כמה מילים על Intel ועל OLPC

לפעמים, נראה לי שחברות ענקיות מתנהגות כאילו מנהיגה אותם חבורת בבונים שכל מה שהם מחפשים זה כסף כסף כסף, גם כשהם יורים לעצמם ברגל. ככה זה בעצם כשהכסף הופך להיות ה"אלוהים" שלך ותאוות הבצע מעבירה חברות על דעתם.

כזה הוא המקרה שאני כותב עליו עכשיו: ב-13 ליולי 2007, אינטל הודיעה חגיגית שהיא מצטרפת לפרוייקט OLPC (ראשי תיבות של One Laptop Per Child) שנועד בעקרון לתת מחשב בעלות מאוד נמוכה למדינות העולם השלישי. אינטל, בזמן ההצטרפות, הבטיחה כי היא תיסוג ממכירת המוצר המתחרה ב-OLPC, הלא הוא ה-Classmate PC.

נכון לאתמול, אינטל מחוץ לארגון ה-OLPC עקב ויכוחים "יצירתיים" ובלשון פשוטה: אינטל הבטיחו לרדת מזה. אז הבטיחו, אז מה? אז הם לא ירדו מזה ובעצם התחרו ב-OLPC.

בעולמנו, תחרות היא דבר טוב. יש לך יותר אפשרויות בחירה, אפשר להתמקח על מחירים וכו' וכו', רק מה שאינטל מציעה לעולם השלישי, הוא דבר שממש לא מתאים להם.

מה שאינטל מציעה למדינות מהעולם השלישי זה מה שאתם רואים בתמונה כאן: מחשב נייד שאינטל עיצבו מחדש, הוסיפו לו עט אור (אלוהים ישמור כמה שהטכנולוגיה הזו ישנה ומתה בצורה הזו), ובעצם דחפו מחשב נייד כמו ASUS EEE לתוך המארז הזה, ואת זה הם רוצים למכור למדינות העולם השלישי.

לעומתם, ארגון ה-OLPC ישבו במשך שנתיים כמעט כדי לתכנן במיוחד מחשב נייד (בתמונה משמאל) שאמור לעמוד בתנאים מאוד קשים של עולם שלישי. אפשר לשפוך עליו כוס מים, להפיל אותו, אפשר לקרוא בו ספרים (PDF), יש לו תצוגה מיוחדת לשחור לבן ולצבע, יש לו מצלמה מובנית, וגולת הכותרת שלו – חיבור הרשת שיש לו הוא בתצורת MESH, כלומר מחשב נייד מתחבר למחשב נייד אחר וכך ניצול רוחב הפס הוא הרבה הרבה יותר אפקטיבי מכל מה שיש היום בשוק להציע!

בנוסף ארגון ה-OLPC הקים מערכת רצינית על מנת להמיר את מחשב ה-XO (זה שמו) לשפות שונות ולהסתייע במשאבים מקומיים על מנת לתרגם את התוכן לשפה מקומית, נעשתה עבודה מאוד רצינית לגבי עניין של תמיכה ותקלות, הקמת שרתים מקומיים לאכסן נתונים וחומר של תלמידים, הכשרת מורים ועוד ועוד. הם בהחלט עשו עבודה רצינית.

ומה אינטל? יש לך בעיות עם המחשב? שלח אימייל! וקצת יראו לך מה זה בירוקרטיה מהסיבה הפשוטה: אינטל רואים את המדינות האלו כלקוחות שאפשר לדחוף להם מחשבים כאלו (ולא בזול, תיכף אגיע לנקודה הזו), למצוא אולי חברה שתעשה תרגום לוקאלי לתוכנות (כמובן שאין שום תוכנות מיוחדות לאותו שוק, אינטל דוחפים XP עם אופיס או גירסת LINUX ומבחינתם – הם סיימו את המכירה ושאותה מדינה תשבור את הראש. כלומר אינטל מתייחסת לכפר במונגוליה כאילו זה איזה עיר באירופה.

asus-eee-pc-701 ארגון ה-OLPC עושה כל שביכולתו כדי להנמיך את מחיר היצור של המחשב, וכיום הוא עומד על 188$. המחשב של אינטל לעומת זאת, עולה 300 דולר (בכמויות של 100,000 מינימום!). אם מדינת עולם שלישית רוצה לרכוש מחשב של אינטל, עדיף להם לפנות ל-ASUS, שם הם לא רק יקבלו יותר ממה שהם יקבלו מאינטל באותו מחיר, אלא הם גם יכולים לסכם עם ASUS להכניס דברים שהם צריכים, כמו מקלדת שונה, מקום אחסון יותר גדול, זכרון יותר גדול, ובכמויות שמדינה קונה, אפשר לקבל מה שאינטל מציעים בפחות כסף.

כמובן שגם מיקרוסופט נמצאים בשוק הזה עם גירסת XP שנקראת Starter Edition. ומהי אותה גירסת XP? אה, טוב ששאלתם. הגירסה הזו שנמכרת במחיר יותר נמוך מ-XP רגיל, מסוגלת להריץ עד 3 תוכניות במכה אחת. הפעלתם 2 חלונות של אקספלורר ונגן מדיה לשמוע מוסיקה? זהו! אתם לא יכולים להריץ כלום יותר עד שתסגרו תוכנה מסויימת. זה לא שהמחשב לא יכול להריץ, זה מיקרוסופט שכל כך מתקמצנים, מגבילים בכח את מערכת ההפעלה! תאוות בצע או לא?

מה חבל שחברות כמו אינטל ומיקרוסופט שמנסות להיכנס לשוק הזה, שוכחות את הצניעות, ובהתנשאות מערבית טיפוסית מנסה לדרוס כל חלקה טובה וסיכוי טוב למדינות עולם שלישי להדביק את הפער הטכנולוגי, וכל זה תמורת עוד כסף.

איך אמרו חז"ל: "כסף יעוור עיני חכמים". אין ספק שזהו עוד מקרה של עיוורון וחוסר הבנה של השוק המדובר.

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email