כמה מילים על Google Analytics + תשובה לניר

בהיותי רשום על רשימת המיילים של Linux IL, קיבלתי את המייל הזה מ-שרה פינק שמפנה לבלוג של ניר מ-קפה דה-מרקר לגבי Google Analytics. החלטתי לענות לניר ולאחרים ולהראות את הצד השני של המטבע. מי שמעוניין, יכול להיכנס לבלוג של ניר ולקרוא את מאמרו לגבי Google Analytics (אני פשוט אקרא לזה GA) ולהתרשם מחששו של ניר לגבי פרטיותו והשיטה שהוא מציע בכדי לפתור את הבעיה.

עכשיו אני רוצה להראות את הצד השני, הצד שניר לא ממש מסתכל עליו.

מי שקורא את סקרי TIM שבודקים איזה אתרים פופולריים, יכול לראות בסקר האחרון שלהם שבארצנו הנחמדה והקטנה, גוגל, כמו שאומרים הילדים היום.. "שולתתת!" עם 90% חשיפה! נתון כזה כמובן כל אתר אינטרנט רק מפנטז עליו וכל הטריקים של מיקרוסופט לא עוזרים להם גם כשאתר הבית בהתקנה של אקספלורר או מסנג'ר הופך ל-MSN.

אם גוגל כל כך רוצים את פרטי הגולש לאן הוא גלש וכו', הרי שעם מספרים אלו, גוגל יודעים גם יודעים מה אנשים חיפשו, מה ה-IP, איזה דפדפן, ועוד פרמטרים כאלו ואחרים שהדפדפן (או ה-Toolbar) בהחלט חושפים.

בעידן הפרטיות של היום, קשה מאוד לחמוק מגוגל. כל מנוע חיפוש גדול עושה בדיוק כמו גוגל, אם כי פה ושם הפרטים שנשמרים אצל ספק מנוע החיפוש נמחקים בזמן כזה או אחר. כלומר בסופו של דבר, גוגל יודע עלינו בין אם ישירות או בין בעקיפין (באמצעות שת"פ עם חברות אחרות כדוגמת Double-Click, שעדיין תהליך הקניה לא הסתיים ע"י גוגל והדבר נתון עדיין בחקירה על ידי נציבות ה-EU), גם אם נחסום מפורשות את גוגל בקובץ ה-HOSTS.

עכשיו נעבור לעניין Google Analytics:

בסופו של דבר, GA עוזר הרבה הרבה יותר לבעלי אתרים מאשר גוגל עצמם. לגוגל כבר יש את הנתונים מהחיפוש עצמו (אם נערך כזה) או מה-Toolbar עצמו.

statsה-GA עוזר לבעלי אתרים במגוון דרכים שדווקא די חשובים לגולשים, ומשום מה הרבה שומרי פרטיות שוכחים את הדברים האלו.

לדוגמא: הרבה מאוד אנשים מעוניינים שאתרים קטנים וגדולים יתמכו בסטנדרטים פתוחים ובדפדפנים כמו Firefox וגם יכתבו קוד התואם את המלצות W3C. זה משהו בהחלט רצוי ומוצדק, אבל בלי כלים כמו GA יהיה קשה מאוד לשכנע חברות ואתרים לשנות את הקוד שלהם לקוד תקני עם תמיכה ב-Firefox. עם מספרים לעומת זאת, מאוד קשה להתווכח.

אני אתן דוגמא מציאותית מהבלוג שלי. לפני מס' חודשים החלטתי להוסיף קטעי וידאו שצילמתי שמסבירים נושאים שונים. רציתי שכמה שיותר אנשים שניגשים ממקומות שונים בעולם, עם דפדפנים שונים ומערכות הפעלה שונות, יוכלו, אם ירצו, לצפות בקטעי הוידאו.

