סקירה: תוכנת אופרה-מיני (Opera Mini)

כל בעל טלפון סלולרי שגולש באינטרנט, נתקל במשהו מאוד מאכזב שזה מגיע לגלישה הסלולרית: דפי אינטרנט רגילים נראים על הפרצוף בסלולרי, והחיוב בחשבון – בשמיים. תוכנת אופרה-מיני באה לעזור בתחום, ולהלן סקירה קצרה של התוכנה.

חברת Opera ידועה במשך זמן רב כחברה שמוצר הדגל שלה הוא דפדפן אינטרנט שנמצא כמעט על כל פלטפורמה קיימת, בין אם זה Windows או Linux או Mac וגם בתחום הנייד היא נמצאת במספר מכשירים ניידים וניתנת להורדה על מכשירי עזר וטלפונים סלולריים רבים. הבעיה היתה מבחינת החברה בתחזוקת הגירסאות לכל הגרסאות הניידות. לא קל להוציא גירסה חדשה ל-200 מכשירים שונים עם מערכות הפעלה שונות, ולכן החבר'ה ב-Opera פיתחו תוכנה חדשה, שנקראת: Opera Mini.

התוכנה החדשה היוותה שינוי רדיקאלי ביותר עבור החברה: לא עוד בנייה בנפרד של כל דפדפן על כל מכשיר, אלא גירסה אחידה (יחסית) למס' פלטפורמות ניידות. השיטה עצמה שונתה לחלוטין ובמקום שהדפדפן יצייר את הדף על הסלולר בעזרת מנוע בתוכנה, הוחלט לעבור לשיטת ה-שרת/לקוח.

עד גירסה 3 של Opera Mini, הדף שהיה נטען היה מומר למעין טור אחד כך שגם אם הוא לא היה מעוצב כמו על המחשב שלנו, היה ניתן איכשהו למצוא את התוכן שחיפשנו בכדי לקרוא.

ואז הגיעו Apple, והראו כיצד נכנס דפדפן רגיל של מק על מכשיר IPhone, והחבר'ה ב-Opera נדלקו על הרעיון וישבו במרץ לשנות את תוכנת Opera Mini, כך שהגירסה הנוכחית (גירסה 4) בעצם עושה מה ש-Apple עושה, רק עם מס' שינויים.

הגירסה שנמצאת היום להורדה (חינם) מגיעה כקובץ JAD (קובץ אפליקציית JAVA) שמתאים כמעט לכל טלפון סלולרי (אישית ניסיתי על נוקיה E61 ועל נוקיה 6233, התוצאות אותן תוצאות) בגודל של 104 קילובייט. התוכנה מאוד קלה להתקנה ולאחר ההתקנה התוכנה תבדוק את התקשורת במכשיר ותכוון את עצמה אוטומטית להגדרות המיטביות של המכשיר עצמו.

התוכנה מציגה דפים כדף מיניאטורי עם ריבוע שניתן להזזה בעזרת הג'וייסטיק הסלולרי או עם מקשי החיצים. לחיצה על אמצע הג'ויסטיק תגדיל את החלק בריבוע כך שניתן לראות בבירור את החלק הנבחר בדף. משם אפשר ללחוץ על לינקים ולעבוד כמעט כמו על דפדפן רגיל. תכונה נחמדה ש-Opera הוסיפו היתה חזרה אחורה הן למצב של תמונה מינאטורית והן לדפים אחרים במהירות ללא טעינה.

אחת הבעיות הגדולות למשתמש הסלולרי, הן חבילות הגלישה במחיר גבוה שגובות חברות הסלולר בארץ, לדוגמא: חבילת גלישת אינטרנט בגודל 100 מגה-בייט לחודש עולה באורנג' כ-37 ש"ח לחודש, כך שגלישה רגילה באתרים החביבים עלינו יכולה לצאת ביוקר, במיוחד שכל מגה נוסף חורג מהחבילה עולה 9 ש"ח וזה בהחלט יקר!

פה מתגלה היתרון הענקי של Opera Mini מול כל תוכנת גלישה סלולרית אחרת: התוכנה אינה עובדת יותר כבעבר. כיום המשתמש מכניס כתובת גלישה, הכתובת עוברת לשרת Opera באירופה, הדף מעובד ונשלח בפורמט מיוחד שהתוכנה של Opera בסלולרי יכולה להבין ולהציג, ולא רק זאת, אלא שהשידור עצמו מכווץ אוטומטית, כך שבהשוואה לכמות הורדה מאתרים אחרים, תוכנת Opera Mini מורידה פחות מחצי (ופעמים רבות אפילו עשירית!) מהכמות המידע שהיה יורד בדפדפן אחר, מה שגם אומר זמני טעינה יותר קצרים וקבלת הדף בהרבה פחות זמן. הנה דוגמא לכך:

העברת מידע
השוואה בין דפדפן סלולרי רגיל ל- Opera Mini (מתוך אתר Opera)

עברית
איך אפשר לכתוב סקירה בלי להתייחס לאספקט העברי? 🙂

אז מבחינת עברית אני שמח לבשר כי התמיכה בעברית היא טובה מאוד, יחסית. רואים את הטקסט בעברית, מימין לשמאל, בכפוף לפאקים של אלו שעיצבו את האתר, כך שבאתר וואלה לדוגמא, הטקסט עדיין גולש שמאלה כמו בדיוק הבעיה שרואים עם FireFox. אתר NRG נראה טוב, אתרי תפוז נראים טוב (אם כי בפורומים ישנו אות "ו" מיותרת לפעמים) ואתרים אחרים שנראים טוב על Opera במחשב הרגיל, נראים אותו דבר בגירסה הניידת. אתר אחד שלא הצלחתי כלל וכלל לראות טוב הוא אתר Ynet ולי נראה כי עקב בעיות Javascript שיש באתר, זה גורם לדף להיראות מאוד מוזר וללא טקסט.

אפשר להקליד טקסט בעברית ולשלוח מייל דרך GMail (אם כי משום מה מנוע Google לא מופיע בדף הראשי כמנוע חיפוש. מעניין מדוע) וה-Mini מציג את GMail בצורה הרבה יותר טובה מאשר התוכנה שגוגל מציעים להורדה לסלולרי.

לסיכום
אין ספק ש-Opera מציעים (ובחינם!) מוצר שמאוד מאוד עוזר לגלוש באינטרנט בסלולרי, מה גם שהוא חוסך מבחינת עלות הגלישה ומהירות זמן הצגת הדף, ובנוסף ישנה תמיכה עברית כלל לא רעה.

תוכנה בהחלט מומלצת וניתנת להורדה כאן.

עדכון 22/10/08: חלק מבעיות הרינדור בעברית תוקנו (וואלה נראה תקין לחלוטין לדוגמא).

Print Friendly, PDF & Email