כמה מילים על תפילה ועל "כפייה אנטי דתית"

pray2יצא לי לקרוא היום על דיון בוועדת החינוך (אפשר לקרוא את זה כאן או בגירסה יותר מלאה כאן) שנערך היום לגבי ביה"ס "אוהל שם" (אני משער שמי שקצת מבין ביהדות וקרא את הכתבות, מחייך קצת כרגע לגבי שמו של בית הספר). הדיון התנהל על כך שתלמידים התלוננו על מנהל ביה"ס, מר אדם קינגסברג, וסגניו לא מאפשרים לקבוצת תלמידים להתפלל בחדר ריק תפילת מנחה.

אמנם אינני דעתי, אך אני הייתי המום. לאיזה מצב הגענו? האם אסור כבר לתלמידים להיכנס לחדר שהוא ריק ולהתפלל? הרי הם אינם מושכים תלמידים אחרים מהאוזניים להתפלל, אינם מתפללים עם מערכת הגברה פתוחה, אינם מפריעים לאיש, אלא פשוט לוקחים מזמנם החופשי בכדי להתפלל תפילה, לא מעבר לכך!

לדברי מר קינגסברג, "…תפילת מנחה היא תופעה חדשה, שהתחילה בכל העיר במספר כיתות ט'. גורמים חיצוניים משפיעים דתית על התלמידים בשלבים: מתחילים בתפילה בבית ספר, וממשיכים: בבית כנסת, התחזקות, שמירת כשרות, כשרות מסוימת, ויש כבר מקרים שתלמידים נטשו את הלימודים ואף לא התגייסו לצה"ל. אני מכבד תפילה של תלמידים בבית כנסת, ומוכן להאריך את ההפסקה כדי לאפשר להם להתפלל. יש הורים שאינם מסכימים לתפילה בבית הספר, וקיבלנו הנחיה לא לאפשר זאת".

רוצים עוד כמה פנינים מדברי מר קינגסברג? בבקשה: "זה אינו בית ספר דתי, אתם בסך הכול בני נוער צעירים, תמימים, מעורערים נפשית ומאחורי הסורגים מחכים לכם אנשים מיסיונרים דתיים שמנסים לקנות אתכם בשביל להפוך אתכם לדתיים ובסופו של דבר הכול קשור לכסף"

אמא'לה הצילו! מדהים איך אדם שאמור להיות נאור וחכם ועוד מנהל בית ספר, פשוט נבער מהבנה בסיסית בענייני דת ותפילות, מדקלם טקסט שמתאים יותר לעמותות כמו עמותת "חופש" להחזרה בשאלה. מה קשורים הדברים אחד בשני, אינני יודע. האם אדם שמתפלל מנחה, מיד אפשר להשליך עליו כי הוא לא יתגייס לצבא? התלמידים האלו הרי מגיעים לבתי הספר, אז מאיפה הקטע של "מקרים שתלמידים נטשו את הלימודים"? מה הקשר? האם אם מחר פלוני אלמוני יתחיל להתפלל ולהתקרב לדת, אז זהו? הוא יעזוב את כל השקעתו בלימודים? אלו שטויות במיץ עגבניות!

השעה כרגע היא 23:35, בעוד 25 דקות מתחלפת לה השנה ל-2008, ובישראל בשנת 2008 מצב הנבערות והפראנויה מכל נושא דת, נמצא בשיאו מצד אחד, בזמן שיותר ויותר אנשים מתקרבים לדת ורוחניות מצד שני, וכמות ההתעניינות בדת ורוחניות שוברת שיאים בהשוואה לתקופות קודמות. כמה חבל שאנשים מביאים את האנטי שלהם לדת משנים קודמות ובמקום לטפל באותו אנטי (אינני מבקש שיהיו דתיים או יתקרבו לדת, אולם לפחות שיבדקו את הדברים לפני שמשליכים אימרות טפלות), מעדיפים להתנגח במס' תלמידים שכל בקשתם היתה להתפלל מבלי להפריע לאיש. לא הגיע השעה לתת לכל אחד להחליט מה טוב בשבילו מבלי להציק/להשפיל/להתנגח בו? אינני מוצא בעייתיות כלשהי אם ההוא מתפלל בשקט ולא מפריע לאיש.