הדבר הראשון שניגשתי אליו היה GA (כן, גם הבלוג שלי משתמש ב-GA) בכדי לבדוק באלו דפדפנים ופלטפורמה הקוראים שלי משתמשים. שמתי לב שיש חלק לא קטן שנכנסים עם Linux וגם עם MAC. חלק נכנסים עם Firefox וחלק גדוול עם אקספלורר, כך שישר פסלתי את האופציה של מיקרוסופט, ו-Quicktime (לרבים מהם כלל אין את ה-Quicktime מותקן, שלא לדבר על כך שרבים מהחברות המציעים שרותי Hosting לא מציעים שרותי סטרימינג של Apple). בסופו של דבר החלטתי ללכת על Flash ו-VP6. היתרון ש-GA נתן לי היה במקום להמר על פורמט, יכלתי ללכת על מספרים מוצקים.

נקודה נוספת ומאוד חשובה היא העזרה שנותן GA בעת תכנון וכתיבת קוד לאתרים. אם לדוגמא אני בונה אתר שכבר רץ, אני יכול לראות בעצם מה הגולשים משתמשים ולהחליט החלטות שמאוד יעזרו הן לי כמתכנת והן לגולש עצמו. אם לדוגמא רבים מהגולשים משתמשים באקספלורר 7 או ב-Firefox 2 או ב-Opera 9, אני אוכל הרבה יותר להשתמש בטריקים של CSS כדי לעצב את האתר במקום לבנות טבלאות מסובכות. אוכל להשתמש בטריקים של AJAX וכל מיני Toolkits שיאפשרו לי יותר עיצוב מודרני וזורם מאשר להשתמש בעשרות קבצי GIF כדי לבנות חזות מודרנית. המשתמש מרוויח מכך שהדף יעלה לו יותר מהר (פחות קבצים לחכות להם) ואני אוכל להשתמש בכלים יותר מודרנים וקוד יותר תקני כדי לעשות את האתר יותר זמין וקל לשימוש, במקום לבזבז עשרות שעות על כל מיני טריקים כדי שאקספלורר 5 ו-6 המחורבנים יוכלו להראות משהו טוב, כלומר 2 הצדדים מרוויחים בקלות.

חסימה של GA פוגעת הן בגולשים והן במפתחים. בלי הסטטיסטיקות האלו אני לא יכול לדעת מה הגולש משתמש, אני לא יכול לדעת כמה זמן הוא נמצא והאם בכלל האתר נוח עבורו! אם ארצה מחר לשכנע מנהל אתר לתמוך ב-Firefox, אצטרך לשכנע אותו שבעולם יש יותר חדירה, אבל לא יהיה לי שום מספרים להראות לו את זה באתר שלו.

לחסום את GA בגלל חשש פרטיות זו זריית חול בעיני הגולשים! אין שום בעיה לכתוב קוד קצר ב-PHP או PERL או JAVA או ASP בשביל לגלות את כל הפרטים שהגולש מנסה לחסום מ-GA.את הפרטים עצמם ניתן אח"כ "להזריק" ל-GA ויש לכך מספר טריקים לבצע שלא אפרט אותם כאן, גם אם חסמת את GA בקובץ ה-hosts שלך במערכת ההפעלה שלך!

לסיכום: חסימת GA דופקת הרבה יותר את הגולש והמפתח מאשר מחביאה מידע מ-Google, מידע שהיא מקבלת בדרכים עקיפות גם כאשר המשתמש חוסם את GA.

זה לא צעד שיעזור לאיש.

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות בנושא “כמה מילים על Google Analytics + תשובה לניר

