אני לא מצליח לעשות חשבון…

mysql_logo אני מנסה ומנסה לעשות חשבון, ואני מנסה לעשות את זה כבר כמה ימים. אולי מישהו מוכן לעזור לי?

לפני מס' ימים חברת Sun Microsystems קנתה את MySQL AB שזו החברה שכותבת ומפיצה את MySQL, בסיס נתונים בקוד פתוח ותוכנה מאוד מאוד פופולרית.

המחיר? מיליארד דולר, כאשר 800 מיליון במזומן והשאר במניות.

אני מנסה לחשב איך לעזאזל חברה שמוצר הדגל שלה הוא קוד פתוח ולא רק שאפשר להוריד אותו בחינם, אלא שהוא נמצא בכל הפצת לינוקס, במרחק קליק או 2 כך שאפילו להוריד את זה אין צורך אם אתה משתמש ב-Linux.

איך החברה עושה כסף? יש לחברה 5 מוצרים לסגמנטים שונים בשוק, כאשר מוצר הדגל (MySQL Enterprise) נמכר במחירים שונים בהתאם לפי חוזי תמיכה שונים, החל מ-600 דולר ועד 5,000 דולר, כלומר לא מחיר היסטרי לחברות בינוניות/גדולות בשוק.

רוב החברות שמשתמשות במוצרים של MySQL משתמשים בגירסת ה-Community Edition שניתנת בחינם ללא כל התחייבות וללא תמיכה רשמית. התמיכה בד"כ שאנשים משיגים זה במסגרות כמו פורומים, IRC וכו' ויש אפשרות לקנות חוזה תמיכה (דבר שרוב החברות נמנעות ממנו אלא אם ורק אם יש בעיה רצינית שהמפתחים בחברות לא מוצאים פתרון ואז פותחים Ticket).

היתרון הענקי שיש ל-MySQL הוא כמובן כמות ההטמעות הענקית בעולם, כחלק ממה שנקרא LAMP, הכונה Linux Apache MySQL Perl/PHP. גם גוגל משתמשים ב-MySQL רק שגוגל לא ממש צריכים את שרותי התמיכה או מוצרי MySQL הנוספים, יש להם מספיק מפתחים לשנות את התוכנה מכאן ועד הודעה חדשה, והם עושים ועשו זאת בעבר לפי הצהרות של Google.

לחברה יש 400 עובדים בערך בכל העולם, ולמרות שהם לא פרסמו מספרים על רווחים (החברה טרום רכישתה היתה חברה פרטית), אנליסטים שונים מפרסמים השערות על רווחים בין 50-80 מיליון דולר בשנה, ומי שרוצה לקרוא כאן, יכול לראות ש-MySQL מרוויחים מ-אחוז אחד מהלקוחות שלהם שמתקינים את הגירסה החופשית.

אז על מה בדיוק שילמו Sun מיליארד דולר?? כן, זה בהחלט נותן להם מקום ב-LAMP, וחברות שירצו תמיכה יצטרכו עכשיו חוזה עם SUN, מה שיתן ל-SUN אפשרות לדחוף יותר מוצרים לחברה ואולי גם שרתים, אחסון וכו', אבל זה לא משהו חדש. מי שרוצה יכול להתקשר למעסיק הקודם שלי (שהוא היבואן והנציג הרשמי של SUN בארץ) ותוך 24 שעות לקבל שרות ל-MySQL וזה היה אפשרי עוד הרבה לפני ש-SUN רכשו את MySQL.

אז על מה מיליארד דולר?

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email