123,000 ש"ח, אחריות משפטים, ופורומים

יצא לי לקרוא את מה שכתב גל מור, כאן על פסק הדין שניתן נגד ענת רפואה-אהרונוביץ, דוברת האגודה נגד ניסויים בבעלי חיים.

האמת? אני לא יודע אם לרחם על אותה אישה או לא. היו השמצות נגד התובע (הוא טוען שההשמצות כללו איומים מפורשים וכו'), ובית המשפט פסק את דברו (אלא אם ענת רוצה לערער על כך).

אותי מעניינים מספר דברים שעליהם אין ממש התייחסות במקרים רבים:

  • האם מנהלי הפורומים השונים מקבלים הגנה משפטית במקרה של תביעה? בל נשכח כי רוב הפורומים מנוהלים בהתנדבות, ללא קבלת תמורה כלשהי מצד מפעיל האתר (אם כי בחלק מהפורומים, כמו פורומי מיסטיקה, טיפולים, יעוצים למיניהם, המנהל בהחלט מרוויח מפניות אישיות של הלקוחות אליו וקביעת פגישות בתשלום והפורום משמש בעצם פלטפורמה פרסומית לאותו מנהל, אבל שוב: זה רק אצל חלק מהם).
    ברוב המקרים (לפחות הידועים לי): הנהלת האתר תסכים להסיר את ההודעה ובמקרים שהם יותר קיצוניים (לכלוך חופשי כמעט בכל הודעה), הנהלת האתר סוגרת את הפורומים, (כך קרה לדוגמא שפורום תקשור בנענע וב-YNET נסגרו, לדוגמא). אולם אם מישהו מחליט לתבוע את מנהל הפורום, הנהלת האתר אינה נותנת כל הגנה משפטית למנהל הפורום, ומנהל הפורום יאלץ למצוא לעצמו עו"ד ולהגן על עצמו בבית המשפט ללא כל סיוע מצד הנהלת האתר.
  • אין שום הגבלה משפטית יזומה מצד מנהלי האתר לגבי הודעות מבחינת לשון-הרע. אני משער שניתן היה לקבוע בתנאים לשימוש בפורומים באתרים השונים כי "נוהל הסרת הודעה" יהווה פתרון סופי מצד משמיץ אלמוני ולא תהיה זכות לנפגע לתבוע אישית את מנהל הפורום, אולם לצערי אין הדברים כך. אינני מבין מדוע אין אפשרות כזו.
  • בבלוגים המצב שונה לחלוטין: אם הבלוג הוא בלוג פרטי לחלוטין (כמו הבלוג הזה לדוגמא), אז בהחלט ניתן לתבוע את כותב הבלוג על השמצות/לשון-הרע, אך כותב הבלוג יכול להגן על עצמו מבחינת טוקבקים לפוסטים השונים בכך שיאמץ את "נוהל הסרת הודעה" אם הקורא חש עצמו נפגע מטוקבק כלשהו. כמובן שזהו אינו פתרון שיכול לבלום תביעות אישיות, אולם ברוב המקרים זה מה שהאדם שנפגע מעוניין: שיעיפו את ההודעה הפוגעת.

ונשאלת השאלה: מדוע לא קמים מספר בלוגרים ומנהלי פורומים, על מנת לכתוב מעין "אמנה" שתגן מצד אחד על בלוגרים, אך מצד שני תיתן זמן קבוע להסרת הודעה פוגענית ובכך תסיר ממנהל הפורום/הבלוגר את האפשרות שאותו מנהל יפגע. לעניות דעתי, הדברים הבאים צריכים להיות באותה אמנה:

  • לא יוכל אדם שנפגע לתבוע מנהל פורום אם מנהל הפורום לא כתב בעצמו את ההודעה הפוגענית
  • לא יוכל אדם שנפגע לתבוע מנהל פורום אם מנהל הפורום לא קיבלת מסר/דוא"ל על הודעה פוגענית כלשהי בפורום תחת ניהולו.
  • מנהל יחוייב להודיע על כך שהוא עוזב את הפורום/קומונה/בלוג שהוא מנהל, ולאחר ההודעה, תוסר ממנו אחריות משפטית לגבי הודעות שיכתבו לאחר עזיבתו.
  • מנהל ימחוק הודעות/יערוך הודעות (תוך ציון כי ההודעה נערכה) הנראים לו כפוגעניות.
  • מנהלי אתרי פורומים יאפשרו למנהלים לקבל יעוץ משפטי ולו מינימלי על חשבון האתר, במקרה וישנם שאלות פרטניות/כוללניות לגבי הודעות שונות בפורומים אותם אנשים מנהלים באתר.

מישהו עם רקע משפטי מוכן לקחת את הכדור אליו?

חג שמח,
חץ

Print Friendly, PDF & Email