children’s Oncology Group, researchers measured magnetic fields directly in homes (4). This study found that children living in homes with high magnetic field levels did not have an increased risk of childhood acute lymphoblastic leukemia. The one exception may have been children living in homes that had fields greater than 0.4 microtesla (µT), a very high level that occurs in few residences. Another study conducted by NCI researchers reported that children living close to overhead power lines based on distance measurements were not at greater risk of leukemia (5).
  ללא קשר – כל סוג של קרינה יכולה לפגוע ואמנם קרינת הרקע במקומות שונים תראה כמזיקה במקומות אחרים (קרינת הרקע בהרי אורל גבוהה פי כמה מקרינת הרקע בישראל).
  היום בארץ כבר יש מקרי תביעה בנושא סרטן מחשיפה ממושכת לקרינה גבוהה(קווי 400 , תחנות כוח , טכנאי ממסרים).
  כך שאולי יש משהוא בדבריהם.

סגור לתגובות.