 1. היי חץ,
  פיספסת את הרעיון שבפוסט שלי. גוגל עוקבים אחר הרגלי החיפוש שלי, אחר התנהגותי באתרי גוגל השונים (אשר בהם אני בד"כ מזוהה) ואחרי התנהגותי באתרים המריצים GA. אין לשום גוף בעולם מידע כה שלם על הרגלי הגלישה של אנשים. נראה לי שלשב"כ יש פחות מידע על הרגלי הגלישה של ישראלים וכל זאת בגלל שהאתרים הגדולים משתמשים ב GA ולא בתוכנה אחרת. כאשר מידע זה קיים אצל גוף אזרחי נראה לי שרוב האנשים לא היו מרגישים עם זה נוח. אם אתה מוותר על פרטיותך מראש – אחלה אבל רוב האנשים אינם מודעים לשמירה על פרטיות ואינם מודעים כמה מידע נאגר עליהם. נראה לי שזכותם לדעת גם אם אינם יכולים לעשות הרבה בנידון חוץ מלהוסיף כמה שורות בקובץ הHOSTS שלהם.
  בקשר לסיבות מדוע כדאי להריץ GA – מצטער ממש לא קניתי. הסיבה המרכזית הפוסט שלך היא זיהוי סוגי הדפדפנים דבר שכל תוכנת ניתוח לוג יכולה לתת לך מwebalizer הישן עד cliky האלגנטי.
  ל GA יש יתרונות רבים, זיהוי דפדפנים אינה סיבה לשימוש בו.
  בלי לפגוע, הפסקאה בנוגע להזרקת נתונים ל GA אינה רצינית. חסימה ב HOST היא הדרך הכי אלגנטית לחסימת GA ע"י אנשים שאשר אינם רוצים שגוגל ישמור הרגלי גלישה שלהם באתרים שונים.

 2. שלום חץ,
  אני לא מביע דעה לגבי הסתרת מידע מ-google, אבל אני מציע לקרוא את הסיפור (?) Scroogled של קורי דוקטורוב כאן
  זה כנראה יחריף את הפרנויה של ניר למרות שאני חושב שהפחד מהחוק שחוקק רק אתמול בכנסת ומאפשר למשטרה לבנות מאגר מידע לכל נתוני התקשורת שלנו צריך להיות יותר מפחיד.

  אהוד.

 3. ניסיתי להוסיף תגובה גם בבלוג של ניר, אולם הוא דורש רישום לאתר. אני חושב שהדרישה לרישום פוגעת בפרטיות יותר מאשר התקשרות ל-GA.

 4. אהוד,

  תודה על הלינק. מקווה שלא אכפת לך שהחלפתי אותו בקישור ישר ופתיחה של דף חדש.

  לגבי הבלוג של ניר וכאחד שתיחזק את המערכות UNIX של דה-מרקר, אני יכול בהחלט לאמר שלהירשם ל-דה מרקר זו צרה צרורה, ואני מכיר היטב את כל עניין ה-SPAM אצלם (הייתי חלקית אחראי אם כי לא להצפה עצמה, זה עשו מחלקת השיווק והפיתוח, אם כי אומר שמאז מאי 2006 אני לא שם ואני לא יודע אם משהו השתנה בקטע הזה)

  תודה,
  חץ

 5. My main problem with GA is that it is a global tracking system that allows Google to assemble personalized track of all my actions on all pages I ever visited. I do not feel comfortable giving Google this information, regardless of their statements they won't use it badly (they may not intend to, but somebody else could still – employee, intruder, government agency, I don't even want to worry about it). I understand that the same information can be submitted to Google in different way – but practice teaches most site owners won't bother. I also know there are other ways to collect the same information – but plugging the most common way looks like a good start.

  As for your points, first of all, you do not need GA to know what browsers and OSes your visitors are using. Every decent log analysis program does that without submitting personalized browsing logs to a central repository. I also do not think this information collection benefits me in any way –
  the sites should be build around standards, not browser market shares, and doing otherwise I think is one single reason most of Israeli internet sites (present company excluded, fortunately) look so godawfully bad and are almost universally broken on almost any browser – because developers try to fit their code to particular browser version installed on their machine instead of using standards that work anywhere or at least toolkits that do correct integration for various browsers. I feel absolutely no sympathy for this practice and have no inclination to support it. You do not need to know my browser to write a working site.

  While I understand your curiosity about people visiting your site, you should understand people have no obligation to satisfy it, and certainly no obligation to do it in a way most convenient to you. In fact, because it is most convenient to you, I will gain most privacy benefit in blocking it, since there's a big chance no other – less convenient – means of collecting information are in use, so once I've blocked it, I'm in clear.

סגור לתגובות.