סקירת ספר: Beginning PHP5, Apache, MySQL Web Dev

beginning php5 apache mysql web devבשבועות האחרונים החלטתי קצת לחזור על תכנות ב-PHP ולהתקדם לכיוון תכנות מונחה עצמים (Object Oriented). בגירסה 5 של PHP תכנות מונחה העצמים שופר לאין ערוך (כך מוסרים לי חברים שמתכנתים בזה).

אז הלכתי לחפש קצת ספרות ונתקלתי בספר הזה. אמנם יש לי נסיון ב-Apache וגם ידע ב-MySQL אבל ב-PHP רצית ממש להתחיל מחדש כאילו זו הפעם הראשונה שאני נוגע בשפה.

אז היו לי המלצות על הספר שמופיע פה בצד ימין, והשאלתי את הספר מחבר ורציתי לראות איך הוא כתוב לאדם שיחסית חדש לשפת PHP, אחרי הכל, הספר מתהדר בכותרת "Beginning PHP5, Apache, MySQL Web Development"!

איך אומר בעדינות… לא ספר ממש מומלץ. אני פה מתנסח בעדינות, והנה הסיבות:

הספר עצמו מכיל מספר דוגמאות שעליהם עוברים במשך הפרקים, כמו לדוגמא אתר של סרטי קולנוע, ויש עוד מספר דוגמאות, ויש קוד לתקתק (או להעתיק).

מי שמחזיק בגירסת PDF וחושב שיעשה לעצמו עבודה קלה, מומלץ לשכוח מזה. למה? כי החבר'ה הנחמדים שהדפיסו את זה, בדרך החליפו מרכאות לקוד של מרכאות פתוחות וסגורות. זה נראה טוב ויפה על הדף, PHP לעומת זאת נותן שגיאות שהוא לא מבין מה רוצים ממנו, וכך צריך לעבור כל שורה שיש בה מרכאות או גרש, ולהחליף אותם ידנית. הפתרון כמובן הוא להוריד את הקוד מהאתר של WROX.

זה עדיין חלק שיכולות לקרות תקלות בו. החלק הכי מעצבן בספר זה שהמפתחים של הקוד מנסים לקפוץ איתך בקלילות. נותנים הסבר ל-2,3 דברים והשאר? שאלה מצויינת!

אחת הדוגמאות המעצבנות: באמצע פרק 4 מביאים פוקנציות. פונקציות זה דבר מאוד נחמד, אבל היכן ההסבר ל-מהי פונקציה, איך מכניסים פרמטרים, מה השימוש ב-global? איך מייצאים את התוצאה? שאלות מצויינות! הסבר? הממ, דלג לכיוון ה-Appendix B שנמצא בעמוד 704, בשעה שאתה נמצא בעמוד .. 127!

עוד דוגמא מעצבנת? בכיף! ב-MySQL משתמשים בנקודה (.) כדי להתייחס לטור מסויים של נתונים בטבלה מסויימת. איפה ההתייחסות לנקודה? כמובן, בעמוד 751 (וגם אז בקושי נוגעים בזה).

בקיצור, דוגמאות כאלו לא חסרות איך המשתמש שתוהה על מה לכל הרוחות הכותבים מדברים, והם מצידם מפנים אותו או לאתר PHP או לאתר MYSQL או לאיזה Appendix, אבל לא נותנים הסבר מלא לפני הדוגמאות.

בקצרה, זהו ספר למי שרוצה אולי להעתיק קוד מהספר ולהשוויץ בפני החברים, אבל הסברים לגבי מהם הדברים עם דוגמאות ספציפיות להראות את הנקודות, לא קיימים או קיימים בסוף הספר. נראה כי הספר נכתב כ"מחטף" שכל סופר כתב חלק קטן העיקר לגמור עם זה.

ואגב, לגבי הסבר על OO בספר? הסבר גרוע ביותר!

ציון לספר (באחוזים מ-1 עד 100):

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email