אברהם בורג התחרפן

לפני זמן רב היה לי המון כבוד לאברהם בורג. הבחור מתנסח יפה, בחור דתי, הומור עשיר, וידע דבר או שניים בטכנולוגיה. את העובדה שהוא היה חלק מה"שמיניה" בעבודה לא התייחסתי.

עד שיום אחד קראתי כמה הבחור באמת "מאמין" בתורתו. בראיון לעיתון הארץ, הסביר מר בורג מדוע מעתה הוא יצום "רק חצי" ט' באב. (למי שלא יודע: צום ט' באב הוא מסמל יום אבל על חורבן בית המקדש). ומדוע הוא יצום חצי יום? כי עכשיו יש מדינה, אז לדידו אפשר לצום חצי יום.

אני טיפוס חילוני ואינני צם, אבל דבריו הבהירו לי שהאדם פשוט צבוע. אתה יכול לצום, ואתה יכול לא לצום. "חצי צום" שם ללעג ולקלס לא רק את הצם, אלא את עניין הצום עצמו.

עבר לו זמן מאז, בורג נכנס לעסקים וכבר בעיסקה הראשונה שלו נפתחה נגדו חקירה פלילית (שמאוחר יותר נסגרה). מאז שמענו על בורג בדצמבר, מתבכיין על כך שהוא מסרב לוותר על הרכב הצמוד שניתן לו בזמן היותו בכנסת (בזמן שהוא מציג את עצמו בכלל כאיש עסקים, כנראה שההצגה של רכב שרד ממשלתי מאוד עזר להרשים).

והיום יש כתבה בעיתונות, תחת הכותרת: "בורג: מדינה יהודית היא חומר נפץ", ונראה כי הבנאדם התחרפן לחלוטין, הנה הטקסט מתוך הכתבה: "בספרו החדש מציע אברהם בורג, לשעבר יו"ר הסוכנות היהודית, לבטל את הגדרת ישראל כמדינה יהודית וקורא למי שיכול להשיג דרכון זר". לא אומר את זה אחד מהחכ"ים או העמותות הערביות, אלא אברהם בורג. הבנאדם שכח שהארץ הזו היא ארץ היהודים קודם כל, ולאחר מכן דמוקרטיה.

לא צריך להאמין למילה שלי אלא פשוט להסתכל מהי התחלת מגילת העצמאות: "בארץ-ישראל קם העם היהודי, בה עוצבה דמותו הרוחנית, הדתית והמדינית, בה חי חיי קוממיות ממלכתית, בה יצר נכסי תרבות לאומיים וכלל-אנושיים והוריש לעולם כולו את ספר הספרים הנצחי". לגבי מר בורג כל זה כבר לא רלוונטי.

אינני יודע מה עבר על הבחור, אולם אם אביו (יוסף) היה חי היום, הוא היה בוש ונכלם בדבריו של בנו. לדעתי מר בורג, התחרפנת. קשות.

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email