השטויות של מיקרוסופט

את האמת, לפעמים אני עדיין לא מצליח להבין מה עובר בראשים של מנהלי מיקרוסופט בחטיבות השונות.

הנה דוגמא שחשוב שמנהלי רשת ידעו עליה: אם בחברה שלכם (או בבית) אתם משתמשים באופיס 2003, דעו כי ישנה חבילת עדכון (Service Pack 3) לאופיס 2003. עד כאן הכל טוב ויפה, רק שממש לא מומלץ ללכת ולהתקין אותה. מדוע? כי מיקרוסופט החליטו שעם העדכון הזה, קבצים ישנים מאוד, לא יפתחו.

אני מתאר לעצמי שחלק מהקוראים המכירים טוב אופיס יתהו לעצמם ויאמרו "מה זה משנה? בין כה היום אנשים שומרים בפורמט של אופיס 2000 במינימום", וזה נכון, חלקית. משרדי עו"ד גדולים, ארגונים ממשלתיים בארץ ובחו"ל מחוייבים לשמור מסמכים לפחות 10 שנים אחורה (בחלק מהמדינות יותר, חלק פחות) והשיטה הכי עדיפה היא כמובן ארכיון דיגיטלי שחלק מהקבצים נשמרים כ-PDF וחלק כ-WORD. רבים מאותם ארגונים זקוקים למסמכי ה-WORD הואיל וה-WORD מאפשר להכניס הערות של עו"ד שונים (לדוגמא) במסמך ואת ההערות לא יראו בגירסה הסופית, ובטריק הזה משתמשים המון.

מיקרוסופט הוציאה מסמך שלם המעדכן לגבי הדברים שיחסמו ואפשר לקרוא את זה כאן. המסמך מפרט את הפורמטים שיחסמו ואת השיטות כיצד לאפשר בכל זאת לקרוא (תתכוננו להרבה שינויי Registry).

מדוע מיקרוסופט חסמה? לטענת מיקרוסופט, ישנם בעיות אבטחה בקוד של פתיחת קבצים ישנים. האם מיקרוסופט ישבו ויתקנו את הקוד? מה פתאום! הם מעדיפים את השיטה הכי מטומטמת – לחסום את האפשרויות וזהו, עכשיו זה מוגן! אגב, זה חוסם ציורים שציורו עם Corel Draw.

לא ידוע עדיין מתי תשנה מיקרוסופט את ההחלטה הדבילית הזו, אולם לפי מאמר ב-The Register, אולם לפי דבריו של ריד שאפנר, מנהל מוצרי אופיס במיקרוסופט, סביר מאוד להניח ש-SP3 ישונה כך שתהיה הודעה מדוע נחסמה אפשרות יבוא הקובץ הישן ודרכים לעקוף זאת.

ולעניין אחר: לא הרבה שמעו על המוצר הזה: Windows Home Server. זהו מוצר חדש של מיקרוסופט למשתמש הביתי, שמאפשר לו לרכוש שרת עם המערכת ההפעלה הזו ולאחסן עליו את הקבצים, גיבויים של כל המחשב או קבצים, שליטה מרחוק, שידור קבצי מדיה, RDP, ו"רשת ביתית". בתכל'ס, אין בו איזה משהו מיוחד ששרת LINUX פשוט לא יכול לבצע מבלי שהמפעיל יהיה מומחה Linux.

עד עכשיו, לפחות לפי המאמר הזה, הוא לא מכר מי יודע מה, אפילו מכר נורא לאט, ואין ממש התלהבות מהציבור לרכוש את המוצר וגם לא את השרתים האלו. יותר מכך, יש לו באג מאוד מעצבן וקריטי (ההסבר של מיקרוסופט כאן): מסתבר שאם אתה עורך קבצים ששמורים בשרת (תמונות וכו'), ברגע שתשמור בחזרה את הקובץ לשרת, הקובץ ידפק.

אחלה מערכת הפעלה לשרת, לא?

אז מי שמעוניין בשרותים של "שרת" כזה, אולי עדיף שיתקין לעצמו איזה Fedora או Ubuntu ובכך ימנע מעצמו את ה"תענוג" שבלדפוק לעצמו קבצים. 2 הפצות אלו יכולות להתמודד היטב עם קבצים ושרותים ש-Wiindows Home Server נותן, רק בלי לשלם למיקרוסופט כמעט 200 דולר.

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email