כמה מילים על "וואלה" ועל דו פרצופיות מאוסה

walla בד"כ אני מצפה מאתרי חדשות מובילים לאיזו שהיא ניטרליות מסויימת בדיווח חדשות ובטורי דעות למיניהם. "הארץ" לדוגמא, ידוע בשמאליותו וחדשות "ערוץ 7" ידועים בימניותם. כך זה היה מאז ומתמיד (למיטב ידיעתי). אתרי חדשות אחרים לעומת זאת, כמו YNET או NRG או גם "וואלה!" בד"כ שומרים על ניטרליות כלשהי, אולם אתמול שמתי לב שדווקא "וואלה!", בדיוק כמו "הארץ", שמאלנים לחלוטין.

אתמול הופיע מאמר המערכת בוואלה (אני ממש "אוהב" את השם הזה "מאמר מערכת". מה קרה, לכותב קשה להוסיף את שמו או שהוא מעדיף להתחבא מאחורי טור אנונימי?) כאשר כותרת המשנה היתה: "בזמן שהמחאה נגד האולימפיאדה מתלהטת, גם בישראל גוברים הקולות להחרים את האירוע. אבל האם למדינה כובשת יש זכות דיבור?".

לפני שאמשיך במאמר, אני רוצה לספר סיפור שקשור למישהי ולמיסטיקה. (ידוע לי שחלק מהקוראים כאן לא סובלים מיסטיקה אולם הפואנטה של הסיפור חשובה למאמר זה): באחד הימים פנתה אליי מישהי עם בעיה שהיא מנסה לטפל בה עם מישהו מקצועי כבר מספר שנים ואין מזור לבעיה מהרפואה הקונבנציונאלית, והיא ביקשה לדעת אם ניתן לעזור לה בדרך הרוחנית. החלטתי לעשות טובה ו"לגייס" מישהי שמצויינת בדברים האלה כדי שתוכל לעזור לה. אותה מישהי היא מתקשרת והיא תקשרה את המדריך האנרגטי שלה שנתן לאותה בחורה שפנתה מספר דברים פשוטים מאוד לבצע למשך מס' שבועות ואז לדווח מה קורה עם זה. העברתי את אותו מסר מהתקשרת לפונה וחשבתי שבזה הסתיים העניין.

יומיים לאחר מכן פנתה אליי הבחורה עם הבעיה ודיווחה על שיפור ניכר מהסביבה, עלייה רצינית במצב הרוח, והרגשה יותר טובה. שמחתי שדברים מתחילים להשתפר.

כ-4 ימים אחרי זה קיבלתי מייל מאותה בחורה ובו היא מבקשת להפסיק עם ההוראות שניתנו לה. יצרתי איתה קשר וניסיתי לתהות מדוע, אם כמו שהיא מדווחת, יש שיפור בדברים, מדוע לעצור? היא הודיעה שהיא לא רוצה להמשיך, גם כשזה כרוך ב"לעשות רוורס" ולחזור לאותו מצב הרסני. העברתי את בקשתה לאותה בחורה שתקשרה והעניין הסתיים. לפני מס' שבועות שוחחתי איתה באינטרנט ולצערי ראיתי שהמצב המשיך להתדרדר ונהיה בכי רע, רק שהפעם לא רצתי לנסות לעזור לה והשארתי לה את הבחירה החופשית לעשות כרצונה. לפואנטה של הסיפור הזה אגיע תיכף, בשילוב עם המאמר.

עצם ההשוואה של "וואלה!" בין ישראל והפלסטינים לסינים והטיבטים היא השוואה מאוד גרועה. במקרה שלנו מי שעבר את גיל 40 יודע היטב את מצבה של המדינה טרום מלחמת ששת הימים, בהם הפלסטינים לא הפסיקו לירות בנו, התקפות מירדן ומקומות אחרים היו כמעט עניין שבשגרה. מי ששכח, אלו שירו בנו היו גם מצריים וגם ירדנים, אולם ברוב המקרים היו אלו ה"פרטנרים" שלנו היום – הפלסטינים. לישראל לא היתה שום ברירה אלא לכבוש את החלקים האלו. הרעיון המעוות של "מדינה פלסטינית" היה קיים אז בראשו של ערפאת, אך ללא שום אחיזה ממשית בשטח. הפלסטינים נלחמו בנו עוד מ-48 וגם בכל התקופות דאז, וההיסטוריה תעיד על כך.

המצב בסין לגבי טיבט שונה לחלוטין מהמצב בארץ. דווקא הטיבטים הם עם מאוד שקט יחסית ורגוע. הם אינם מחפשים לעשות פיגועים בסין ולא מנסים לעשות "שנור" מכל העולם כמו הפלסטינים. לו היה נחתם הסכם כלשהו בינם לסינים, סביר מאוד להניח שהסכם זה היה נשמר בקפדנות יתרה על ידי הטיבטים והיה מצב רגוע שם. סביר להניח גם שמו"מ כזה היה אורך זמן קצר מאוד הואיל ו-2 הצדדים יודעים מה הם רוצים אחד מהשני והאמינות של הטיבטים היא אמינות יחסית גבוהה.

אצלנו המצב שונה לחלוטין. הפלסטינים הם בדיוק כמו הסיפור ממקודם עם אותה בחורה. לא חשוב כמה תתן להם ותעזור להם לצאת מהמצב שהם נמצאים, הם מעוניינים דווקא להישאר בו. הסכמים שנחתמים איתם לא שווים אפילו את הנייר שהם נחתמים עליו, הואיל והם לא מקיימים יותר מ-95% מהסעיפים (אלא אם זה באינטרס שלהם, כדוגמת קבלת דברים וכו'). מעצר מבוקשים? החרמת נשק של אלו שפוגעים בנו? הצחקתם אותם! הם רוצים כסף ושטחים, ולגבי השאר – זה ממש לא מעניין אותם. אלו עובדות שלצערי הנהגות השמאל בארץ מתעלמים מהם בשיטתיות גם כשזה פוגע בנו.

ככלל, איך ניתן לקרוא למה שהיה ב-67 "כיבוש" אם כל מה שהיה שם היו גבעות, מספר מצומצם של תושבים (לא כולל עזה) ושום מדינה לא דרשה שטח זה? כיבוש זה שאתה לוקח ממישהו אחר. ממי בדיוק פה לקחנו? הירדנים? אם זה היה מהם, הם היו מבקשים זאת בזמן חתימת השלום. המצרים? סדאת בפירוש אמר לבגין שהוא לא רוצה לא את עזה והסביבה, אז ממי בדיוק?

חומר למחשבה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email