כאחד שעובד בהיי-טק, לא שמעתי אפילו על חברת טכנולוגיה אחת שסירבה לאפשר למי מעובדיה להתפלל מדי יום בחדר כלשהו. להיפך – שמעתי על הרבה חברות, גם שאינן גדולות, שמוכנות שחדר כלשהו במשרדים יוקצה לתפילה בשעות מסויימות לפי התפילות (מנחה וערבית בד"כ).

אנחנו סומכים על התלמידים האלו בחשבונות בנק, בעשיית רשיון רכב ובעוד דברים "בוגרים". אולי ניתן להם את ההחלטה אם להתפלל ולמה להתקרב וממה להתרחק? היכן חופש הבחירה כאן?

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות בנושא “כמה מילים על תפילה ועל "כפייה אנטי דתית"

 1. הי חץ
  קראתי את הכתבה בקישור
  אתה יכול לפרט קצת יותר על ביה"ס הזה?
  לגבי מה שהמנהל אמר או יותר נכון מה שהבנתי מדבריו שהסיבה לכך שהוא אינו מעוניין שהתפילות תתקיימנה בין כותלי ביה"ס קשורות לכניסתם של "מיסיונרים" לחצר ביה"ס
  וזה מה שמדאיג את ההורים החילונים
  מורן

 2. מורן,
  הכתבה בלינק השני מפורטת יותר.

  אינני מכיר את בית הספר הנ"ל, אבל מהכרותי עם בתי ספר, מטיפים אינם יכולים להיכנס אלא לאחר אישור של הנהלת בית הספר, כאשר מדי פעם מוציא משרד החינוך חוזרים המתריאים על "מטיפים" מסויימים מטעם כתות כמו סיינטולוגיה שאסור להכניסם לבתי ספר (החוזרים האלו ברוב בתי הספר פשוט לא מתייחסים אליהם).

  בכלל, כל הקטע של ה"הטפות" הוא ממש דבילי לדעתי כי הוא יוצא מתוך הנחה שאתה קודם כל אידיוט שתקבל אוטומטית כל דעה שיאמר אותו מטיף. ברוב המוחץ של המקרים אם מישהו כבר מתעניין במושא ההטפה, הוא יבקש אולי ספר, יחפש באינטרנט, ידבר עם אחרים לפני שהוא יתחיל לשנות דברים, וגם אז לא כל כך מהר.

  כמה מאות פעמים ישבתי עם מיסטיקנים ושמעתי את השטויות שלהם מכאן ועד להודעה חדשה, אז מה? שיניתי אוטומטי את דעתי כך שתחפוף לדעתו? לא, אבל אלו שיש להם פחדים היסטריים מדת בטוחים שכך יהיה לתלמידים שישמעו טיפה על כל משהו ש"מריח" יהדות לדוגמא.

  תודה,
  חץ

 3. הי חץ
  נראה לי שאין מה להשוות בינך לבין תלמיד צעיר שמנסה לגבש את הזהות העצמית שלו בגיל ההתבגרות
  ראיתי מספיק אנשים שבהתחלה אמרו להם "רק לשים תפילין" ובהמשך הם הפכו להיות חרדים
  אני לא מסכימה עם מה שכתבת לגבי ההטפות-שכל מי שילך אחר המטיפים הוא אידיוט(שזו ההנחה שלהם)
  ברגעים קשים בחיים או לאחר אובדן של בן משפחה הרבה אנשים שהכרתי התקרבו לדת ויוצא שנמצא שם איש דת
  אני לא מסכימה עם העובדה שלא נותנים להם להתפלל וזה פסול בעיניי
  ואנולגבי כניסה של אנשי דת לביה"ס קצת קשה לי יותר לחוות דיעה שהרי נותנים לתנועות נוער להיכנס לבתי ספר ולשווק את עצמן אז מה ההבדל בינם לבין "המטיפים" שרוצים לשווק את תורתם?
  מורן

סגור לתגובות.