כמה מילים על Amazon S3/EC2 ותזמון טוב

בחיים, תזמון טוב יכול לגרום לדברים טובים, ותזמון גרוע יכול לגרום דברים גרועים. גם בעסקים, רעיון טוב שמבוצע בצורה טובה יכול לגרום למנהלים לחייך ולקופת החברה לצלצל ממזומנים. זה מה שקרה לאמזון עם שרותי ה-S3 וה-AWS.

ש-אמזון התחילו עם השרותים החדשים האלו, הם לא המציאו את הגלגל. היו חברות שהעלו את הרעיון והציעו שרותים קרובים לכך. החברה הכי מפורסמת שהציעה שרותים די קרובים היתה דווקא חברת Sun Microsystems שהציעה עוד בזמן המנכ"ל הקודם שרות חדש: החברה תרים רשת ענקית של שרתי Sun והלקוח יוכל לשכור את השרותים ולשלם לפי כח מעבד – 1 דולר לשעת מעבד.

הרעיון היה רעיון יפה, אולם כשזה מגיע למכירות.. Sun צולעים. מאוד צולעים. השרות הוצע רק לחברות ממש גדולות (אלו שמחפשים לעבד מידע לגבי גילוי נפט, או עיבוד תלת מימד) ולא ממש לחברות קטנות. לא היה מספיק חומר למפתח הפרטי כדי ללמוד איך להשכיר ואיך בכלל עובדים על זה, ושרות האחסון היה, איך לאמר, לא ממש טוב. החישובים לא היו מוסדרים לגבי האחסון והיו עוד צרות כאלו ואחרות לגבי השרותים האלו.

אמזון נכנסה לשוק הזה לאחר שהחברה עשתה שיעורי בית והם הגיעו למסקנה שיש פה בהחלט מקום לעשות ביזנס ולהרוויח. התוצאה: שרותי EC2 המאפשרים לך לשכור מחשבים וירטואליים (רצים עם XEN) ב-3 מחירים שונים (10,40,80 סנט לשעה) בקונפיגורציות שונות מצד אחד. מצד שני ישנו שרות S3 המאפשר לך לשלם מחיר של 10 סנט לחודש עבור ג'יגה מקום אחסון (בלתי מוגבל). עם 2 המוצרים האלו, אמזון "בנתה" את שרותי ה-AWS (ר"ת של Amazon Web Service) שמאפשרים למפתח או לחברה להרים שרתים וירטואליים, לחבר אליהם אחסון (S3) ולכתוב אפליקציות שמשתמשות בכח הזה על מנת להריץ תוכנות שהמפתחים מפתחים לכל מיני דברים, החל משרותי WEB ועד עיבוד מקבילי ועוד ועוד.

רבים דווקא נדלקו על החלק של האחסון. אחרי הכל, אין שום התחייבות מראש לתשלום ואפשר להשכיר כמה שרוצים מקום תמורה 0.1 דולר לחודש לערך, אז מה זה רע?

זה לא רע, אבל זה לא מתאים לכל אחד. מי שמחפש לעצמו רק אחסון, יכול לפנות לחברות כמו Blue Host או Dream Host לדוגמא על מנת לקבל מקום אחסון של בערך טרה פלוס במחיר של 7-10$ לחודש (תלוי בחבילה) בתוספת שרותי WEB. החסרון כמובן מגיע בכך שאתה מתחייב מראש לתשלום לשנתיים עוד במעמד חתימת החוזה וכך אתה משלם בעצם 130 דולר לערך עוד לפני שפתחת חיבור לאחסון, אולם לאחר התשלום תוכל להעלות ולהציג את החומר לכל דורש בעזרת URL פשוט. באמזון לעומת זאת, אם תרצה להציג לעולם דרך שרת ה-Apache שלך את הקבצים, תצטרך להתאמץ קצת יותר, הואיל ואין איזה שרות FTP או WEBDAV או HTTP מובנים בתוך S3 אלא יש אפשרות להשתמש בתוכנות צד שלישי (שלצערי אינן תואמות מלא אחד את השני והמימוש לפעמים גרוע בחלק מהתוכנות), ואז צריך "לתפור" את זה כדי להשתמש בזה עם שרתי APACHE.

חלק חשוב שלא תמיד לוקחים בחשבון היא העלות של תעבורת הנתונים, ואז המספרים כבר יכולים בהחלט להפחיד! במילים אחרות, אם אתה הולך להשתמש בשרותי האחסון של אמזון כמקום לשמור נתונים בלבד (שמירה, ומפעם לפעם שחזור), אז ההצעה של אמזון בהחלט שווה. אם לעומת זאת, אתה חושב להשתמש בשרותי S3 כ"דיסק קשיח"  שמחובר לשרתים שלך ושליפת הנתונים השוטפת תעשה מתוך S3, אז תתכונן לחשבונות מבהילים: 2 טרה בחודש יעלו לך בקלות 400 דולר מינימום (אלא אם תשתמש בשרותי ה-EC2 של אמזון ששם לא משלמים על התעבורה אלא על המחשב הוירטואלי).

אמזון בהחלט עלתה על משהו שלפי התגובות, חברות רבות ואנשים רבים רוצים, והשאירה הרבה חברות שמכירות את השוק הזה די בשוק. חברה כמו Sun לא חשבה אפילו לצאת עם שרות כזה לציבור הרחב אלא בשלבים יותר מאוחרים, ואילו מיקרוסופט חשבו להציע שרות אחסון, אבל מיקרוסופט, כמו מיקרוסופט, מצהירים קודם, ומממשים אי שם בעתיד. חכו ל-20 ג'יגה מקום תמורת 30 דולר.

יהיה בהחלט מעניין לראות את התגובה של גוגל. להם לא חסר ציוד מחשבים, דיסקים וכו' כדי להציע שרות כזה. גם רוחב פס לא ממש חסר להם, ויש להם מספיק ידע בלהציע API נוח למפתחים. זה בהחלט יהיה מעניין לראות את התחרות בין אמזון לגוגל, אבל יש עוד זמן. בינתיים שום מילה לא נשמעה מהצד של גוגל, כך שצריך להמתין.

לסיכום: בהחלט הלך לאמזון קלף עם שרותי ה-AWS, אולם עדיין השרותים אינם מספיק קלים למפתחים מתחילים או למשתמשים רגילים שמבחינתם SOAP זה סבון ותו לא, והמושגים (AWS) עדיין מבולבלים ולא ברורים מספיק לצרכן הפשוט, אבל זו בהחלט התחלה מבורכת.

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות בנושא “כמה מילים על Amazon S3/EC2 ותזמון טוב

  1. העברתי חלק מהשרתים ל- EC2 מחווה אחרת בארה"ב.  רעיון מדהים עובד מעולה! וחוסך הרבה כסף.
    מומלץ!

  2. אני חושבת שאזמון באמת המציאה את הגלגל בכל הקשור לנושאי אכסון והיא מספקת שירות טוב שמתאים לדעתי לחברות שיש להם הרבה חומר חשוב לשמור ושם זה מוגן  שאם לילה תהיה קריסה כלשהיא

  3. אני חושב שאמזון זוהי חברה גדולה שנכנסה לשוק בצעדי ענק ומספקת שרותי אכסון  ברמה טובה. וכמו שאומרו התזמון היה טוב וגרם לדברים טובים

    • התזמון מאוד חשוב וכמו שאומרים צריך להיות במקום הנכון בשמן הנכון

סגור לתגובות.