תוצאות מחקר: תדמית ישראל נפגעה בעקבות ההתנתקות

hitnatkutשנתיים עברו מאז ההתנתקות. 8600 איש נזרקו מהישובים, למדינה התענוג עלה 9 מיליארד ש"ח. אלו נתונים יבשים שנמצאים בוויקיפדיה על ההתנתקות.

אחת המטרות של אותה התנתקות (חוץ מלהציל את ראשו של שרון, לא שזה עזר הרבה לנוכח מצבו הנוכחי), היתה לעשות "שלום" עם האמריקאים שלא אהבו את התוכניות של שרון ואת הבניה בשטחים. מטרה נוספת היא היתה "למצוא חן" בעיני הקהילה הבינלאומית (אין לי מושג למה קוראים לזה "קהילה". היה לי לינק לפני כמה ימים על דו"ח מאלף של מדינות שמנסות לפרוץ לרשתות חסומות של מדינות אחרות, כל המי ומי היו שם, כולל מדינות שרבים לא היו מעלים בדעתם, אבל זה כבר נושא אחר).

היום פורסמו תוצאות מחקר חדש שנערך באוניברסיטה העברית. עורכי המחקר, ד"ר תמיר שפר והמאסטרנט איתי גבאי מהמחלקות למדע המדינה ולתקשורת באונ' העברית, עקבו אחר ההתייחסות לישראל בכלי התקשורת המרכזיים בארה"ב ובבריטניה, וניהלו מעקב גם אחר ההודעות הרשמיות שיצאו מהממשל בשתי המדינות. הם ביצעו את המעקב במשך תשעה חודשים, החל משלושה חודשים לפני ההתנתקות ועד לבחירות ברשות הפלסטינית. אפשר לקרוא את המאמר כאן.

איך אומרים באנגלית: I'll be damned! העולם (והתקשורת העולמית) פשוט לא אוהב אותנו! זרקנו אנשים מביתם, נתננו שטחים בלי שום משא ומתן, בשיטת "תבוא תיקח", בלי להתחייב, כולה רק לתאם מתי לבוא וזהו! תאורתית, הקהיליה הבינלאומית שמנדנדת לישראל כמה אנחנו "רעים" כלפי הפלסטינים ושאנחנו תיכף ומיד צריכים לחזור לגבולות 67 ולתת חצי מירושלים, צריכה ממש לחבק אותנו, לא?

זהו, תוצאות המחקר מראים שממש, אבל ממש לא. היום היחיד שהפופולריות שלנו היתה בשיא היה ביום ההתנתקות, ומשם ועד הבחירות ברשות הפלסטינים, שוב העולם חזר להסתכל עלינו כ-עם "פויה" ש"מתאכזר" לפלסטינים ה"צדיקים תמימים".

זה שמעזה יורים עלינו מדי יום קסאמים חופשי בלי תגובה ממשית של ישראל לא מזיז להם (מי שמעוניין לראות עבודה שנערכה על איום הקסאמים, היסטוריית ירי על ישראל וכו' מוזמן לעיין בעבודת המחקר כאן [קובץ PDF]).

למה לא מזיז הרבה? בגלל הצילומים! ומאיפה מגיעים הצילומים? מצלמים פלסטיניים שמשמשים כפרילאנסרים לרשתות הזרות, כלומר הרשתות הזרות "מופצצות" בצילומי וידאו איכותיים ישירות מאותם פלסטינאים. מה התגובה הישראלית? כרגיל, תגובה מתוך חולשה, התנצלות, התרפסות, שלפי תוצאות מחקר זה, מראה מה שידוע לבני האדם כבר אלפי שנים: כשאתה משדר חולשה, כולם עטים עליך. כשאתה משדר חוזק וכח, הם מפחדים ממך. את הדבר הזה שקיים בטבע מזה אלפי שנים לא למדו אצלנו בהנהגה או שלא רוצים להפנים זאת.

האם נלמד לקח ההתנתקות? אני בספק. בירושלים המזרחית בונים כיום בניינים חדשים לאוכלוסיה, והאמריקאים כבר מיד גוערים בנו ושרת החוץ שלנו מחפשת הצטדקויות במקום לעמוד ולאמר שזו המדינה שלנו וזו עיר הבירה שלנו. הפלסטינים משדרים כעס כי הם כבר סגורים שמזרח ירושלים צריכה להיות עיר הבירה שלהם למרות שאף אחד לא אישר זאת בישראל (כמובן שיש אנשים כמו חיים רמון שכבר מחפש איך לתת להם משהו שאף מדינה בעולם לא חלמה לעשות – לתת רשמית חלק מעיר הבירה שלה למדינה אחרת!), אבל מה לעשות, מי שפותח היום CNN או כל ערוץ אחר בעולם, יכול לראות את הנחישות שהפלסטינים משדרים כלפי ירושלים, ומולם את הרפיסות שישראל משדרת.

ד"ר רענן גיסין מצוטט בכתבה כאומר:"הפלסטינים תמיד ידעו להוציא ברגע הנכון את 'מצלמת מוחמד א-דורה' ולהציג את עצמם כקורבנות.אבל ההתנתקות לא נכשלה". מדהים כמה אדם כמו הד"ר הזה מצליח להדחיק הכל ולמרות שרבים מהימין ומהמרכז מוכנים להודות היום כי זו היתה טעות פטאלית, הוא עדיין בשלו. אפילו חלקים בשמאל מוכנים להודות שזו היתה טעות (חלקם אומרים את זה מסיבות אחרות כמובן), אבל לא הד"ר הנכבד.

רבותי היקרים, כל עוד נשדר חולשה, יהיה מי שינצל אותה. כל עוד מכונת יח"צ של ישראל עובדת במצב של "נכה קטטוני" אנחנו רק נחטוף על ימין ועל שמאל, וזה כבר לא קשור לדיעה של ימין או מרכז או שמאל, זה קשור לאיך אתה מציג את עצמך ודעותיך, באיזו נחישות והאם אתה משתפן או לא, זה החוק מאז האדם הראשון.

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email